Filmy a seriály s LGBT tématikou, které stojí za zhlédnutí

LGBT je téma, o kterém se v posledních několika letech otevřeně mluví, a zároveň se jedná o jeden z nejčastějších námětů filmů i seriálů. Pokládám však za zbytečné doporučovat vám Zkrocenou horu, Dánskou dívku v hlavní roli s Eddiem Redmaynem nebo teenage novinku Love, Simon. Naopak vám představíme několik dalších tipů, které se LGBT tématikou zbývají a dokáží vám zlepšit třeba sobotní večer. Tak se pohodlně usaďte – začínáme!

1Moonlight (Moonlight)

Úchvatně zpracované drama z roku 2016, z prostředí drsných afroamerických okrajových částí Miami, nesoucí jisté autobiografické prvky režiséra Berryho Jenkinse. Moonlight je nadčasový příběh zachycující Chaironovo dospívání po boku drogově závislé matky a jeho snahu o hledání sebe sama v prostředí, ve kterém se dennodenně setkává s xenofobní společností, která není schopna přijmout jeho barvu pleti ani jeho sexualitu. Film se dočkal pouze pozitivního přijetí a sedm nominací na Oscara proměnil hned ve tři vítězné zlaté sošky.

2Tři generace (3 Generation / About Ray)

Film začíná slovy, která vás připraví téměř na všechno, co bude následovat. ‚Every year I blow up my candles I make the same wish. I wish I was a boy.‘ (česky: Každý rok sfouknu svíčky a přeji si to samé. Kéž bych byla kluk.) Drama popisuje život dospívajícího teenagera, který se ze všeho nejvíc snaží být sám sebou, ale brání mu v tom jeho vlastní tělo. Ray (Elle Fanning) vyrůstá se svou matkou a lesbickou babičkou, která nesouhlasí s rozhodnutími své dcery ani své vnučky. Jediná věc, co ale nyní Ray potřebuje k tomu, aby byl šťastný, je písemný souhlas obou rodičů. Prochází totiž změnou pohlaví.

3Převýchova Cameron Postové (The Miseducation of Cameron Post)

Drama s komediálními prvky z roku 2018 je inspirováno knižní předlohou spisovatelky Emily M. Danforthové a vypráví o životě mladé dívky Cameron (Chloë Grace Moretz). Ta je během svého maturitního večírku přistižena na sedačce auta s dívkou, a jelikož se píše rok 1993 a homosexualita byla vnímána jako ‚hřích‘, je poslána do speciální instituce, kde jsou teenageři léčeni pomocí křesťanské víry. Potká se tam však se skupinou lidí a společně se pomocí humoru snaží o přežití.

4Vymazaný kluk (Boy Erased)

Vymazaný kluk je snímek založený na skutečné události s velmi podobným námětem jako Převýchova Cameron Postové. Když se Jared svým silně věřícím rodičům přizná se svou sexualitou, je nucen účastnit se tvrdých a v té době již v Americe zakázaných terapií pro změnu své sexuální orientace. Jeho rodiče si však budou muset vybrat, jestli dají přednost Bohu, nebo svému synovi. Ty ztvárnili herci Russell Crowe a Nicole Kidman, oba vyznamenáni cenou AACTA jako nejlepšího herec a herečka.

5Život Adèle (La Vie d’Adèle)

Ve francouzském snímku se režisér Abdellatif Kechiche snažil zachytit milostný vztah mezi Emmou (Léa Seydoux), která je naprosto smířená se svou sexualitou a Adèle (Adèle Exarchopoulos), která se naopak stále hledá a svou lásku k ženám si nechce nebo nedokáže přiznat. Přesně jako hrdinka ve filmu přiznala: „Mám pocit, že všechno předstírám. Něco mi chybí.“ Byla to možná právě Emma, která jí ukázala, co život doopravdy znamená a co jí doposud v životě chybělo.

6Zbav se svých miláčků (Kill Your Darlings)

Daniel Radcliffe a Dane DeHaan v hlavních rolích amerického biografického dramatu Zbav se svých miláčků. Příběh vás přenese do roku 1944, do prostředí kolumbijské univerzity a vypráví příběh Allena Ginsberga a Luciena Carra, se kterým se školou protlouká. Přes Luciena se Allen Ginsberg setká i se spisovatelem Williamem S. Burroughsem a Jackem Kerouacem a tento moment odstartoval celou ‚beat generation‘. Jak jejich životy otřese smrt profesora Kammerera a jak je do celé situace zapleten Lucien a ostatní?

