- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut

New York City se skládá z pěti městských okrsků – „boroughs“: ostrov Manhattan, na sever od něj Bronx, na východě Queens a Brooklyn a jihozápadně od Manhattanu najdeme často zapomínaný pátý okrsek, ostrov Staten Island. Charakterem připomíná spíš klidnější předměstí New Jersey, jemuž má zeměpisně blíž než k rušnému Manhattanu. Na první pohled se zdá, že Staten Island nemá co nabídnout. Ale i v nejklidnějším okrsku velkého jablka se dá najít zajímavé turisticky atraktivní cíle. Jedno takové „tajné“ místo dnes představím čtenářům magazínu Kulturio.

Staten Island byl poslední okrsek, který mi z New Yorku zbýval navštívit. Původně jsem to ani neměla v plánu: spousta lidí vám řekne, že na ostrově není nic k vidění. Pak jsem ale jednoho krásného dne na Instagramu organizace NYC GO viděla překrásné fotky z jakési zahrady… Nečekala jsem, že něco tak kouzelného by mohlo být k nalezení v newyorské betonové džungli. Po návštěvě parku v Bronxu mě mělo napadnout hned, že se v tomhle městě dají najít oázy klidu.

Doprava na Staten Island a do Snug Harbor

Oranžové trajekty na SI (Staten Island Ferry) vyplouvají v krátkých časových intervalech z přístavu South Ferry ve finanční čtvrti na dolním Manhattanu. Tam se z centra NYC dostanete červeným metrem č. 1 (stanice South Ferry) nebo žlutým metrem R (stanice Whitehall). Plavba trajektem na Staten Island je zdarma. Nenechte se napálit – není to tak dávno, co si muži zákona posvítili na filuty, kteří neoprávněně vybírali peníze za Staten Island Ferry.
Plavba trvá asi půl hodiny. Mnoho turistů se vydává na SI kvůli nádhernému výhledu z trajektu na panorama Manhattanu, jemuž dominuje mrakodrap, sochu Svobody, Brooklynský most, Governor’s Island, Brooklyn nebo Jersey City. Většina návštěvníků se nevydá za brány terminálu a lodí s výhledy se opět vrací na Manhattan. Do Snug Harbor se dostanete z přístavu autobusem S40, který jezdí načas (to se u autobusů v NYC často nestává). Jízda trvá deset minut.

Snug Harbor

Areál parku je veřejnosti denně zdarma přístupný od úsvitu do soumraku. Zahrada je celkem rozlehlá a během našeho výletu jsme neměli možnost prozkoumat vše. Naším cílem byla „čínská zahrada“, kde se platí symbolické vstupné 5 dolarů a otevírací doba je omezená (pozor, v pondělí mají zavřeno!). Areál je koncipován na principech čínské filozofie. Legendy, mýty, moudra, kaligrafie, bambus, koi kapři – nic z toho nechybí. Kamkoliv se v zahradě podíváte, dokonalá kompozice a soulad všech elementů bude balzámem pro oči i duši.

Dostatečně odpočatí a nadšení se vydáváme k druhému vytyčenému cíli v parku Snug Harbor: dlouhý tunel ve tvaru oblouku porostlý listím stromů. Tato atrakce vytvoří kouzelné pozadí pro vaše fotografie. Snový „stromový tunel“ posloužil nejednomu novomanželskému páru jako pohádkové pozadí pro svatební fotografie.
Na pozemku parku najdete nespočet budov postavených v koloniálním stylu. Nás z architektonických památek nejvíc zaujal altán z 19. století. Stylové historické budovy dnes slouží k rozličným účelům: jako kulturní a vzdělávací centra nebo galerie.
Park Snug Harbor na Staten Island určitě stojí za návštěvu, chcete-li v New Yorku navštívit místo, kde se nemusíte mačkat s tisícovkami turistů a kde pořídíte kouzelné fotky do vašeho alba z dovolené za velkou louží.

 

Snug Harbor @ Staten Island, NYC

- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut