MFF Karlovy Vary je, slovy pořadatelů, stále vnímán jako místo extravagance, trapasů a odhalení v přímém přenosu. Za těmito zprávami často zapadá to podstatné – jaké snímky letos festival přinesl, kdo si odnesl legendární festivalovou cenu, či co obnášel doprovodný program. Vše výše zmíněné najdete v následujícím článku.
První týden v červenci není jen začátek letních prázdnin, ale pro mnoho lidí především období, kdy sbalí baťůžky, kufry, šaty a vyrazí směrem Karlovy Vary. A oficiálním začátkem je vždy slavnostní zahájení festivalu. Už třicet let totiž nemůže festival začít bez věty Jiřího Bartošky: “Přátelé, považujeme 58. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech za zahájený.” Právě tomuto výročí byl celý festival věnován. Právě před 30 lety totiž skomírající festival převzal tandem Jiří Bartoška a Eva Zaoralová. Z původních brigádníků Karla Ocha, Kryštofa Muchy a produkčního Petra Lintimera vznikl nerozdělitelný tým, který festival znovu přivedl na světovou úroveň filmových festivalů. A právě tomuto výročí bylo věnováno i slavnostní zahájení. O úvod se postaral trailer Jana Matlacha, který návštěvníkům shrnul vše důležité z předchozích 30 let. Každý tento ročník měl speciální zahájení v režii bratří Cabanů a byli to pravě hlavní představitelé těchto představení, kteří v živé režii zahájili nový ročník festivalu.
Samozřejmě nechyběl klasický bod zahajovacího programu, tedy předání prvního Křišťálového glóbu. Ten získal hollywoodský herec, nezapomenutelný v roli Aragorna série Pán prstenů – pan Viggo Mortensen. Ten si fanoušky získal hned v první minutě, kdy česky poděkoval za tuto výjimečnou cenu a vyzdvihl její význam na poli světové kinematografie.
Od tohoto okamžiku začínáme naši cestu napříč aktuálním ročníkem. Jaké filmy se dostaly do soutěže o Křišťálový glóbus, kdo další dorazil do Varů, a kam stálo za to vyrazit, když zrovna nedávali žádný zajímavý film?
Hlavní program byl stejně různorodý jako jeho porota
K porotcům hlavní soutěže každoročně míří velká pozornost. Ta letošní měla následující schéma: Christine Vachon, americká producentka, držitelka cen Independent Spirit Award a Gotham Award, která založila v roce 1995 spolu s Pamelou Koffler dnes už legendární produkční společnost Killer Films. Dále Geoffrey Rush, mezinárodně uznávaný herec, jehož kariéra začala v australském divadle. K celosvětové slávě jej v roce 1996 katapultovala role v dramatu Scotta Hickse Záře, za níž obdržel Oscara, Cenu BAFTA, Zlatý glóbus, cenu SAG nebo výroční ceny newyorských či losangeleských kritiků, mezi mnoha dalšími. V roce 2022 byl Geoffreymu Rushovi na MFF Karlovy Vary udělen Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Dalším členem poroty byl Sjón, islandský spisovatel a scenárista, který ve světě filmu prorazil scénářem k dramatu Ada (2021) s Noomi Rapace v hlavní roli, který byl oceněn na festivalu v Cannes a ocitl se v první desítce návštěvnosti v americké distribuci a byl vybrán k reprezentování islandské kinematografie na Oscarech. Česko kinematografii reprezentovala Eliška Křenková. Velmi respektovaná je její spolupráce s režisérem Olmem Omerzu, která jí vynesla Českého lva za výkon ve vedlejší roli ve Všechno bude (2018) a nominaci na tutéž cenu za jeho Atlas ptáků (2021). Mezi nominovanými herečkami na cenu České filmové akademie se objevila ještě třikrát, režírována Michalem Hogenauerem (Tiché doteky), Janem Foukalem (Marťanské lodě) a Matějem Chlupáčkem (Úsvit). Všechny zmíněné filmy soutěžily na MFF Karlovy Vary, tamtéž se prvním divákům představily i Hranice lásky (2021) či respektovaný seriál Pustina (2016). Skupinu porotců doplnil Gábor Reisz, maďarský režisér, scenárista a hudební skladatel. Vystudoval dějiny a teorii filmu, posléze i filmovou režii. Jeho celovečerní prvotina Jsou věci divné a nevysvětlitelné, poprvé uvedená v soutěži Na východ od západu na MFF KV 2014, zaznamenala mimořádný úspěch v domácí distribuci i na zahraničních festivalech.
Snímky ucházející se o hlavní cenu byly stejně různorodé jako porota je hodnotící. Českou kinematografii zde reprezentovaly tři filmy. Celovečerní debut krnovského rodáka Adama Martince Mord zaujal, mezi diváky nenápadně působící, i prezidentský pár. Hlavní role se ujal tatínek pana režiséra, a právě jeho výkon sklidil mezi návštěvníky největší ohlas.
