Plánujete prožít dovolenou v New Yorku? Listujete turistickými průvodci, abyste si pečlivě naplánovali váš pobyt, zažili toho co nejvíce a viděli všechny hlavní turistické atrakce Velkého jablka? Socha svobody, Empire State Building, Central Park, to je otřepaná newyorská klasika. V dnešním článku vám doporučím místa a zážitky, které jsem si v New Yorku oblíbila a které někdy ani v průvodcích nenajdete.

1. Bryant Park

1 Bryant Park
Bryant Park leží v samém srdci Manhattanu jen pár kroků od Times Square. V létě si tu můžete posedět na lavičkách nebo na trávníku a třeba zhlédnout film pod širým nebem. V zimě se travnatá plocha mění na zimní vesničku s vánočními trhy a kouzelným kluzištěm.

2. High Line Park

2 The High Line
Svoji poslední část otevřel nedávno dokončený park na západní straně Manhattanu, který se těší obří popularitě turistů z celého světa. Zavede vás do právě vznikající čtvrti Hudson Yards plné mrakodrapů, které za pár let naprosto změní panorama Manhattanu.

3. Elizabeth Street Garden

3 Elizabeth Street Garden
Jedna z mnoha veřejných komunitních zahrad na dolním Manhattanu je zároveň i galerií soch pod širým nebem. Navštivte zahradu raději dříve než později – uvažuje se o jejím uzavření kvůli rezidenční zástavbě.

4. Two Hands

Kavárna v Chinatownu provozovaná partou Australanů je jedním z nejpopulárnějších podniků, kam lze v New Yorku zajít na nedělní brunch. Interiéru vévodí obláčky zavěšené ze stropu a z menu je rozhodně nejoblíbenějším jejich açai bowl.

5. Spot Dessert Bar

5 Spot Dessert Bar
Americko-korejská cukrárna s těmi nejoriginálnějšími zákusky, které v New Yorku uvidíte a ochutnáte. Určitě si objednejte lava cake s krémem ze zeleného čaje!

6. Little Cupcake Bakeshop

Útulná cukrárna specializující se na cheesecaky a cupcaky na dolním Manhattanu. Tady můžete naživo sledovat, jak za pultem šikovné hipsterské cukrářky zdobí lahodné zákusky a samozřejmě si je tu můžete v příjemném prostředí vychutnat.

7. Soho Design District

Jako alternativu k muzeím doporučuji navštívit designerské showroomy a studia s luxusním nábytkem a bytovými doplňky ve čtvrti SoHo. A jestli se vám nechce běhat po obchodech, jen tak se pokochejte unikátní architekturou budov v této čtvrti. Jsou pro ně velmi typická požární schodiště na fasádách místních domů.

8. Union Square

Na první pohled se zdá být jedním z řady manhattanských parků. Na druhý pohled jedno z nejlepších míst, kde můžete pozorovat tu nejrozmanitější směs často podivných lidí, které nikde jinde rozhodně nenajdete.

9. Stone Street

Historická ulička dlážděná kočičími hlavami, nad níž se tyčí mrakodrapy finanční čtvrti dolního Manhattanu, je lemována restauracemi s venkovními zahrádkami s neopakovatelnou atmosférou. Najíte se v typické italské restauraci, nebo si objednáte pintu Guinnessu v irském baru? Anebo si dáte pořádný wurst v německé pivnici? Všechno je možné v kouzelné ulici Stone Street.

10. Freedom Tower

10 One World Observatory
V nejvyšších patrech One World Trade Center určitě navštivte One World Observaty, nejnovější vyhlídku v New Yorku. Odtud uvidíte nejen celý Manhattan, ale I celou newyorskou zátoku včetně Sochy svobody jako na dlani.

11. Manhattan by Sail

11 Manhattan by Sail
Tematické plavby po řece Hudson kolem dolního Manhattanu jsou originálním a nezapomenutelným zážitkem z New Yorku. Manhattan by Sail nabízí plavbu plachetnicí s ochutnávkami piva z malých lokálních pivovarů nebo konzumací lahodného humra.

12. Bushwick Collective

12 Bushwick Collective
Bushwick je čím dál víc hip čtvrť Brooklynu, kde můžete obdivovat stále se měnící kolekci graffiti pod širým nebem a navštívit některou z místních kaváren nebo barů.

13. Brooklyn Brewery

Brooklynský pivovar pořádá každý víkend prohlídky výrobny zlatavého moku. Před začátkem i skončením prohlídky pivovaru se samozřejmě můžete osvěžit pivem v hospodě se skvělou atmosférou.

14. Williamsburg

Čtvrť v severním Brooklynu je nyní „hlavním městem“ hipsterů, umělců a dalších roztodivných postaviček. Ve Williamsburgu to žije hlavně v barech, kavárnách, restauracích, klubech i parcích.

15. Smorgasburg

15 Smorgasburg
„Blešák s jídlem“ aneb Tradiční víkendový brooklynský festival jídla, kde můžete ochutnat dobroty ze všech koutů světa. Smorgarsburg se koná každou sobotu a neděli v Brooklynu. Letošním hitem je tzv. „rain drop cake“ – průhledná želatinová hrouda, která se vám rozplyne na jazyku a údajně nemá žádnou chuť. Co dodat – typický Brooklyn…

16. Ditmas Park

16 Ditmas Park Brooklyn
Brooklynská historická čtvrť s úchvatnými viktoriánskými vilami a skvělými útulnými kavárnami a restauracemi, které ještě neobjevily turistické davy; jen sem tam se tudy mihne nějaký ten hipster.

17. Brooklyn Bridge Park

17 Brooklyn Bridge
Brooklynský park s báječnými výhledy na Manhattan a Brooklyn Bridge. Nezapomeňte si dát pizzu v tradiční pizzerii Grimaldi a božskou zmrzlinu v Brooklyn Ice Cream Factory.

18. Roosevelt Island

18 Roosevelt Island
Ostrov ve tvaru nudle leží na řece East River mezi Manhattanem a Queensem. Dostanete se tam buď metrem, nebo zábavněji lanovkou, z Upper East Side, která vám doslova otevře nové obzory s dechberoucími výhledy nejen na manhattanské mrakodrapy.

19. Governor’s Island

19 Governor's Island
Ostrov, zatím stále ještě dostupný pouze v letních měsících, je skvělým místem na procházku nebo vyjížďku na kole. Severní a západní strana ostrova poskytují krásné výhledy na Sochu svobody a dolní Manhattan.

20. Wave Hill

20 Wave Hill NY
Nejkouzelnější (alespoň podle mě) park v New Yorku najdete v Bronxu. Wave Hill je klidnou protiváhou k bláznivé betonové džungli, kde po delším pobytu v New Yorku jednoznačně dobijete baterky. Největším lákadlem parku jsou úchvatné výhledy na řeku Hudson a palisády tyčící se nad její hladinou.