Italská kuchyně je jednou z nejlepších, kterou svět v současnou dobu nabízí. Je lehká, založená primárně na olivovém oleji, rajčatech, kvalitních sýrech a salámech, vynikajících těstovinách, čerstvých mořských plodech, lahodném vínu a samozřejmě nesmíme zapomenout na legendární pizzu.

Nakladatelství Slovart vydalo knihu Culinaria Itálie, jež čtenáře provází po všech koutech temperamentní země a přibližuje, co který region nabízí.
Publikace začíná předmluvou autorky Claudie Pirasové, která zde tvrdí, že italská kuchyně vlastně neexistuje. Své tvrzení vysvětluje faktem, že Itálie je pozoruhodným obloukem od severu k jihu s různým klimatem, které se podílí na rozmanitosti salámů, šunky a sýrů a také na bohaté paletě italských vín. Zároveň i proměnlivé historické osudy jednotlivých oblastí měly svůj vliv na dějiny kuchařského umění – v sicilské kuchyni se například dodnes projevují arabské vlivy a v Terstu si můžete dát rakousko-uherský guláš.

Kapitoly jsou rozděleny podle jednotlivých oblastí a kromě tipů na ty nejlepší restaurace, vinařství, tipy na akce či typické pokrmy, které v daném místě zkrátka musíte ochutnat a o kterých se dozvíte obsáhlé informace, zde najdete i několik receptů na tradiční pokrmy, abyste si kousek Itálie mohli připravit i doma.

Furlánsko a Julské Benátsko vám nabídne fazolové polévky, největší frico na světě, vynikající grappu a nabídku pokrmů z vepřového.
Benátsko a Benátky vás pozvou na karneval, do legendárního Harryho baru, nejlepší rybí restaurace Osteria da Fiore, seznámí vás s několika druhy panini, přiblíží vám bigoli (domácí nudle) a benátskou polentu, samozřejmě nechybí ani plody moře a zjistíte, jaká zelenina je typická pro Pádskou nížinu.

V Jižním Tyrolsku očekávejte zelí a brambory, pečivo, knedlíky či ječmen. Opomenout nesmíme jihotyrolskou selskou slaninu, polentu či jablka.
Lombardie naše chuťové buňky potěší chřestem, klasickým pokrmem risotto alla milanese, salámy a sýry, sladkostmi, sladkovodními rybami, dozvíme se více o místním chovu hus a samozřejmě lahodné pokrmy zapijeme Campari.

Culinaria Maďarsko – papričky, guláš i silná káva

Údolí Aosty strávníkům nabízí žitný chléb a chlebové polévky, alpský sýr, pokrmy z udírny a ani zde nechybí sladkosti.
Piemont je místem, které na svět přivedlo castelmango a gorgonzolu, lanýže, vermut nebo tyčinky grissini.

Ligurie se zaměřuje na lov ryb, typicky zde najdete v menu pesto a další omáčky, těstoviny a focacciu.

Emilia-Romagna je doslova těstovinový ráj, kromě nich zde ale ochutnáte i tolik oblíbený parmezán, parmskou šunku či balsamicový ocet.
V Toskánsku se můžete těšit na olivy, zeleninové speciality, houby, chianský a marremmaský skot či toskánský olivový olej.

V Umbrii nic nezkazíte objednávkou čočky, špaldy, vepřového či kančího maso a výrobky z něj. Milovníci sladkého by neměli minout Perugii – město čokolády.
Marche nabízí bohatý výběr z rybích polévek a dalších pochutin, nejrůznější sýry či šunky a uzenářské speciality.
Lazio a Řím je typické pro antipasti, vynikající kávu, vášeň zvanou pasta a v pokrmech je zde hojně zastoupen artyčok.

Abruzzi a Molise je místo, kde na jídelních lístcích potkáte nejčastěji ovčí a kozí maso, uzenářské a mléčné výrobky, hojně se zde používá šafrán.
Kampánie je typická makarony a špagetami, rajčaty, pizzou a sýrem mozzarellou.
Apulie je známá pro chov slávek a ústřic, v kuchyni se hodně využívá pšenice, ochutnáte zde skvělé těstoviny a dezerty.

Basilicata vám naservíruje peperoncino, vepřové a jehněčí maso, pokrmy jsou často dochuceny medem.
V Kalábrii očekávejte lilky, domácí chleba, citrusové likéry a melouny. Na Sicílii vám na stůl přinesou tuňáka a další ryby, tykve a cukety, citrusové plody a zmrzlinu, na kterou nikdy nezapomenete. To vše kniha doporučuje zapít vínem Marsala.

Co jíst v roce 2016? Inspirujte se knihami od Slovartu

A Sardinie? Zde je typická pastevecká kuchyně, sýry a uzeniny, langusty, ovoce i zelenina.

Culinaria Itálie je velmi podrobný a obsáhlý průvodce, který vás provede Itálií krok za krokem, připomene historii daného místa, vysvětlí, proč je pro danou oblast typický určitý druh pokrmu.

Doporučí několik restaurací, které určitě stojí za návštěvu a nabídne i nespočet receptů, které jsou srozumitelně sepsány, tudíž by je měl zvládnout i laik.

Po vizuální stránkce publikaci taktéž nelze nic vytknout, výstižný zelený přebal s rajčetem je stejně jednoduchý jako jižní kuchyně samotná, kniha je vytištěna na kvalitním matném papíře a především obsahuje řadu nových a překvapivých informací.

 

Kniha: Culinaria Itálie

Autor: Claudia Pirasová
Jazyk: český
Vazba: flexi
Počet stran: 496
Formát: 216 x 253 mm
ISBN/EAN: 9788073911355
Překladatel: Hana Krejčí a Dagmar Lieblová
Rok vydání: 2008, dotisk 2011
Edice: kuchařky a gastronomie / Kuchařky a gastronomie
www.slovart.cz

PŘEHLED RECENZE
Zpracování
10
Obsah
10
Informační hodnota
10
recenze-kniha-culinaria-italieVýpravná a bohatě ilustrovaná publikace je další z úspěšné řady kulinárních průvodců. Je to zajímavý cestopis, kde hlavní roli hraje kuchyně a jídlo viděné v historických, geografických a kulturních souvislostech. Provede nás celou Itálií, nabídne vše, co je pro italskou kuchyni podstatné a co ji činí tak vyhledávanou a inspirativní. Výběr se neomezuje jen na dobře známé pochoutky, jako je pizza, pesto, rizoto, parmezán či gorgonzola, ale je mnohem bohatší a neopomene žádnou z delikates – sýrové placky frico, pískavicové chlebánky a sladké pšeničné bochánky, ovoce z marcipánu jako živé… Kniha poslouží také jako zasvěcený rádce pro výběr potravin a slouží k poznávání jakostních výrobků od napodobenin.