Nestává se úplně často, aby se otevřela veřejná zahrada uprostřed finančního centra Londýna. A už vůbec se nestává, aby ta zahrada byla na střeše londýnského mrakodrapu, kterému se přezdívá Walkie-Talkie (vysílačka), s krásným panoramatem. Účel veřejné zahrady, kam si člověk skočí sníst oběd během pracovního dne, to rozhodně neplní a vstup je limitovaný rezervací s předepsaným časem, ale byla by chyba Sky Garden kvůli tomu úplně minout.

Sky Garden

Sky Garden je veřejná zahrada, která se rozprostírá na třech posledních podlažích 160 metrů vysokého mrakodrapu s 360° vyhlídkou a terasou pod širým nebem. Návštěvníky neláká jen na vyhlídku, ale také na jídlo. Můžete si dát něco malého k zakousnutí nebo k pití ve Sky Pod Bar, zajít na večeři do Fenchurch Restaurant nebo si dát pozdní snídani v Darwin Brasserie.

Sky Garden

Největším lákadlem jsou určitě dvě věci. Zaprvé, je to zadarmo. Samozřejmě, veřejná zahrada by zadarmo být z logiky věci měla, ale v Londýně s tím člověk zcela určitě počítat nemůže. Je zde ale jeden háček. Člověk musí mít rezervaci, aby se tam dostal. A ten háček má problém, protože vstupenky jsou zarezervované poměrně dlouho dopředu. Pokud má člověk vůbec to štěstí, že nějaké místo najde, tak to bude s největší pravděpodobností v úterý ve 14:00. Pro představu, nejbližší možný termín návštěvy je úterý 9. listopadu a to jen mezi 10:00 až 15:15. Pokud máte představu sledování romantického západu slunce s drinkem v ruce v pátek večer, tak musíte rezervovat dlouho dopředu, nebo budete mít smůlu. Další věc je, že vstupenka je časově omezená, respektive je platná pouze hodinu (pokud nemáte rezervaci v restauraci nebo v brasserii). To je otravné, ale zase musím přiznat, že mě nikdo nenaháněl, i když jsem tam byla o půl hodiny déle.
Zadruhé, překvapení! – vyhlídka. Zní to směšně, ale v Londýně opravdu chybí observatoře, které by za něco stály a za které byste nemuseli platit nesmyslně drahé vstupné (ano, tím myslím mrakodrap Shard nebo Londýnské oko). Tím, že je mrakodrap Walki-Talkie poměrně dobře strategicky umístěn, respektive není obklopen jinými mrakodrapy, které by bránily ve výhledu, nabízí opravdu krásný výhled. Třeba právě na ten předražený Shard.

Sky Garden

Nakonec jsou impozantní i samotné prostory. Pokud člověk nepatří mezi lidi pracující v City, kteří by si do Sky Garden odskočili během dne na pracovní schůzi nebo oběd, tak si nedokážu představit, že by se tam člověk opakovaně vracel. Zároveň by ale byla velká škoda do nebeské zahrady aspoň jednou nezavítat, protože hezčí výhled v Londýně zadarmo aby člověk pohledal.

 

Sky Garden @ Londýn, Velká Británie