7Jonathan (Jonathan)

Pro změnu německý film z roku 2016 vypráví o mladíkovi Jonathanovi, který přes všechny starosti, které má s rodinnou farmou a s péčí o svého nemocného otce, zapomíná na své vlastní štěstí. Když však společně se svou tetou najme otci ošetřovatelku Anku, okamžitě se do sebe zamilují. Otcův zdravotní stav se však začne horšit a na scénu přijde jeho starý přítel Ron. V té souvislosti se Jonathan dozvídá veškerou pravdu o něm i o smrti své matky. Dokáže však na konci otci odpustit?

8Všechno, co mám (Freeheld)

Americké drama Všechno, co mám je inspirováno skutečným milostným příběhem Laurel Hesterové (Julianne Moore) a Stacie Andreeové (Ellen Page). Laurel je policejní vyšetřovatelka. V momentě, kdy jí je diagnostikovaná rakovina, chce nechat přepsat svůj majetek a vdovskou penzi na svoji mladší registrovanou partnerku Stacie. Úřady se jim v tom však snaží za každou cenu zabránit. Ve své podstatě není tento příběh ničím jiným než bojem za spravedlnost.

9Laurence Anyways (Laurence Anyways)

Další úchvatný snímek mladého francouzského režiséra Xaviera Dolana. Po svém debutu Zabil jsem svou matku a následně filmu Imaginární lásky přichází oba s homosexuální tématikou v Laurence Anyways. Příběh sleduje desetiletý vývoj muže, který se necítí jako součást svého vlastního těla a rozhodne se projít proměnou v ženu, a jeho životní partnerky Fred. A i přes všechny překážky se mu jeho sen být ženou nakonec zdaří.

10V jeho očích (The Way He Looks)

Milý a nevinný brazilský film o slepém teenagerovi Leovi, kterého už nebaví, jak se ho všichni v jednom kuse snaží ochraňovat. V tomto období však pozná Gabriela, kluka, do kterého se okamžitě každá holka ve třídě zamilovala, ale jeho nezajímá nikdo jiný než právě Leo. Tomu se snaží pomáhat s úkoly, chodí společně do kina nebo tančí při poslechu svých oblíbených písniček. Gabriel chce zkrátka veškerý svůj čas (a nejen ten) věnovat Leovi.
.

11Lovesong (Lovesong)

Americké romantické drama, které režisérka So-yong Kim zahalila do zvláštní melancholie. Sarah (Riley Keough) žije na venkově a i přesto, že jí společnost dělá její dcera, cítí se osaměle. Ale s návštěvou bezstarostné kamarádky Mindy (Jena Malone) jako by znovu ožila. Podniknou společně neplánovaný výlet, kde Sarah postupně zjišťuje, co doopravdy cítí a co ji v životě opravdu chybí…

12Přihrávka (The Pass)

Britský film Přihrávka je příběhem začínajícím v roce 2006 v hotelu v Bukurešti, kde tehdy devatenáctiletý Jason a Ade čekají na fotbalový zápas, který rozhodne o jejich budoucnosti. Večer se však z hrátek ve spodním prádle promění v něco víc. O několik let později se, dnes už dospělí muži, znovu setkávají. Ade žije ve spokojeném vztahu s mužem a Jason je sice velice úspěšný, zato po rozvodu stále vnitřně nespokojený. Co se stane, když se po deseti letech znovu setkají v hotelovém pokoji v Manchesteru?

13American Crime Story – Versace (American Crime Story – The Assassination of Gianni Versace)

American Crime Story je americký seriál z produkce 20th Century Fox Television inspirovaný skutečnými událostmi, které v minulosti otřásly Amerikou i celým světem. První řada popisuje soudní proces s O. J. Simpsonem. A právě druhá řada, inspirovaná knihou Maureen Orth, se soustředí na život homosexuálního módního návrháře Gianniho Versace, který byl před svým domem v Miami zastřelen sériovým vrahem Andrewem Cunananem v roce 1997.

14Lip Service (Lip Service)

Heslem tohoto seriálu je sex, lži a pravá láska. Sleduje životy a osudy několika skotských homosexuálních žen ve věku kolem dvaceti let, které během 12 epizod líčí své životy, vztahy a veškeré trable s nimi spojené. Stejně jako většina diváků věřím, že jen budete srovnávat s mnohem známějším televizním hitem The L Word, ale zkuste se tomu vyhnout a dejte bez jakýchkoli předsudků šanci tomuto britskému seriálu.

