Brněnský festival Ghettofest vydá poprvé knižně letošní sbírku receptů z „brněnského Bronxu“. Ta bude obsahovat recepty a příběhy všech lidí, kteří pro letošní ročník festivalu Ghettofest uvařili a napekli své speciality. Sbírka na kuchařku probíhá na serveru Hithit.cz a já si o knize i festivalu povídala s koordinátorkou akce Hankou Kolářovou.

❖  Jak vnikl nápad vydat Kuchařku z ghetta?
Kuchařka z ghetta je výsledkem různých gastro-experimentů, které jsme na Ghettofestu začali dělat. Pořádáme společnou pouliční večeři nebo Buchting – komunitní sdílení receptů a oblíbených koláčů. Pomocí dobrého jídla a vaření se snažíme lidi spojit a umožnit jim užít si společně strávený čas. Jedním z cílů Ghettofestu je právě podpořit pozitivní sousedské soužití a to se nám právě díky jídlu skvěle daří. Kuchařkou vytvořenou z receptů a příběhů lidí bychom rádi inspirovali ostatní k pořádání a užívání si obdobných akcí ve veřejném prostoru.

Kuchařka z ghetta
Autor fotografie: Michal Jašek

❖  Zaujal mě její název – proč zrovna „z ghetta“?
Už samotný název festivalu ono „ghetto“ obsahuje. Je to odkaz na lokalitu, v níž se celá akce odehrává. Ghettofest je zasazen do srdce tzv. „brněnského Bronxu“, místa opředeného špatnou pověstí, kde se mnozí Brňané bojí i jen projít. My tohle označení „ghetto“ používáme s nadsázkou, snažíme se na Ghettofestu ukázat, že není potřeba tuhle čtvrť míjet: je zde naopak mnoho věcí, které nás mohou obohatit. Myslíme si, že je dobré bourat stereotypy v místech vhodných či nevhodných pro takové kulturní akce. Proto je i naše kuchařka „z ghetta,“ protože celá vznikla v tomto prostoru.

Kuchařka z ghetta
Autor fotografie: Michal Jašek

❖  Kdo jsou autoři receptů, které v knize najdeme?
Základem celé kuchařky je právě akce Buchting, což je takové netradiční festivalové občerstvení. Hlavními aktéry téhle akce jsou samotní návštěvníci Ghettofestu. Návštěvníky vyzveme, aby nám na Ghettofestu upekli a darovali svou oblíbenou buchtu. Na festival ji pak přinesou s receptem, ke kterému připojí krátký osobní příběh. My všechny buchty shromáždíme a potom je zase rozdáváme dalším návštěvníkům. Složení lidí, kteří se do téhle aktivity zapojí, je hodně pestré – stejně jako celý Ghettofest. V kuchařce hodně převládají ženy: studentky, matky, Romky, Neromky, Ukrajinky, i veganky. Platí, že za každým receptem stojí jedinečná osobnost každého tvůrce. Krom toho je kuchařka doplněná recepty brněnských foodblogerů a kavárníků, kteří letos pro Ghettofest uvařili. Do Ghettofestu se tak zapojila například kavárna Tři Ocásci a jejich kuchařka BuchTa nebo blogerka Maryna, která píše úspěšný blog Laskominy od Maryny. Snažíme se tak do festivalu zapojit lidi z Brna, kteří s námi naše nadšení pro dobré jídlo a myšlenku Ghettofestu sdílí.

Kuchařka z ghetta
Autor fotografie: Michal Jašek

❖  Jaké typy receptů můžeme v knize očekávat?
Kuchařka je založená na receptech na buchty, koláče a různé dorty, převážně tedy podle ní můžete péct. Každý, kdo do ní přispěl, se musel zamyslet nad tím, který recept je to jeho „top“ a s čím se chce prezentovat. Krom toho se čtenář může při listování kuchařkou s jejími autory opravdu setkat – může si přečíst jejich příběhy a dozvědět se, proč je pro ně důležitý zrovna ten recept, s nímž do kuchařky přispěli. Recepty jsou doplněné krásnými fotografiemi lidí i koláčů, které vznikly přímo na Ghettofestu.

❖  Najdeme zde i exotické recepty, něco, co opravdu jen tak někde člověk neuvidí?
Jedna část kuchařky odkazuje na společnou cizokrajnou večeři, kterou jsme letos na Ghettofestu uspořádali přímo na ulici, v centru všeho dění. Na večeři se sešla velmi různorodá skupina lidí složená z brněnských osobností jako je spisovatelka Kateřina Tučková či zakladatel Muzea romské kultury Karel Holomek, z návštěvníků festivalu i místních obyvatel. Pro tohle „experimentální stolování“ uvařil náš kuchař Orin několikachodové cizokrajné menu. Skupina účastníků mohla nejen ochutnat něco zcela nového, ale setkat se také s lidmi, které normálně nepotkává. Do kuchařky jsme proto zařadili také exotický recept na hummus z této večeře.

