17. Sexy Dancers – Butcher’s on the Road

Sexy Dancers byla funková skupina založená Romanem Holým, která vydala pouze jednu studiovou nahrávku. Ta ovšem posbírala několik cen a kritici chválou nešetřili. Repertoár tohoto projektu složeného z dalších úspěšných hudebníků (například Dan Bárta či Dara Rolins) používají ve svých živých vystoupeních i Monkey Business nebo právě i Dan Bárta.

18. Plastic People Of The Universe – Egon Bondy’s Happy Hearts Club Banned

Legendární desku ještě legendárnějších „Plastiků“ nelze vynechat. Nahrávala se na hradě Houska v letech 1974-1975 a nemohla být šířena oficiálně, fanoušci si ji tedy předávali a kopírovali mezi sebou. Originální zvuk je tedy dost divoký, remasterovaná verze vyšla v roce 2001. Většina písní tvoří zhudebněné básně Egona Bondyho. Geniality Mejly Hlavsy si tenkrát všimli i v zahraničí, i když byla hudba z východního bloku velmi špatně sehnatelná.

19. Silent Stream Of Godless Elegy – Relic Dances

Moravskou kapelu doporučujeme pro fanoušky melancholického metalu. Spojení smutku moravských lidových skladeb i atmosférického doom metalu je v Česku naprosto unikátní. Za své čtvrté studiové album Relic Dances (2004) obdržela kapela cenu Anděl v kategorii Hard & heavy i ocenění Břitva 2004 za nahrávku roku.

20. Kapitán Demo – Bez klobouku Boss

Bez klobouku Boss (2017) je zatím nejnovějším albem producenta Jiřího Buriana, tedy spíše jeho alter ega – celebrity a rappera, který si říká Kapitán Demo. Burian si tropí žerty ze všech kolem a vtipně se naváží do tuzemské hudební scény. Kapitán Demo se pyšní i několika nominacemi na Cenu Anděl, takže je jasné, že má co říci nejen fanouškům
hip-hopu, ale nadchl i hudební kritiky.

21. Karel Gott – Vánoce ve zlaté Praze

Jako bonusový tip vybíráme české národní bohatství. Mnohonásobného držitele Českého slavíka nelze opomenout. Jaká nahrávka by se dala označit za tu nejlepší? Každý by zřejmě z nespočtu studiových desek velkého mistra vybral jinou. Historicky nejprodávanějším albem jsou Vánoce ve zlaté Praze (1969). V roce 2004 za ni Karel Gott obdržel multiplatinovou desku za nejprodávanější české album všech dob. A to asi mluví za vše.