Česká televize po dlouhé době přináší komediální seriál s potenciálem. Seznamte se se skupinou praštěných vědců a jejich 8 paranormálními případy v ironickém multižánrovém seriálu s hvězdným obsazením.
Tentokrát se podíváme prostřednictvím postav do Ústavu do paranormálních jevů, jehož zaměstnanci tyto úkazy zkoumají na území Československa. Jako Mulder a Scully museli během vyšetřování zápasit s institucemi, které považovaly X-Files za ztrátu času pro duševně choré, tak i zaměstnanci Ústavu bojují o případy se státní instancí, a to rovnou se samotnou STB, jejíž zájmy jsou radikálně odlišné.

Žánrová směska a kulturní reference
Seriál však nezůstává u sci-fi žánru; autoři se dotýkají také hororu, westernu, detektivky, načež po celou dobu prokládají dialogy jedinečným nadčasovým humorem a lehkou satirou. Autoři otevřeně přiznávají návaznost na seriály německé koprodukce v 80. letech. Česko-německé seriály jako “Návštěvníci” a “Arabela” nebo francouzské komedie 80. let se stylově i žánrově propíjejí také do jejich práce.

Přestože se seriál odehrává v 80. letech, nemíří tentokrát na nostalgické diváky hřebejkovských detektivek, ale spíše na mladší publikum, kterému budou zvolené žánry a kulturní reference na světová sci-fi i hororová díla mnohem více bližší. Stále však zůstáváme v určitém smyslu jednotní v čase i místě, což nám dokládají některé záměrně lacině stylizované efekty prokládané těmi skutečnými, žánrovými. Kromě seriálu “Kosmo” (2016) si možná během sledování vybavíme prakticky jakýkoli díl “Scooby-Doo”, a to nejen kvůli tematice řešení záhad, ale také právě kvůli vizuálně obdobném modelu stylizace kostýmů a rekvizit. Setkáváme se s bláznivými vynálezy, nad kterými nám v roce 2024 stojí rozum, ačkoli část z nich má základ v existujícím technickém vybavení.

Vědci ze dvora Rudolfa II.
Seznámení s postavami v pilotní epizodě mírně připomíná filmy “Císařův Pekař” a “Pekařův císař” (1951); vědecký ansámbl Rudolfovy filmové “Císusalkuch” byl složen z velké části s podvodníky, kteří se kryli alchymií pro osobní prospěch. K této podobnosti odkazuje postava Davida Zajíce (Jiří Macháček) pracující na vlastním výzkumu konspiračních teorií, jemuž sám nevěří. Výzkum mu zajišťuje teplé místečko v Ústavu a bohužel optikou skeptika posuzuje všechny případy, k nimž se dostane.

V opozici mu stojí nový “parťák”, Vojta Bek (Jan Cina), mladý naivní inženýr, jenž má být čerstvým větrem v ospalém dění opomíjené instituce. Po celu dobu samozřejmě, ale nepříliš ostentativně narážíme na dobové problémy. Pozornosti diváka neunikne degradace významné docentky na pozici sekretářky, narážky na zdánlivou “kolegialitu” vědců s STB a Vojtěch dokonce trpí agresivní alergií na politiku, která se projevuje mimo jiné svědivou kopřivkou.

Částečně studentský scénář
Michal Samir a Matěj Chlupáček jsou poslední dobou velmi aktivní. Michal Samir letos uvedl časosběrný dokument o známém českém MMA zápasníkovi “Karlos” (2024), loni jste mohli také vidět jeho komedii “Buď chlap” (2023) a druhou sérii seriálu “Iveta” (2022-2023), na které se producentsky podílí i Matěj Chlupáček. Ten sám uvedl loni úspěšné historické drama “Úsvit” (2023), jehož scenáristou byl Miro Šifra, známý autor detektivek.

Nebude tomu jistě náhodou, že je Šifra také scenáristou seriálu “To se vysvětlí, soudruzi”. Šifra také působil externě jako pedagog studentského writers roomu na FAMU, kde studovaly také Lucie Vaňková a Marie Stará. Námět inspirovaný skutečným existujícím ústavem zvaným Psychoenergetická laboratoř přinesl do výuky ke společné práci právě Šifra.
Lucie Vaňková mimo jiné spolupracuje s Matějem Chlupáčkem na vznikajícím seriálu “Dcera národa” (2024), který by měl vyjít v září tohoto roku na platformě CANAL+. Co se týče “Soudruhů”, na první díl se můžete těšit 3. března večer na kanále ČT1.
SERIÁL “TO SE VYSVĚTLÍ, SOUDRUZI” (2024)
Režie: Matěj Chlupáček, Michal Samir
Scénář: Miro Šifra, Lucie Vaňková, Marie Stará
Kamera: Martin Douba
Hudba: Ondřej Gregor Brzobohatý
Hrají: Jiří Macháček, Jan Cina, Anna Fialová, Leoš Noha, Darija Pavlovičová, Lenka Termerová, Richard Stanke, Ján Jackuliak, Jana Plodková, Michal Kern, Tomáš Kobr (více)
Produkce: Matěj Chlupáček, Maja Hamplová, Bettina Wente, Jan Lekeš
Střih: František Svěrák
Zvuk: Ivo Broum
Scénografie: Milan Býček
Kostýmy: Jarmila Dunděrová
www.ceskatelevize.cz