Malé, ale dechberoucí historické město, které vás na první pohled pohltí svou různorodostí. Tak by se dal stručně popsat Tallinn. Povinná zastávka při cestě po pobaltských zemích, nebo jen tip na prodloužený víkend. Nabízí totiž vše, po čem turista prahne: oslnivé historické centrum, pohnutou historii, zajímavá muzea, ale i dobré jídlo a pití za přijatelnou cenu.
Turista s omezeným časem by se měl rozhodně zdržovat především v historickém Starém Městě Vanallin, které je zapsané na seznamu UNESCO. Tady totiž najdete skoro vše, co stojí za zhlédnutí. I proto se dá Tallinn projít za jediný den a možná stihnete i nějaké muzeum.
Do města by se mělo přijít městskou bránou Viru. Tu stráží dvě věže, kterých je v hradbách kolem centra města hned několik. Právě díky nim získalo věhlas i své kouzlo. Nejlíp si je vychutnáte, pokud vyjdete za hradby a půjdete po obvodu opevnění. Některé z věží jsou otevřené i pro veřejnost.
Uvnitř hradeb si užijete procházení výstavními ulicemi, ale i zašlými kouty se zapadlými hospůdkami. Jedny z nejstarších zmínek o městu jsou z 12. století, od 13. století získává svou důležitost jako dánské hansovní město. Následně se vlády ve městě ujali ještě Švédové a Rusové. Všechny změny ve vládě se projevily na rázu města a vytvořily tak různorodou paletu stylu a kultury.
Důležitým bodem v Tallinnu je hrad tyčící se na skále nad hradbami. Sídlí zde vláda, a především dvě nejlepší a nejslavnější vyhlídky na město – Kuhtuotsa a Patkuli. Další budovy vlády jsou pak naproti pravoslavnému chrámu Alexandra Něvského s krásnou výzdobou. Za zmínku stojí ještě kostel sv. Olafa, který se nachází kousek od Radničního náměstí, kde, pokud budete mít štěstí, se konají trhy s tradičními estonskými výrobky. Českou stopu najdete na náměstí Svobody s křížem svobody z českého skla.
Mezi muzei stojí jednoznačně za návštěvu Seaplane Harbour. Vstupné sice nepatří mezi nejnižší (15 euro dospělý / 8 euro student s průkazem), a je navíc kolem půlhodiny chůze od centra. Rozhodně ale nebudete litovat. Můžete zde vidět zbytky vikingské lodi, expozici válečné techniky nebo ukázky vývoje lodí. Největší atrakcí je prohlídka vysloužilé ponorky EML Lembit, která přibližuje život a podmínky v ponorce v první polovině 20. století. Celá expozice je interaktivní, a i návštěvníci bez zájmu o námořnictví budou nadšení. Pokud víte, že vás ale prohlídka nemůže zaujmout, dobrou volbou je i muzeum umění Kuma. Zajímavé je ještě KGB muzeum ve 23. patře hotelu Viru, kde v utajeném poschodí operovala komunistická tajná služba.
Nutnou zastávkou na jídlo v Tallinnu je palačinkárna Kompressor. Za rozumnou cenu vám nabídnou jak sladké, tak i slané palačinky. V době oběda ale počítejte s frontou, a také s faktem, že se s velkou pravděpodobností budete dělit o stůl i s dalšími strávníky. Oproti ostatním tallinnským hospodám je ale přívětivá především díky ceníku. Najíst se totiž v běžné tallinnské restauraci nepatří mezi nejlevnější záležitost. Pokud se chcete jen osvěžit, zkuste finský alkoholický nápoj Lonkero. Směs ginu s grapefruitovou limonádou je dobrou alternativou k pivu.
Estonsko leží na pomezí východní Evropy a severu. Oni sami sebe považují za součást severských zemí, kam mají i mentalitou a životní úrovní blíž, pro zbytek světa je to ale jedna z postkomunistických zemí. Počítejte s tím, že ruštinu uslyšíte velice často a možná budete i rádi. Kromě jazyka se země blíží Finsku i cenami a jazykovými dovednostmi. Angličtinou se domluvíte bez problémů, na rozdíl od Lotyšska nebo Litvy.
Tallinn je město, které vás na první pohled okouzlí. Nepotřebujete na něj hromadu času, na seznámení vám stačí jeden den. Pokud jste se ale rozhodli svůj pobyt prodloužit, skrývá v sobě i ve svém okolí mnohem víc než jen Staré Město. Moderní architektura pozvolně navazuje na starou a splývá v jeden celek. Je to báječná zastávka s atmosférou podobnou Praze, kde se jen můžete bezcílně toulat uličkami a nasávat historii na každém kroku.