Bizarní „valentýnská“ komedie – těmito slovy mě Asociace českých filmových klubů nalákala do BIO | OKO na promítání maďarského filmu Líza, liščí víla. Mészárosův film vznikal dlouhých osm let a dokončen byl roku 2012. Avšak kvůli potížím s postprodukcí spatřil světlo světa až loni. Trpělivost tvůrců v tomto případě přinesla růže a film okamžitě posbíral řadu ocenění na filmových festivalech po celé Evropě. Po úspěšném promítání na loňském Febiofestu se AČFK rozhodla pro distribuci do českých kin a romantickou komedii nám představila v růžovosladkém čase předvalentýnském, 4. února.

Film se odehrává v Maďarsku 70. let a kombinuje v sobě prvky japonské mytologie. Líza totiž pečuje o vdovu po japonském velvyslanci, která ji naučila japonsky a věnovala jí román. Líza sní o velké lásce, kterou líčí ona japonská kniha. Stále dokola čte pasáž o stydnoucím krabím burgeru, dlouhém pohledu do očí a milostném vyznání hlavních hrdinů. Láska až za hrob.

Liza lisci vilaV Lízině případě doslova. Při hledání své životní lásky kráčí přes mrtvoly a propadá naprosté beznaději. Zvlášť ve chvíli, kdy pojme podezření, že je liščí vílou – postavou z japonské mytologie, která přináší záhubu každému, kdo se do ní zamiluje. Liščí víly se kvůli tomu stávají tragicky nešťastnými bytostmi, které ze zoufalství páchají sebevraždu. Podobný osud by čekal i Lízu. Kromě zármutku nad vlastním prokletím se musí vyrovnat i s policií, která ji z vražd podezírá a do bytu jí dokonce nasadila jednoho ze svých mužů, aby celou věc řádně vyšetřil. Ještě štěstí, že je tu Tomy Tani, duch japonského popového zpěváka z 50. let a jediný Lízin přítel. Nebo je to celé trochu jinak?

Liza lisci vilaPrazvláštní spojení maďarských sedmdesátek s japonskými motivy kupodivu dobře funguje. O vtipné scény není nouze, zároveň ale není nic vyloženě přehnané – divák se nemusí smát za každou cenu, častěji se spíš uchechtne jen pro sebe. Jelikož jde stále o romantickou komedii, nevyhneme se klasickému „a žili šťastně až do smrti“, přestože se toto klišé snažili tvůrci zaobalit do ironie a humoru. Co se mi na filmu líbilo nejvíce, byla hudba. I zde tvůrci spojili nespojitelné a filmem tak kromě japonského popu v podání Tomy Taniho zaznívá i finské country, jehož milovníkem je Zoltan, nasazený muž od policie.

Film: Líza, liščí víla

Režie: Károly Ujj Mészáros
Scénář: Bálint Hegedűs, Károly Ujj Mészáros
Kamera: Péter Szatmári
Hrají: Móni Balsai, Szabolcs Bede-Fazekas, David Sakurai, Zoltán Schmied
Autor fotografií: David Huspenina
Stopáž: 98 min
www.acfk.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Herecké výkony
8
Vizuální zpracování
9
Hudba
10
recenze-film-liza-lisci-vilaPrazvláštní spojení maďarských sedmdesátek s japonskými motivy kupodivu dobře funguje.  Postavy vyznívají vtipně, obzvláště policejní náčelník se svým neustálým „kurva práce“ (v maďarštině to zní líp!). Chválím také hudbu. Obdivuji odvahu tvůrců postavit soundtrack na padesátkovém japonském popu a finské country. Trochu jen škoda, že i přes všechnu ironizaci vypluje v závěru na povrch romantické klišé.