❖  V Brně na začátku června proběhl už čtvrtý ročník festivalu Ghettofest. Jak probíhal a jaká nejzajímavější jídla se zde objevila?
Ghettofest i letos zaplnil ulice „brněnského Bronxu“ množstvím tanečních, divadelních i hudebních akcí a z lokality se tak stalo rušné korzo, kde se mohli návštěvníci zapojovat do různých aktivit. Program byl letos velmi pestrý a rozdrobený do mnoha malých akcí, které se různě doplňovaly, návštěvník si tak mohl užít atmosféru pouliční akce „kde se pořád něco děje.“ Několik stovek lidí se tak mohlo těšit například z výtvarného projektu Kateřiny Šedé, koncertu skupiny DVA nebo představení Hygiena krve divadla Líšeň v prostorách bývalé Káznice na Bratislavské ulici. Zapojení Káznice bylo letos součástí historické sekce festivalu „Ghettofest Memory.“ V této sekci jsme se snažili představit tragickou minulost lokality a osudy místních obyvatel.
Jídla na Ghettofestu byla hodně pestrá, na Buchtingu jsme rozdávali třeba brownies z adzuki a levandulový koláč, ve dvorku s občerstvením mohli návštěvníci ochutnat veganské speciality od Tří ocásků nebo korejské dobroty od SEMTAM Lucie.

Kuchařka z ghetta
Autor fotografie: Michal Jašek

❖  O Ghettofestu říkáte, že má za cíl na jeden víkend danou brněnskou lokalitu otevřít a vytvořit v ní prostor pro setkání lidí různých etnik, vyznání, zájmů i životních zkušeností, kteří chtějí zažít jedinečný program v kulisách města a podpořit toleranci a pozitivní sousedské soužití jako důležitou hodnotu. Jak se vám tyto cíle daří plnit, konkrétně zmiňovanou toleranci a pozitivní sousedské soužití?
Podoba Ghettofestu se stále více blíží velké sousedské slavnosti, takže se odchylujeme od klasického festivalového formátu a snažíme se návštěvníky do dění na festivalu vtáhnout a zaangažovat. Velký smysl vidíme už jen v tom, že se lidé, kteří se normálně nesetkávají, setkají v jedno odpoledne ve společném prostoru. To, že se během toho odpoledne společně zapojí do dění na festivalu podle naší zkušenosti k větší toleranci i sousedskému soužití přispívá. Hodně si ceníme dobré zpětné vazby od lidí z lokality, kteří festival přijali za svůj a rádi jej navštěvují. Od lidí, kteří Ghettofest navštíví poprvé, pak hodně často slýcháváme výroky jako: „Myslel jsem si, že když sem přijdu, tak mě tu hned okradou a přitom jsem si tu užil skvělý odpoledne a moc se mi tu líbí.“

Kuchařka z ghetta
Autor fotografie: Michal Jašek

❖  Zmínila jste, že na letošním Ghettofestu také proběhla společná večeře o pěti cizokrajných chodech, která se podávala přímo na ulici. Jaké pokrmy se podávaly a který z nich návštěvníkům chutnal nejvíce?
Menu na večeři sestavil a navařil kuchař Orin. Orin o sobě říká, že je pravý Chod s egyptskými kořeny a krom lásky k experimentování s různými druhy kuchyně hodně rád cestuje a zkouší nové chutě. Pro vaření sbíral inspiraci v Egyptě, Filipínách, Malajsii, Thajsku, v Libanonu nebo na Ukrajině. Na večeři se podával humus, syčící placka aneb Bánh xèo, vysoká roštěná, netradiční čočkový salát a sladké taštičky WonTon. Menu bylo složené z menších lehčích jídel, které na sebe hezky navazovaly a návštěvníkům se tak večeře hlavně líbila jako celek.

❖  Máte už teď nějaké nové plány na příští ročník Ghettofestu?
Budeme určitě dál pokračovat v úspěšných komunitních a sousedských aktivitách a nadále se snažit zapojovat návštěvníky festivalu. Ghettofest je koncept vytvořený přímo pro lokalitu, kde se odehrává, takže by se dalo říci, že je každý rok trochu jiný, protože i ta lokalita se proměňuje. Snažíme se tyhle proměny reflektovat a přispět k tomu, aby i budoucí vývoj uchoval jedinečnost tohoto místa.