Viděli kolem sebe smrt a děsivé výjevy. Jako poslední novináři zůstali v obléhaném Mariupolu, který byl devastován ruskými barbary. Jevgenij Maloletka a Mstislav Chernov přivezli do Prahy své fotografie, které zachycují každodenní realitu kruté války. Války, v níž se okupanti snaží především působit utrpení. Přímost fotografií je natolik drsná, že projít ji bez odvrácení hlavy není téměř možné.
Na konci února vtrhly na nezávislou a svobodnou Ukrajinu barbarské okupační hordy jejího východního souseda. Od prvních okamžiků jim šlo o jediné, způsobit co největší utrpení a rozsévat strach. Protože strach považují za sílu. Netušili ale, že narazí na doslova hrdinský odpor ukrajinské armády, která rozhodně nemíní dát svobodu své země zadarmo. A tak vlastně od prvních okamžiků sčítá okupační armáda hlavně neúspěchy. Čím neúspěšnější a pro svět směšnější jsou okupační vojska, o to více se mstí na těch bezbranných.
Město plné mrtvých
Jakkoli se ruská propaganda snaží vší silou šířit lži o tom, jak na civilisty bere ohled, opak je pravdou. Obléhání jihoukrajinského města Mariupol začalo prakticky záhy po vpádu okupačních armád. Vrazi zde ale narazili na tvrdý odpor a přes soustředění obrovských sil do města vstoupili až v květnu 2022. Dvojice novinářů pracujících pro agenturu Associated Press (AP) zůstali v obklíčeném a devastovaném městě až do poslední chvíle, kdy to bylo možné. Jevgenij Maloletka a Mstislav Chernov (popravdě naprosto nechápu, proč výstava používá anglickou transkripci jejich jmen) byli z města evakuování až v poslední vlně ukrajinskou armádou. Do Prahy přivezli svědectví o ruských lžích i jeho bezmezném barbarství.
Výstava Obležení Mariupolu – poslední novináři v okupovaném městě v galerii Czech Photo Centre v pražských Butovicích zahájila další ročník soutěže Czech Press Photo. A jak už se stalo tradicí, oba fotografové zasedli také v mezinárodní porotě. V nepříliš rozlehlém prostoru galerie je k vidění necelá třicítka snímků, které doplňují další rotující na LCD panelech. Na návštěvníka dýchne surová realita války a asi není možné, aby s ním neotřásla. Tohle není umění, nejde o aranžované záběry, tohle jsou novinářské fotografie zobrazující nepřikrášlenou realitu.
Většina vznikla na začátku dubna přímo v obléhaném Mariupolu, ale jsou zde i záběry z městečka Buča. To se nachází v kyjevské oblasti a jeho osvobození bylo první šancí, jak světu ukázat zvěrstva páchaná okupanty, kteří zde zavraždili přes 3 tisíce lidí! Na fotografiích je vidět umírání, pohřbívání do hromadných hrobů, nebo naopak postupné odkrývání hrobů zavražděných. Jedním z nejsilnějších míst výstavy je pak Chernovova série fotografií zachycujících marnou snahu rodičů malého Kyrila a lékařů mariupolské nemocnice zachránit osmnáctiměsíčního chlapečka zasaženého ruským ostřelováním.
Kolik krutosti unesete
Na aktuální výstavu fotografů Jevgenije Maloletky a Mstislava Chernova do Czech Photo Centre asi nikdo nevyrazí za uměleckým zážitkem. Nicméně vidět by ji měl každý, kdo má snad ještě zbytky iluzí o chování vrahů okupační armády. I bez uměleckého pozlátka jsou totiž fotografie na výstavě Obležení Mariupolu – poslední novináři v okupovaném městě skutečně silné.
VÝSTAVA: OBLEŽENÍ MARIUPOLU – POSLEDNÍ NOVINÁŘI V OKUPOVANÉM MĚSTĚ
Formát: výstava fotografií
Autoři: Jevgenij Maloletka a Mstislav Chernov
Kde: Czech Photo Centre (Seydlerova 2835/4, 158 00, Praha 5)
Do kdy: 4. 12. 2022