- Reklama -

Bohemian Rhapsody byla jen špičkou ledovce, která postupně roztává a na jejíž vlnách se k nám valí další a další hudební filmy. Nedávno v kinech exceloval Rocketman a nyní svou úžasnou hudbou láká žánrově trošku odlišný snímek Yesterday, který není biografií, nýbrž nevšední romantickou komedií, která skládá dokonalou poctu nejznámější kapele všech dob. Beatles. V nejnovějším snímku Dannyho Boyla však kapela Beatles přestane existovat a nikdo si na jejich úžasné písně nevzpomíná. Nikdo kromě Jacka. Může se z bláznivého, ale neotřepaného nápadu vyklubat jeden z nejlepších počinů léta?

Středem příběhu je Jack, muzikant, kterému se i přes velkou snahu a podporu jeho kamarádky a manažerky Ellie nedaří prorazit v hudební branži. Poslouchá ho jen pár známých a přátel, ale to mu na obživu nestačí. V den, kdy se rozhodne, že svou hudební kariéru pověsí na hřebík, vypadne po celém světě proud a jeho srazí autobus.

Film Bohemian Rhapsody (2018). Rockový nářez roku

Rázem se probouzí v nemocnici a postupně zjišťuje, že je jediný člověk, který si pamatuje legendární skupinu Beatles, jejichž hudba i jakákoli zmínka o jejich existenci naprosto zmizela ze světa.

A přesně tento okamžik je z hlediska kvality filmu zlomový.

Pokud by byla zápletka pojata špatně, mohla by se vyvinout v zdlouhavou a nudnou výpověď o tom, jak je svět bez Beatles o něco chudší a mrzutější a obávám se, že to bychom si příliš neužili. Naštěstí scénář napsal geniální Richard Curtis, nápady nafouklá hlava, která z šílené zápletky dokáže vytvořit kouzelný film.

A když se jeho scénáře ujme zkušený režisér, jako je Danny Boyle, vznikne Yesterday, dokonalá komedie na léto, která celou zápletku o „neexistenci“ kapely využívá tak rafinovaně, že člověk ochotně zapomene, že celosvětová amnézie a zmizení všech důkazů o Beatles vlastně nedávají žádný smysl.

Pokud se tedy necháte snímkem učarovat, uvolníte se a necháte jej, ať si vás získá svým prostým, ale elegantním a hravým příběhem, získáte nezapomenutelný zážitek plný humoru, originálních okamžiků i dojemných scén, romance a úžasného herectví.

Film Rocketman (2019): Někde mezi Bohemian Rhapsody a Mamma Mia!

Velmi dobrý výkon odvádí představitel Jacka, Himesh Patel, který hraje, jako by se pro tuto roli narodil.

Jack je sympaťák, který se díky dobrému pamatováku na písně od Beatles a trochu vlastního talentu dostane z malých klubů a hospod až na vyprodané stadiony, kde se před ním pokloní i sám Ed Sheeran.

V mnoha scénách, kde se tento zrzavý velikán objeví, dochází k nezaměnitelným komickým situacím s notnou dávkou ironie. Film dokonce s nadsázkou sobě vlastní přibližuje, jak může být hudební branže krutá a nespravedlivá.

Do hry totiž později nastoupí Edova managerka, kterou hraje skvělá Kate McKinnon. Je to správná dračice, která se nezastaví, dokud si může namastit kapsu a její přítomnost dodává filmu patřičné oživení. Nesmíme opomenout Ellie, nejlepší kamarádku Jacka, kterou hraje Lily James. Ta je ve své roli vyloženě roztomilá a člověk si ji rychle oblíbí. Důkladný prostor dostávají i vedlejší postavy, které jen hloupě nevyplňují hluchá místa, ale film nabízí kvalitní a opodstatněnou přítomnost každé z nich.

Krom Eda Sheerena se můžete těšit i na další camea známých tváří, ale raději nebudu prozrazovat příliš. Tvůrci si zkrátka dali záležet, aby absence Beatles co nejlépe odrážela dopady ve skutečném světě. Z toho důvodu využívají reálných postav, jmen i příběhů, které všichni dobře známe a možná o to větší mají písně liverpoolské kapely sílu.

Nejspíš není nutné hudbu nijak zvlášť vychvalovat. Beatles jsou zkrátka jedineční a jejich songy jsou naprostými evergreeny, které nikdy nezklamou.
Závěrem lze snad jen dodat, že snímek Yesterday má tolik nápadů, že by se mohl klidně rozštěpit na několikadílnou sérii. Kromě Beatles totiž ze světa zmizí i další věci a osobnosti, takže si užijete spoustu narážek na známé značky či postavy, a čeho si určitě všimnete a co oceníte, je naprostá likvidace klišé tím, že jej používají tak často a nápadně, až to i samotným hrdinům začne lézt krkem.

Všechny zmiňované drobnosti v člověku zanechají opravdu silný pozitivní dojem z celého snímku. Je však škoda, že jsme nedostali celé verze některých písniček. Často totiž slyšíme jen pár veršů, kraťoučkou ochutnávku na internetu předtím, než si písničku zakoupíme.

 

FILM: YESTERDAY

Režie: Danny Boyle
Scénář: Richard Curtis
Kamera: Christopher Ross
Hudba: Daniel Pemberton
Hrají: Himesh Patel, Lily James, Ed Sheeran, James Corden, Kate McKinnon
www.cinemart.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
8
Herecké výkony
9
Vizuální zpracování
9
Hudba
10