Do hlavní soutěže se po dvou letech vrátila i Beata Parkanová se svou novinkou Světýlka. Inspiraci našla, stejně jako u předchozích dvou děl Chvilky a Slovo, u své rodiny, jen ji tentokrát vyprávěla pohledem malé holčičky, kterou geniálně ztvárnila Mia Bankó. Naši kinematografii zastoupil i česko-slovensko-maďarský snímek Ema a smrtihlav.
Mord si nakonec odnesl cenu Zvláštní uznání poroty. Velkou cenu – Křišťálový glóbus doputoval do Velké Británie za snímkem Náhlý záblesk hlubších věcí.
Další soutěžní kategorií je Proxima, která se přirozeně zrodila z předchozí kategorie Na východ od západu. Velkou cenu si odnesl snímek Cizinec, v koprodukci USA, Číny, Holandska, Norska a Francie. Zvláštní cenu poroty pak film Když přišla noc a česko-slovenský snímek od Marca do mája.
Jedno z největších překvapení pak dodala kategorie Zvláštní uvedení. První místo v soutěži diváků získal snímek Jiřího Mádla Vlny. Nebylo divu. Na premiéře návštěvníci odměnili tvůrce desetiminutovým standing-ovation a všeobecné dojetí bylo slyšet i během promítání. I druhé místo divácké ceny putovalo do kategorie Zvláštní uvedení. Tentokrát jím byl dokument Marka Najbrta tata_bojs.doc mapující dosavadní historii této hanspaulské kapely. Ani tady nechyběl dlouhý potlesk ve stoje, který kapela obhájila i na následujícím koncertu, který byl součástí doprovodného programu.
U toho stojí za to se zastavit.
Co dělat, když se mi zrovna nechce na film?
Překvapivě mnoho věcí. O hudební program se každý den staral KVIFF TV PARK i o kousek vzdálená Mattoni stage. Po večerech, často i před premiérami, jste zde měli možnost slyšet Davida Kollera, PSH, Anet X, Zrní, NobodyListen, Richarda Krajča nebo Xindla X. Každé odpoledne jste se mohli zúčastnit kvízu s filmovými hvězdami nebo si vyzkoušet krásu i náročnost filmového dabingu na v Innogy parku.
A co bylo na závěr?
Jako každá akce, i tato se postupně uchýlila ke svému závěru. I závěrečným večerem provázel Marek Eben a kromě již zmíněných soutěžních cen předal i dvě další: první cena prezidenta festivalu za celoživotní přínos putovala k Ivanu Trojanovi. Ten ve své řeči poděkoval nejen svým spolupracovníkům, ale také Jiřímu Bartoškovi, který je, jak zmínil, pro všechny přítomné i fanoušky festivalu „bohem“ (v narážce na pohádky Anděl Páně). S jeho názorem se, podle reakcí publika, ztotožnila naprostá většina návštěvníků. I další oceněný, britský herec, Clive Owen, návazal na jeho slova: „V Česku jsem mnohokrát natáčel, mám tu přátele a o tomto festivalu slýchám roky chválu. Jsem nadšený, že tu jsem osobně. Rád bych tuto cenu věnoval tomu, který si ji nejvíc zaslouží, prezidentovi festivalu, panu Jiřímu Bartoškovi.”
Po rozdání cen a emotivních proslovech chybělo už jediné: pozvání na další, 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. A tam se „pokud pánbůh dá, sejdeme od 4. do 12. července,“ pokud budeme znovu citovat slova prezidenta KVIFF.
A pro ty, kteří mají rádi statistiky a čísla, přinášíme pár základních informací: 58. MFF Karlovy Vary 2024 se zúčastnilo 10 769 akreditovaných návštěvníků – z toho 8 726 s festival passy, 411 filmových tvůrců, 1097 akreditovaných filmových profesionálů a 535 českých a zahraničních novinářů.
V průběhu festivalu se uskutečnilo 453 filmových představení a bylo prodáno celkem 127 325 vstupenek. Uvedeno bylo celkem 177 filmů, z toho 109 celovečerních hraných, 27 celovečerních dokumentárních a 41 krátkých filmů. Z filmů uvedených na 58. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 33 světových, 8 mezinárodních a 3 evropské premiéry. 168 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 92 projekcí pro novináře a filmové profesionály.
Celkem 1097 producentů, nákupčích filmů, prodejců, distributorů, dramaturgů filmových festivalů, zástupců filmových institucí a dalších filmových profesionálů bylo akreditováno na 58. MFF KV. 439 akreditovaných filmových profesionálů přijelo na festival ze zahraničí.