Filmy a seriály s LGBT tématikou, které stojí za zhlédnutí

95946

LGBT je téma, o kterém se v posledních několika letech otevřeně mluví, a zároveň se jedná o jeden z nejčastějších námětů filmů i seriálů. Pokládám však za zbytečné doporučovat vám Zkrocenou horu, Dánskou dívku v hlavní roli s Eddiem Redmaynem nebo teenage novinku Love, Simon. Naopak vám představíme několik dalších tipů, které se LGBT tématikou zbývají a dokáží vám zlepšit třeba sobotní večer. Tak se pohodlně usaďte – začínáme!

1. Moonlight (Moonlight)

Úchvatně zpracované drama z roku 2016, z prostředí drsných afroamerických okrajových částí Miami, nesoucí jisté autobiografické prvky režiséra Berryho Jenkinse. Moonlight je nadčasový příběh zachycující Chaironovo dospívání po boku drogově závislé matky a jeho snahu o hledání sebe sama v prostředí, ve kterém se dennodenně setkává s xenofobní společností, která není schopna přijmout jeho barvu pleti ani jeho sexualitu. Film se dočkal pouze pozitivního přijetí a sedm nominací na Oscara proměnil hned ve tři vítězné zlaté sošky.

2. Tři generace (3 Generation / About Ray)

Film začíná slovy, která vás připraví téměř na všechno, co bude následovat. ‚Every year I blow up my candles I make the same wish. I wish I was a boy.‘ (česky: Každý rok sfouknu svíčky a přeji si to samé. Kéž bych byla kluk.) Drama popisuje život dospívajícího teenagera, který se ze všeho nejvíc snaží být sám sebou, ale brání mu v tom jeho vlastní tělo. Ray (Elle Fanning) vyrůstá se svou matkou a lesbickou babičkou, která nesouhlasí s rozhodnutími své dcery ani své vnučky. Jediná věc, co ale nyní Ray potřebuje k tomu, aby byl šťastný, je písemný souhlas obou rodičů. Prochází totiž změnou pohlaví.

3. Převýchova Cameron Postové (The Miseducation of Cameron Post)

Drama s komediálními prvky z roku 2018 je inspirováno knižní předlohou spisovatelky Emily M. Danforthové a vypráví o životě mladé dívky Cameron (Chloë Grace Moretz). Ta je během svého maturitního večírku přistižena na sedačce auta s dívkou, a jelikož se píše rok 1993 a homosexualita byla vnímána jako ‚hřích‘, je poslána do speciální instituce, kde jsou teenageři léčeni pomocí křesťanské víry. Potká se tam však se skupinou lidí a společně se pomocí humoru snaží o přežití.

4. Vymazaný kluk (Boy Erased)

Vymazaný kluk je snímek založený na skutečné události s velmi podobným námětem jako Převýchova Cameron Postové. Když se Jared svým silně věřícím rodičům přizná se svou sexualitou, je nucen účastnit se tvrdých a v té době již v Americe zakázaných terapií pro změnu své sexuální orientace. Jeho rodiče si však budou muset vybrat, jestli dají přednost Bohu, nebo svému synovi. Ty ztvárnili herci Russell Crowe a Nicole Kidman, oba vyznamenáni cenou AACTA jako nejlepšího herec a herečka.

5. Život Adèle (La Vie d’Adèle)

Ve francouzském snímku se režisér Abdellatif Kechiche snažil zachytit milostný vztah mezi Emmou (Léa Seydoux), která je naprosto smířená se svou sexualitou a Adèle (Adèle Exarchopoulos), která se naopak stále hledá a svou lásku k ženám si nechce nebo nedokáže přiznat. Přesně jako hrdinka ve filmu přiznala: „Mám pocit, že všechno předstírám. Něco mi chybí.“ Byla to možná právě Emma, která jí ukázala, co život doopravdy znamená a co jí doposud v životě chybělo.

6. Zbav se svých miláčků (Kill Your Darlings)

Daniel Radcliffe a Dane DeHaan v hlavních rolích amerického biografického dramatu Zbav se svých miláčků. Příběh vás přenese do roku 1944, do prostředí kolumbijské univerzity a vypráví příběh Allena Ginsberga a Luciena Carra, se kterým se školou protlouká. Přes Luciena se Allen Ginsberg setká i se spisovatelem Williamem S. Burroughsem a Jackem Kerouacem a tento moment odstartoval celou ‚beat generation‘. Jak jejich životy otřese smrt profesora Kammerera a jak je do celé situace zapleten Lucien a ostatní?

7. Jonathan (Jonathan)

Pro změnu německý film z roku 2016 vypráví o mladíkovi Jonathanovi, který přes všechny starosti, které má s rodinnou farmou a s péčí o svého nemocného otce, zapomíná na své vlastní štěstí. Když však společně se svou tetou najme otci ošetřovatelku Anku, okamžitě se do sebe zamilují. Otcův zdravotní stav se však začne horšit a na scénu přijde jeho starý přítel Ron. V té souvislosti se Jonathan dozvídá veškerou pravdu o něm i o smrti své matky. Dokáže však na konci otci odpustit?

8. Všechno, co mám (Freeheld)

Americké drama Všechno, co mám je inspirováno skutečným milostným příběhem Laurel Hesterové (Julianne Moore) a Stacie Andreeové (Ellen Page). Laurel je policejní vyšetřovatelka. V momentě, kdy jí je diagnostikovaná rakovina, chce nechat přepsat svůj majetek a vdovskou penzi na svoji mladší registrovanou partnerku Stacie. Úřady se jim v tom však snaží za každou cenu zabránit. Ve své podstatě není tento příběh ničím jiným než bojem za spravedlnost.

9. Laurence Anyways (Laurence Anyways)

Další úchvatný snímek mladého francouzského režiséra Xaviera Dolana. Po svém debutu Zabil jsem svou matku a následně filmu Imaginární lásky přichází oba s homosexuální tématikou v Laurence Anyways. Příběh sleduje desetiletý vývoj muže, který se necítí jako součást svého vlastního těla a rozhodne se projít proměnou v ženu, a jeho životní partnerky Fred. A i přes všechny překážky se mu jeho sen být ženou nakonec zdaří.

✱ Pokračování na další stránce…