- Reklama -

V New Yorku je tolik úžasných míst! Kdyby je měl člověk navštívit všechna, jeden život by mu asi nestačil. Dnes vám prostřednictvím magazínu Kulturio představím park High Line, který by měl být na nejvyšších příčkách vašeho „must-see“ seznamu při návštěvě velkého jablka.

The High Line

Park High Line jsem nazvala zelenáčem ze dvou důvodů. Zaprvé je to park (překvapení!) a zadruhé je poměrně novou „pamětihodností“ – poslední část parku byla veřejnosti otevřena až v roce 2015.
Park vznikl z iniciativy místních nadšenců, kteří se zasadili proti demolici chátrajících nadzemních kolejí na západní straně Manhattanu. Nadzemku, která kdysi sloužila k zásobování, se během několika let podařilo zachránit a zvelebit za pomoci města, neziskové organizace „Přátel High Line“, ale také díky času a úsilí spousty dobrovolníků (od zahradníků po průvodce).

The High Line

High Line je perfektním příkladem, jak lze bývalý industriální objekt revitalizovat a inovativním způsobem smysluplně využít. V rámci High Line byly zrestaurovány sekce nadzemních kolejí, které se staly součástí vyvýšené promenády se zelení, zónami pro odpočinek (úžasná dřevěná lehátka na slunění!), různé formy výtvarného umění, občerstvení a kochání se výhledy jak na řeku Hudson, tak mrakodrapy v centru města.

The High Line

Park High Line se pyšní zdánlivě divokou a polodivokou zelení, ve skutečnosti pečlivě opečovávanou, která tvoří paralelu k betonové džungli New Yorku. Procházíte rozkvetlou loukou a o pár kroků dále se prodíráte zelení vyšší, než jste vy sami. A zpoza rákosí na vás vykukuje špička Empire State Building.
Kdybyste se před pár lety návštěvníků NYC zeptali, který park je ve městě ten nejhezčí, naprostá většina by vám doporučila Central Park. Dnes mu v anketách popularity zdatně konkuruje právě unikátní High Line. Je až neuvěřitelné, jak rychle se park High Line dostal do turistických průvodců!

The High Line

Podél High Line najdete nemálo zajímavých míst: Whitney Museum of American Art (12. ulice), ateliéry návrhářů na 14. ulici (Diane von Fürstenberg),galerie ve čtvrti Chelsea (v okolí 20. ulice). Trasa parku končí v nově vznikající čtvrti New Yorku: Hudson Yards se svými skleněnými mrakodrapy, které závratnou rychlostí během několika let zcela promění panorama velkoměsta, které nikdy nespí.

 

Park High Line @ New York