Cestovky a portály o cestování jsou plné nabídek, letenek k moři a poznávacích zájezdů do hlavních a historických metropolí. Někdy je ale nutné utéct z toho ruchu a přeplněných pláží a vyrazit do přírody, ideálně do hor.

Naskýtá se nám určitě spousta možností, jak u nás v Česku, tak v nejbližším okolí. My jsme zvolili sever Itálie, konkrétně oblast Trentino. Celý tento region je horský, 75  procent území sahá nad 1000 metrů nad mořem a je posetý stovkami malých horských jezer.

Mezi nejvýznamnější pohoří patří Ortles, Adamello-Presanella, Brenta a Dolomity. Na jižní hranici se rozkládá Gardské jezero (Lago di Garda). Krom toho se všude kolem rozprostírají vinice a sady, malé horské i historické vesničky. Dovolená v této oblasti tedy nabízí všemožné sportovní i relaxační aktivity, můžete si vybrat dle svého.

Naše návštěva Itálie od začátku směřovala k trekingu a turistice v horách. Ubytovali jsme se vysoko v kopci nad malým městečkem Folgarida, z jehož okolí vedla spousta tras. Co se týče ubytování v Itálii, konkrétně v horských oblastech, lze jej najít poměrně snadno a levně.

My jsme získali apartmán pro 5 lidí se dvěma ložnicemi, kuchyní a koupelnou za 600 euro s tím, že chalupa stála téměř „na samotě u lesa“ a večery jsme mohli trávit v naprostém tichu a klidu se skleničkou italského vína na terase.

Během týdne se toho stihne hodně, ale stejně na konci litujete, že nemůžete zůstat déle. Zvolili jsme si trasy snadnější i trasy obtížné, je třeba to také vyvážit a proložit například návštěvou horských vesniček, nebo většího historického města.

Hlavním městem oblasti Trentina je Trento, krásné historické město plné typických italských uliček, kaváren a krásných výhledů na okolní hory. Krom monumentálního hradu Castello del Buonconsiglio, nádherného náměstí Piazza Duomo, které je obklopeno historickými budovami a mnoha kostely, jsou zde k mání výborné restaurace a kavárny. Přímo na náměstí se to jimi jen hemží a u italského espressa máte i výhled na okolní hory.

A teď už pojďme do hor! Mezi nejkrásnější trasy bych zařadila výstup na Monte Spinale. Jsou dvě možnosti – buď nahoru vyjít, nebo vyjet lanovkou z Madonny di Campiglio. My jsme zvolili lanovku a pak si vybrali jednu z možných tras na vrcholku, a to přechod na Passo del Grostè v pohoří Brenta přes jezero Lago Spinale.

Cesta byla průměrně náročná, zato ta okolní panoramata! Zelená údolí porostlá všemožnými alpinkami, stáda krav, skalní převisy a výhledy, při kterých se tajil dech. Pod vrcholem Passo del Grostè se nacházela část cesty, po které údajně často chodila i rakouská císařovna Sissi.

Počasí nebylo zrovna jako na objednávku, ale i mlha a mraky mají v horách své kouzlo, působí to až mysticky. Během toho týdne se teplota držela okolo 20 stupňů, což je pro treking ideální. Nahoře ve vrcholcích vždy foukal vítr a teplota klesla o pár stupňů níž, větrovka a mikina tedy byla vítaná.
Tras v okolí bylo opravdu spoustu – krásná, ale už poměrně náročná byla Cesta 5 jezer. Vycházelo se opět poblíž Madonny di Campiglio, stoupání asi 400 m. Opět nádherná panoramata, údolí, skalní převisy. Čím výš, tím byla ale cesta obtížnější. Nahoře se pak už šlo jen po obrovských balvanech, pod nimiž byla strž dolů a pro ty, jimž výšky nedělají dobře, se tato cesta mohla stát nepřekonatelnou překážkou.

V okolí je také spousta národních parků (Parco Naturale Adamello Brenta), lesy jsou upravené a čisté. Jediné negativum je poměrně slabší značení cest. Je dobré mít při sobě stále mapu a ujišťovat se o správnosti trasy, směru.
Poblíž Folgaridy se také nachází vesnička/malé městečko Caldes s hradem, do jehož prostorů se dostanete zdarma. V okolí jsou sady a krásné výhledy, městečko je plné historie a plné typické Itálie, určitě stojí za návštěvu.

Trentino tedy nabízí opravdu nepřeberné množství možností, jak strávit pohodovou relaxační i aktivní dovolenou. Když pominu „co vidět“, nabízí se nám také degustace vín, oliv, vynikajících sýrů a uzenin. To vše je zde k mání a k dostání. Restaurací a supermarketů je všude hojně, a tak můžete vyzkoušet od všeho něco. Tato severní oblast Itálie je jedním slovem nádhera a zamiluje si ji každý, kdo se tam ocitne.