Na podzim roku 2016 otevře v centru Prahy nové muzeum moderního skla, které bude sídlit v budově bývalé Živnostenské banky kousek od Václavského náměstí. Do té doby projde celá budova rozsáhlou rekonstrukcí, která začne letos na podzim. Pro nedočkavé návštěvníky je ale už v těchto dnech připravena malá ochutnávka v podobě dočasných instalací a prodejních výstav v přízemí budovy. Výstava probíhá do 30. června.

Dočasnou expozici nazvali organizátoři Pop-Up: Sklo / Glass a představují v ní čtyři prezentace, které tvoří průřez celým spektrem tuzemské sklářské výroby. Instalace navrhlo studio DECHEM, značka BOMMA, Ateliér skla UMRPRUM a kolektiv autorů s instalací Made in Bor, vol. II.
Studio DECHEM bylo v roce 2012 založeno Michaelou Tomiškovou a Jakubem Janďourkem. Nedávno vyhráli ceny Czech Grand Design 2014 a Grand designéři 2014. Jejich skleněné výtvory jsou minimalistické, s jednoduchými liniemi, kladoucí důraz na čistotu skla. Mimo skla představují i novinky plynoucí z jejich partnerství s designéry Masters & Masters.

sklo-ziba

Sklářská značka BOMMA, spolupracující s českými i světovými designéry a sklářskými výtvarníky, prezentuje především svou novou kolekci užitkového skla. Originálně pojatá kolekce využívá robotický brus křišťálu, čímž vznikají neotřelé dekorace. Snoubí tak tradiční sklářské řemeslo s nejmodernějšími technologiemi.

sklo ziba

Za instalací Made in Bor, vol. II se skrývá čtveřice sklářů: Jitka Kamencová Skuhravá, Jiří Pačínek, Lukáš Houdek a Filip Houdek. Jediné, co je spojuje, je původ v Novoborsku, kde je sklářská tradice ustálena šest set let. Umělecký styl každého z nich je značně odlišný, každý z nich přistupuje ke sklu jinak. Paradoxně právě jejich rozdílnost je tím, co výstavu utváří. Světelné objekty Jitky Kamencové Skuhrové jsou něžné, elegantní, krásné a dokonale uklidňující.

Oproti tomu svítidla Filipa Houdka charakterizují ostře řezané hrany a precizní zábrusy. Student UMPRUM, Lukáš Houdek, pro změnu volí provokativní přístup – svítidlo z křišťálových lustrových kamenů sestavené do podoby basketbalového koše, či pivní láhve Louis Vuitton. Jiří Pačínek se představuje jako sklář s velkým S, který pomocí píšťaly dokáže vytvarovat v podstatě cokoli.

Jitka Skuharava -NET2

Ateliér UMPRUM svou výstavou naznačuje vize a směřování svých studentů i pedagogů v posledních šesti letech. Nejedná se o artefakty klauzurních, nebo závěrečných prací, ale volnočasovou tvorbu.

Peacock

Muzeum moderního skla ZIBA nabídne v roce 2016 stálé expozice i další výstavy, které budou demonstrovat české i mezinárodní současné sklo jako fascinující materiál ve výtvarném umění i designu.

Zdroj fotografií: ZIBA