Výstava s názvem Factory Tour 2018 se koná jako pocta Andy Warholovi. V letošním roce by slavný pop-artový umělec oslavil své devadesáté narozeniny, proto se galerie rozhodla vzdát mu hold tímto ojedinělým způsobem. Expozice se pořádá ve výstavních prostorech Obecního domu v Opavě a představuje téměř třicet českých a slovenských výtvarníků.

Inspiraci k pojmenování této výstavy zavdal název studia, kde Andy Warhol, vlastním jménem Andrew Warhola, natočil několik desítek svých filmů. The Factory bylo místo, kde se scházeli lidé kolem tohoto věhlasně známého umělce. Studio sídlilo na Manhattanu v New Yorku, momentálně již ovšem neexistuje. Kromě točení filmů zde zkoušela i americká rocková skupina The Velvet Underground, taktéž spjatá s Warholem.

Dne 6. srpna letošního roku uplynulo devadesát let od narození posledního renesančního umělce, jenž pozitivně ovlivnil kulturu šedesátých let minulého století. Andy Warhol je znám nejen svým velkým malířským uměním, dodnes je také považován za průkopníka nadčasového uměleckého stylu nazvaného pop-art. Zabýval se mimo jiné stejně tak točením filmů – byl režisérem, producentem významných hudebních skupin a také zakladatelem a zároveň provozovatelem již zmíněné Factory.

Již před dvěma léty se zrodila idea oslovit české a slovenské výtvarníky, aby vytvořili svou uměleckou originální poctu Andy Warholovi. Je třeba říci, že nikdo z oslovených nabídku neodmítl – mezi vybrané umělce patřili Sára Saudková, Milan Cais, Jaromír 99, MUSA, Paul Pulszartti, Dan Trantina, Tomáš Kuthan, Tereza z Davle, Joska Skalník, Pasta Oner, Rudo Prekop, Lukáš Miffek, Roman Franta, Adam Jílek a další. Celkem dvacet devět odvážných. Vznikla zcela jedinečná a naprosto výjimečná série současného českého umění, která obsahuje obrazy malované na plátno, sítotisky, fotografie i plastiky. Vystavovaní umělci se buď nechali inspirovat tvůrčí činností či životem samotného Warhola, případně sbírku obohatili svými pracemi z minulých let. Z větší části však expozice odhaluje díla z roku 2018.

Cílem vystavené expozice není jen upoutat pozornost na tvorbu pop-artového velikána, ale zejména zaostřit na jeho vliv a působení na světovou uměleckou kulturu, ať už výtvarnou, filmovou či hudební.
Výstavu doplňují Warholovy práce spolu s artefakty, jako jsou například granolitografie, gramofonové desky, placky, hrníčky s růžovou krávou, dobové plakáty a knihy.
Warhol je znám jako umělec, jenž vytvořil zcela nový pohled na svět ve 20. století. Právem patří mezi veliké inspirativní osoby a jeho odkaz je věčný napříč všemi generacemi. Řadí se mezi zakladatele dodnes velmi populárního a osobitého stylu pop-art, který změnil pohled na umění jako takové.

 

Výstava Factory Tour @ Galerie Obecního domu, Opava