Times Square, náměstí v samém srdci amerického New Yorku, je vyhledávaným turistickým cílem milionů návštěvníků, kteří každoročně do Velkého jablka zavítají. Pokud člověk cestuje do New Yorku, Times Square si jednoznačně nenechá ujít…

Times Square získalo své současné jméno poté, co se v jedné z budov u tohoto náměstí usídlil americký deník New York Times. TS si prošlo během minulého století časy prosperity, ale byly doby, kdy bylo lepší se náměstí vyhnout. Od třicátých let dvacátého století se (v čase krize) stalo místem, kde se shlukovaly pochybné živly, drogoví dealeři a luxusní hotely vystřídaly sexshopy.
Situace se zlepšila v osmdesátých a devadesátých letech minulého století. To na Times Square opět začal vzkvétat obchod a postupně tam začalo být i bezpečno. S tím začalo přibývat turistů, kteří už se tu dnes více méně nemusí bát, že by je někdo (až na kapsáře) přepadl. Sice se Times Square vloni proháněl maniak s nožem na maso, ale nedá se říct, že by tu takové incidenty byly na denním pořádku. Na Times Sqare je vždy více než dostatek mužných a neohrožených městských policistů.

Times Square

Má-li člověk dostatek trpělivosti, vystojí si tu u pokladny uprostřed Times Square (nepřehlédnutelným orientačním bodem je obří červené schodiště) frontu na zlevněné lístky na téměř jakýkoliv muzikál, co se hraje na Broadwayi a v blízkém okolí. Mezi ty nejpopulárnější patří například Fantom opery, kterého můžu osobně doporučit. Už se hraje pěkných pár desítek let, ale ještě nezevšedněl. Vstupenky na Fantoma jsou také jedny z nejlevnějších. Další oblíbené muzikály jsou například Lví král a z těch nejnovějších právě letí Once nebo The Book of Mormon (od tvůrců South Parku). Oba muzikály byly v posledních dvou letech ověnčeny muzikálovými cenami Tony. Na jaře příštího roku se po letech na Broadway vrací legendární Bídníci.

Times SquareNa Times Square dnes najdete obchody nejrůznějších amerických i nadnárodních značek, jejichž zářící neonové reklamy na vás doslova křičí z fasád mrakodrapů. Nemusíte se vzdálit příliš daleko a v prostoru několika desítek metrů čtverečních si můžete nakoupit ty nejameričtější suvenýry – například něco sladkého na zub v obřích pobočkách M&M’s  nebo Hershey’s (kde to nádherně voní čokoládou).

Times Square

Kdo chce něco trendy na sebe za pár babek, vyřádí se ve čtyřpatrovém obchodě s módou Forever 21. Kvalita oblečení je přibližně na úrovni New Yorkeru, ale výběr je rozhodně mnohem rozmanitější.
Po náročném nakupování hadříků vám zákonitě vyhládne: něco amerického na zub si dejte třeba v T.G.I. Friday’s nebo v Hard Rock Cafe. Pokud se necítíte na burgroidní kuchyni, dovolím si tu malý gastrotip. Na 44. ulici směrem na západ od TS leží pobočka italské restaurace Carmine’s.
Restaurace funguje v tzv. „family style“, takže vám na stůl naservírují obří porce a vy a vaši spolustolovníci se o jídlo podělíte. Ceny se mohou zdát vysoké, ale jedna taková „porce“ nakrmí až šest osob u stolu. Doporučuji jejich výtečný cheesecake!
Nezapomeňte se také vyfotit s Mickey Mousem, Hello Kitty, Darth Vaderem, Kovbojem Woodym z Příběhu hraček nebo s Nahým kovbojem, který vám zabrnká na kytaru a ukáže své výstavní svalnaté tělo- Pozor, žádná kovbojka není zadarmo, takže si rozhodně připravte několik dolarů. Nechcete přece, aby se na vaši hlavu snesl hněv Hello Kitty, Spidermana nebo Mickey Mouse.

Times Square

O Times Square by se dal napsat román, přinejmenším rozsáhlý turistický průvodce. Toto je jen zlomek mých dojmů a postřehů. Je to místo, které jinde nenajdete: plné jak turistů z celého světa, pouličních prodavačů, troubících taxíků a vůbec zvuků všeho druhu, a i neonů a doslova na vás křičících megareklam. Pro mě osobně je TS někdy takovým malým peklem na Zemi: snažím prodrat davem turistů hledících vzhůru, fotících si kde co a obdivující „mrakáče“. Na straně druhé je TS ráj konzumu, kde návštěvníci naleznou vše možné i nemožné. Times Square je zkrátka unikát: můžete ho milovat, nenávidět nebo obojí najednou. Jisté je, že na návštěvu Times Square nikdy nezapomenete.

Times Square, New York