Máme to štěstí, že žijeme v zemi, jejíž příroda je nesmírně rozmanitá a bohatá, a kde města nejsou jedno jako druhé. Česká republika nabízí pestrou plejádu míst, která přímo vyzývají k tomu, abyste si sbalili batůžek a vyrazili na výlet. Nejčastěji lidé zamíří za dvanácti památkami zapsanými na seznamu světového dědictví UNESCO a ačkoliv jsou všechny nádherné, byla by nesmírná škoda omezovat se pouze na ně. Proto vám přinášíme devět méně známých míst, která ale rozhodně stojí za vidění.
Luhačovice
Moravské lázeňské město proslulé pramenem Vincentkou a secesními stavbami architekta Dušana Jurkoviče toho k vidění nabízí spoustu – od procházky po kolonádě či okolo Luhačovické přehrady až po relax ve wellness. Kouzelnou atmosféru města navíc podtrhuje nedotknutá příroda Bílých Karpat. Pokud vás aktivity v Luhačovicích unaví, vaše kroky by měly zamířit do kavárny v Myslivně, kde vám energii dodá výborná káva a zákusky. Velký gastronomický zážitek slibuje také oběd ve francouzské restauraci hotelu Alexandria, pokud ale zatoužíte po něčem lokálnějším, neměli byste minout restauraci Bludička, kde podávají místní specialitu – pikantule.
Jaderná elektrárna Dukovany
Tip na navštívení jaderné elektrárny může znít nezvykle, dukovanské Infocentrum ale rozhodně stojí za to. Druhá největší jaderná elektrárna v České republice se nachází asi třicet kilometrů jihovýchodně od Třebíče a v útrobách svého nově zrekonstruovaného Infocentra nabízí nejen interaktivní náhled do provozu a bezpečnosti elektrárny pomocí 3D modelů, ale také řadu dalších zajímavostí o energetice. Pokud si do Dukovan výlet naplánujete, nezapomeňte, že exkurzi je nutné si objednat dopředu.
Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou
Krkonošský národní park je vhodný k návštěvě v jakémkoliv ročním období, a jinak tomu není ani u dvou měst, která se v něm nacházejí a nabízí nepřeberné množství sportovních aktivit od zimních sportů až po vysokohorskou turistiku či cyklistiku. Skiareál Špindlerův Mlýn je nejvýznamnějším zimním střediskem v České republice, určitě byste si ale neměli nechat ujít ani procházku městečkem, jehož dominantou je bílý železobetonový most. A když budete mít štěstí, narazíte zde i na Krakonoše, strážce Krkonoš.
Z Pece pod Sněžkou můžete vyrazit na kratší procházku i na vícedenní túry. K výběru je několik tras, kdy nejméně náročnější je Údolím Šmeralu, Na Výsluní či Vlčí jáma, zdatnější mohou zvolit Slatinnou stráň, nebo Maly Staw. Město je navíc také ideálním výchozím bodem pro výšlap na Sněžku, popřípadě můžete zvolit lanovou dráhu, kterou se dostanete až na vrchol.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Moravské Versailles – přezdívka barokního zámku Jaroměřice nad Rokytnou z první poloviny 18. století, v jehož těsné blízkosti se nachází i chrám sv. Markéty. K dispozici je pět prohlídkových okruhů, které vás provedou všemi zákoutími od hostinského pokoje a kuchyně až po taneční sál a pracovnu hraběte. A pokud sem zavítáte v teplém počasí, neměli byste vynechat ani procházku v přilehlé francouzské zahradě.
Štramberk
Ačkoliv se v městečku Štramberk, které se nachází v podhůří Beskyd, dochovala pouze zřícenina hradu, na atraktivitě mu to neubírá. Stále tady totiž stojí válcovitá věž Trúba, která se stala jeho dominantou a je z ní nádherný výhled na okolní krajinu. Vynechat byste neměli ani místní náměstí, kde v domečcích můžete narazit například na minizoo Aqua Terra, nebo třeba Panoptikum. Byl by doslova hřích být ve Štramberku a neokusit místní specialitu pečenou z perníkového těsta ve tvaru kornoutu – Štramberské uši. A pokud byste měli chuť na něco většího, rozhodně zkuste pizzerii Piccolo.
Dolní oblast Vítkovice
Když se řekne Ostrava, každému vytanou na mysl Vítkovické železárny. Ty jsou s městem spjaty stejně jako například Baťa se Zlínem. Od roku 1998 se zde už železo sice nevyrábí, průmyslový areál skládající se z černouhelného dolu, koksovny a vysokopecního provozu však otevřel dveře všem, kteří touží po industriálním zážitku. Na výběr je několik okruhů prohlídek, v areálu se také nachází populárně naučná centra Velký svět techniky a Malý svět techniky, či Milan Dobeš Museum. Na vrcholku věže Bolt Tower navíc můžete zavítat i do kavárny, jejíž výhled na celou Ostravu vás okouzlí.
Karlovy Vary
Další lázeňské město, tentokrát na západě republiky. Karlovy Vary nestojí za návštěvu pouze v srpnu v průběhu filmového festivalu, vyrazit sem na výlet je dobrý nápad kdykoliv. Kromě ochutnávání pramenů a procházky po kolonádě můžete zavítat do Muzea Jana Bechera a proniknout tak do tajů výroby Becherovky, vynechat byste neměli ani návštěvu sklárny Moser. Neměla by vám uniknout rozhledna Diana, která slibuje výhled na široké okolí města a v jejíž těsné blízkosti se nachází také tropická zahrada s desítkami druhů motýlů z celého světa.
Moravský kras
Krápníky v jeskyních dokáží vytvořit fascinující podívanou, a jinak tomu není ani v Moravském krasu severně od Brna. Tam bylo objeveno více než tisíc krápníkových jeskyní a veřejnosti je jich zpřístupněno pět – Punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně, jeskyně Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpůstek. V první zmíněné zažijete neopakovatelnou jízdu loďkou po podzemní říčce Punkvě, dokonce i po dně Macochy – největší propasti ve střední Evropě, která vznikla zřícením stropu velké jeskyně. V dalších jsou k vidění unikátní hůlkové stalagmity či barevná krápníková výzdoba. A pokud zatoužíte podívat se do hlubin 138 metrů, poslouží vám k tomu dva vyhlídkové můstky na okraji Macochy.
SOOS
Dříve se severně od Františkových lázní rozprostíralo slané jezero, postupem času se však přeměnilo v rašeliniště a minerální slatiniště, které je proslulé svými mofety – bahenními vývěry oxidu uhličitého. Vydejte se kilometr a půl dlouhou naučnou stezkou areálem přírodní rezervace SOOS a poznejte spoustu chráněných živočichů a mokřadních či slanomilných rostlin. Jako bonus se dozvíte spoustu informací o geologické činnosti, která zde léta probíhala a rozhodně ještě neskončila.