The Bushwick Collective je volně přístupná galerie pod širým nebem – prostor pro umělce z celého světa. Nemyslete si však, že sprejeři jen tak přijdou, vytáhnou spreje a začnou tvořit.

Všichni umělci, kteří by své umění rádi vystavili, si svá dílka nejdřív musí nechat schválit organizátory projektu.

Bushwick je čtvrť v Brooklynu, kde ještě nedávno nebývalo zcela bezpečno. Proto jsem váhala přijmout kamarádčino pozvání omrknout místní pouliční umění. Časy se ale mění, i díky jevu zvanému gentrifikace.

Tento termín označuje sociálně-kulturní změny, ke kterým dochází ve chvíli, kdy se do dříve chudších či nebezpečných částí města stěhují zajištění lidé, čímž stoupají i ceny nemovitostí, a lidé s nižšími příjmy jsou nuceni stěhovat se dál na okraj. To je definice v mém podání, tak mě neváhejte opravit.

Dříve velmi industriální Bushwick je proto dnes plný hipsterů a „yupísů“ (YUPpies – Young Urban Professionals; kdo chcete názornou ukázku, kdo tihle lidi vlastně jsou, pusťte si seriál Girls). Budovy fabrik se mění na obytné lofty, garáže a sklady se stávají kavárnami a restauracemi. Nevzhledné oprýskané zdi, v mnoha případech bez oken, jsou perfektním „plátnem“ pro graffiti umělce.

Bushwick Collective

Ti z vás, co by chtěli zažít návštěvu s přidanou hodnotou, by se neměli bát vydat se do těchto nedávno neznámých končin Brooklynu. Dostupnost je skvělá: z Times Square vyrazíte modrým metrem A, C nebo E směrem Downtown, kde na 14. ulici přestoupíte na hipstr-metro L. Vaší cílovou stanicí bude Jefferson Street. Jakmile vyjdete z metra ven, je celkem jedno, jakým směrem se vydáte. Graffiti na vás doslova „křičí“ ze všech stran.

Zdi skladů, garáže, chodníky, silnice… Street art je všude. The Bushwick Collective se rozprostírá na ploše několika městských bloků. Za jakýkoliv roh ulice zahnete, tam najdete nějaké to umění – a nejen sprejové: samolepky, koláže, zdánlivě náhodně v prostoru umístěné objekty. Projekt se neustále mění, streetartové výtvory přibývají. Až se do Bushwicku vydáte, jména umělců jako Eyez nebo Fumero už vám nebudou cizí…

Až vás budou bolet nohy nebo prsty od mačkání spouště foťáku, můžete se občerstvit v jedné z mnoha „hip“ kaváren a restaurací. Některé z nich jsou šikovně schované například ve dvorech nebo v již zmiňovaných bývalých garážových prostorách.
Mlčeti zlato… Mnohokrát obraz řekne víc, než slova. Podívejte na pořádnou ochutnávku z The Bushwick Collective v naší fotogalerii.

 

Bushwick Collective, New York