15Úplně normální (The New Normal)

Komediální seriál Úplně normální sleduje příběh Bryana a Davida, kteří společně tvoří pár. Oba jsou úspěšní, ale jedna věc jim v jejich šťastném vztahu přece jen chybí. Dítě. Rozhodnou se tedy najít si náhradní matku. Tak poznají Goldie, která se k nim i se svojí devítiletou dcerou a matkou nastěhují. Tím začíná jejich cesta k vysněnému dítěti, která ale není tak hladká, jak si ji představovali.

16Orange Is the New Black (Orange Is the New Black)

Celý seriálový příběh je založený na námětu knihy Piper Kermanové, ve které popisuje vlastní zkušenost s výkonem trestu. Orange Is the New Black diváky přenese do prostředí litchfielské ženské věznice a popisuje život bisexuální Piper Chapman (Taylor Schilling), která je po letech usvědčena z pašování drog své bývalé přítelkyně Alex Vause (Laura Prepon) a odsouzena k patnácti měsícům za mřížemi. A právě s Alex se znovu setkává v Litchfieldu.

17Skam (Skam)

Seriál Skam potěší spíše mladší diváky. Vypráví o skupince přátel s běžnými problémy, přičemž se každá série soustředí na jinou z hlavních postav. Třetí série je věnovaná Isakovi, který zjišťuje, že ho přitahují spíše muži a popisuje jeho vztah se starším spolužákem Evanem. Oba musejí řešit svůj coming out a obávají se reakce svého okolí a hlavně svých přátel. Norský seriál se dočkal i několika remaků.

18Will a Grace (Wil & Grace)

Komediální seriál vysílaný již od roku 1998. Jedná se o vůbec první televizní seriál, kde má jedna z hlavních postav homosexuální orientaci. Vypráví o Willovi (Eric McCormack) a jeho nejlepší přítelkyně Grace (Debra Messing), se kterou společně bydlí. Ti na vysoké škole tvořili pár do doby, než Will potkal Jacka a zjistil, že je ve skutečnosti gay. S Grace však zůstali nejlepšími přáteli na celý život.

19Husbands (Husbands)

Tento americký seriál by se dal popsat spíše jako série vtipných skečů s homosexuální tematikou. Dohromady v šedesáti kratičkých dílech sledujeme příběh herce Cheekse a baseballisty Bradyho, kteří se rozhodli svou několikatýdenní známost oslavit v Las Vegas. Po divoké noci však zjistili, že se vzali a jelikož si toho stačila všimnout i média, rozhodli se zůstat oficiálními manželi.

20Sex Education (Sex Education)

Zbrusu nový seriál z dílen Netflixu. Otisova (Asa Butterfield) matka se celkem perfektně orientuje v otázkách týkajících se sexu, a proto si s kamarádkou Maeve zřídí ve škole menší sexuální poradnu, kde se snaží svým spolužákům pomoct s jejich problémy. Tak například Otisův nejlepší kamarád Eric je gay, pochází z křesťansky založené rodiny a neví, jak se s tím vypořádat. Stejně jako Ruthie, která se svou přítelkyní prochází vztahovými problémy.

21Já, společnice (The Girlfriend Experience)

V průběhu dvou sérií mají diváci možnost sledovat osudy několika amerických žen, které se živí jako společnice. Christine je studentka práv, která jako stážistka pracuje v advokátní kanceláři, během které žije i druhý život. Druhá série popisuje osudy Brii a Anny, která navázala vztah se svoji zákaznicí. Seriál inspirovaný stejnojmenným filmem z roku 2009 však poměrně dokonale popisuje ne tak běžné životy žen, které se živí jako call girls.

22Grace and Frankie (Grace and Frankie)

Komediální seriál vypráví o dvou ženách – Grace (Jane Fonda) a Frankie (Lily Tomlin), které se nikdy neměly rády a dlouhá léta se sobě navzájem snažily vyhýbat i přesto, že jejich manželé byli nejlepší přátelé.

Tomu je však konec. Robert a Sol jim oznámí, že jsou do sebe zamilovaní, několik let spolu udržují za jejich zády poměr a plánují se i vzít. Grace s Frankie tak nezbývá nic jiného, než si na sebe zvyknout a snažit se vypořádat s touto nenadálou situací.