- Reklama -

Finští power metalisté Battle Beast vydali od svého vzniku v roce 2005 čtyři skvělá studiová alba. Při práci na novince s názvem No More Hollywood Endings se kapela zřejmě nechala strhnout popovým trendem v metalové hudbě a přinášejí nám desku plnou klišé jako ve špatné hollywoodské komedii.

Po odchodu hlavního skladatele, kytaristy Antona Kabanena v roce 2015, nebylo jasné, zda si Battle Beast udrží svoji kvalitu. Ovšem počin Bringer of Pain, který vyšel před dvěma lety, nenechal nikoho na pochybách, že kapela je stejně silná jako dříve.
Zatímco Kabanen založil stále úspěšnější Beast in Black, jeho bývalá domovská skupina teď začíná tápat a hledat další impulzy. Páté studiové album sice přináší nové směry a nápady, ale spousta z nich zní, jako by je někdo kdysi dávno už použil.

Abychom začali spíše u plusových bodů, zpěvačka Noora Louhimo na albu ukazuje ještě větší variabilitu svého hlasu, než jsme byli zvyklí z předchozích nahrávek. Zní příjemně jemně ve zpěvných skladbách plných jednoduchých popových melodií, umí však stále ukázat, že je pořádnou heavy metalovou dračicí s chraplákem i neuvěřitelným „ječákem“, který rve psům uši a lidem zvedá chlupy i na těch nejzadnějších částech těla.

Když své hlasy střídá, kolikrát to zní, že ve skladbě hostuje ještě jiná zpěvačka. Noora je opravdovým klenotem, a i když původní zpěvačka Nitte Valo, se kterou kapela nahrála první album, byla velmi vokálně zdatná, Noora do Battle Beast přinesla ještě jiný, dokonalý element.

Within Temptation na novém albu vzdorují nejenom svému zajetému stylu

Celému albu se nedá upřít melodičnost. Většina skladeb má vcelku chytlavé a zapamatovatelné refrény, na heavy metalovou kapelu možná až příliš.

I když zařadit hudbu Battle Beast do škatulky už dávno nejde – ozývají se zde vlivy heavy i power metalu, díky ženskému vokálu, sborům a orchestracím se dá přidat i k symfonic metalovým kapelám.

Na nové desce je také slyšet vliv popu, což je teď zřejmě v metalu trendy (viz novinka Within Temptation).

V některých skladbách to uvítáte – klipovka Eden je příjemná ve svých slokách a refrén si budete zpívat celý den. Sice neukazuje potenciál Noořina vokálu v celé své šířce, ale od toho jsou na albu další písně.

Pop-rockové vlivy jsou však naopak v Endless Summer cítit až moc. Skladba zní, jako by ji napsali Roxette někdy v 80. letech, ale radši ji schovali hluboko do šuplíku, protože i na ně byla opravdu špatná a vyčpělá. No a Battle Beast ji objevili v roce 2019.
Zde můžeme vidět i jakousi necelistvost tématu a směřování celé desky.

Kapela zpívá o nespoutanosti, průbojnosti, o velkých bitvách, ale také o osobních problémech či bezstarostných dnech plných lásky. Jako bychom sledovali výčet různých hollywoodských filmů. A možná to takový chaos vlastně měl být. I když nevím, zda název desky neznamená pravý opak.

Na albu vyčnívá skladba The Golden Horde, která zní přesně jako to, co bychom od Battle Beast čekali – pořádný power metalový nářez, kde se vokál zpěvačky zcela odhalí do všech svých výšin i šířek, a který pak doplní pořádné kytarové sólo.

Svými originálními prvky zaujme i Piece Of Me, kde si zpěvačka bez nadsázky opravdu nahlas zařve.
Titulní skladba No More Hollywood Endings je zajímavá svým smyčcovým začátkem. Celkově působí jako jedno velké dramatické dílo, což je od kapely vcelku originální krok, i když ne každému se to může pozdávat.

Raise Your Fist má působivý orchestrální začátek (možná až moc dlouhý), refrén pak bude parádně znít na festivalech, kde budou tisíce lidí rádi hrozit pěstí do nebes. Ze dvou balad na albu – I Wish a Bent and Broken – zaujme více druhá jmenovaná, bohužel se tentokrát kapela skladatelsky nevytáhla, přitom hlas zpěvačky k srdceryvným baladám přímo vybízí.

Pátý studiový počin Battle Beast se v jejich diskografii nebude tyčit úplně na předním místě. U dost skladeb si možná budete říkat, kde jste tu melodii už slyšeli. Pořád však nabízí příjemný poslech, i když příště by to zase chtělo více dravosti místo popových odrhovaček.

 

Album: No More Hollywood Endings

Interpret: Battle Beast
Vydavatel: Nuclear Blast
Produkce: Janne Björkroth
Album art: Jan Yrlund
Cena: cca 469 Kč
Skladby: Unbroken/ No More Hollywood Endings/ Eden/ Unfairy Tales/ Endless Summer/ The Hero/ Piece Of Me/ I Wish/ Raise Your Fists/ The Golden Horde/ World On Fire
www.battlebeast.fi

PŘEHLED RECENZE
Originalita
5
Zvuk
8
Atmosféra
6