Poradí si se všemi nedokonalostmi, je vhodný snad pro každou pleť, zamilujte se i vy. Ale pozor, nebuďte moc hrr! Pokud jste se s novým kosmetickým superhrdinou retinolem ještě nestihli seznámit, je na čase si zaflirtovat s jeho účinky.
Důvodů, proč všichni retinol tak milují, je hned několik: umí podporovat tvorbu kolagenu v pleti, takže zatočí s jemnými vráskami, vyzmizíkuje hyperpigmentaci a poradí si dokonce i s akné a drobnými jizvičkami. Podporuje regeneraci buněk, sjednocuje tón, dokáže vaši pleť rozzářit a zpevnit. Moc dobré na to, aby to byla pravda? I retinol má svá rizika.
Trocha chemie
Retinol je po chemické stránce forma vitamínu A a spadá so skupiny tzv. retinoidů. Možná si někteří z vás vybaví ze školy, že vitamín A je jeden z vitamínů rozpustných v tucích, má silné antioxidační vlastnosti a je důležitý pro náš zrak. Zdrojem této látky je i například beta-karoten. Ano, to kvůli vitamínu A vás babička nutila jíst mrkev.
V souvislosti s retinoly můžete často slýchat i slovíčko retinal (retinaldehyd). Retinoly se na pleti nejdříve totiž mění na retinaly a posléze na kyselinu retinovou, pak se teprve dějí všechna ta kouzla. Retinal je tedy rychlejší sestřička retinolu, nežádoucí účinky ale zůstávají stejné. Aby toho nebylo málo, máme zde ještě retinyl. Ten představuje naopak nejslabší formu retinoidů, je u něj nejmenší riziko nežádoucí reakce, ale také nemá tak silné účinky.
Zmíněna byla kyselina retinová (tretinoin). Jde o nejsilnější a tedy i nejúčinnější látku z této skupiny, kvůli velké pravděpodobnosti podráždění je ale u nás k dostání jen na předpis.
Pokud vám retinoly nesednou, nebo je nemůžete používat kvůli těhotenství, zkuste sáhnout po bakuchiolu, jeho rostlinné alternativě. Účinky má podobné těm retinolovým, ale bez nežádoucích efektů.
Na co si dát pozor
Věcí, kterými vás může retinol pozlobit, je bohužel celá řada. S retinoly se musí vaše pleť nejdřív seznámit a na výsledek si chvíli počkáte. Doporučuje se proto začít pěkně polehoučku. Jestli jde o vaše první rande s ním, stejně jako ve vztahu nesmíte nic uspěchat a retinol raději nanášejte ve slabší vrstvě maximálně jednou za tři dny. I tak se ale může objevit podráždění a začervenání, případně olupování kůže. Jestli vaše pleť nezareaguje dobře, nepřestávejte s používáním, prostě si na sebe jen potřebujete zvyknout a uvidíte, že časem to dost možná bude láska na celý život. Po prvních několika pokusech můžete přejít k užívání obden a nakonec (klidně až po pár měsících) ho můžete zkusit používat každý den.
Obecně se doporučuje nanášet jej večer, jelikož je „světloplachý“ a přes den by tedy nakonec moc parády neudělal. K tomu ráno určitě nezapomeňte na SPF. Sluneční ochranu byste měli používat každý den, abyste zabránili vzniku zbytečných vrásek a pigmentových skvrn, ale po retinolu je to opravdu nutnost. Na divoké kombinace účinných látek s retinolem také raději zapomeňte, tedy alespoň ze začátku. Retinol si může chvíli zvykat i na vaši pleť a představte si, jak by ho vystresoval například takový chemický peeling.
Na přetřes v souvislosti s retinoly přichází jeho bezpečnost pro těhotné ženy. Bylo totiž zjištěno, že užívání retinolů jako doplňků stravy může mít za následek poškození plodu. Přes kůži se do těla dostanou tyto látky opravdu minimálně, ale pro jistotu se těhotným ženám nedoporučuje, aby používaly kosmetické výrobky s jeho obsahem. Co dodat závěrem? Jestli jste je zatím do své skincare rutiny nezařadili, nenechte se vyděsit možnými nežádoucími efekty a riskněte to s retinoidy také.
Pořídit si jeden malý retinol domů nevyjde moc draze a uvidíte, že vaše pleť vám za čas poděkuje. Začněte s nízkou koncentrací (např. 0,3 %), rozhodně ho nenanášejte na vlhkou kůži, a pokud se bojíte, že i tak bude na vás moc agresivní, použijte předtím hydratační krém, který ho pomůže trochu usměrnit.
Zdroj fotografií: depositphotos.com