- Reklama -

Které desky zahýbaly stojatými vodami české hudební scény? Náš výběr vás provede staršími i novými českými alby všech žánrů, která zaznamenala komerční úspěchy, byla ověnčena cenami hudební kritiky, nebo si podle nás vydobyla místo na scéně jen svou originalitou a poctivým muzikantským umem. Zaženeme tak vaše obavy, že tuzemská scéna nemá co nabídnout.

PSH – Repertoár

Debut rapperů Oriona a Vladimira 518 je v mnohých žebříčcích označován za přelomové a legendární české hip-hopové album. V roce 2001 se jednalo o první velkou nahrávku tohoto žánru v moderním hávu vydanou v Česku. Poslechněte si atmosférou nabitou generační výpověď pražské mládeže 90. let.

Mydy Rabycad – M.Y.D.Y.

Mydy Rabycad jsou čerstvou krví na poli electroswingu a dalších stylů elektronické hudby. V roce 2017 přebírali na cenách Žebřík ocenění za Skupinu i Album roku, které nese název M.Y.D.Y. Kapela ho nahrála v Berlíně a nyní koncertuje po celém světě. Rozhodně si hudbu této mladé nadějné skupiny nenechte ujít, má slušně našlápnuto i za hranicemi!

J.A.R. – Eskalace dobra

Minulý rok přišli tito funky matadoři s novým albem, které ovládlo Ceny Anděl 2017 (Album roku, Skupina roku i Skladba roku). Kapela na desce dovedla svůj vlastní styl k dokonalosti, pořád zde znějí jako typičtí J.A.R., ale přináší skladbám i svěží vítr a neokoukané prvky.

Tata Bojs – Futuretro

V anketě MF Dnes se tato deska Tata Bojs z roku 2000 umístila na prvním místě nejlepších alb dekády 2000–2009. A nejenom tam, Futuretro je opravdu dnes již legendární deskou, kde kapela vizionářsky spojila rockové, popové i taneční prvky spolu s nápaditými texty.

Aneta Langerová – Na Radosti

Nejnovější album první vítězky Superstar pobralo čtyři Ceny Anděl (spolu s cenami za skladbu Tráva a videoklip k ní), ale bylo i komerčně úspěšné. Čisté popové album s folklorními prvky je něčím, co na tuzemské scéně chybělo. Nenajdeme zde prvoplánové hity, ale desce rozhodně nechybí originalita ani melodičnost (naši recenzi na desku najdete zde).

The Ecstasy of Saint Theresa – Slowthinking

Alternativní skupina Jana P. Muchowa a zpěvačky Kateřiny Winterové získala v roce 2002 Cenu Anděl za své album Slowthinking v kategorii Dance. Posluchač se snadno ztratí v nečekaných zákoutích desky i v přepychovém zvuku.

Flamengo – Kuře v hodinkách

Jazz-rockové album kapely Flamengo završilo jedno období českého bigbítu. Kuře v hodinkách (1972) je dnes považováno za jedno z nejvlivnějších tuzemských rockových alb. I přes tehdejší špatné technické podmínky je toto album osobité, originální a se skvělým zvukem. Jen tak se neohraje, a tak je aktuální i dnes, více než čtyřicet pět let od jeho vydání.

Skyline – Jungle

Na nejnovější desce veteránů české taneční scény se mísí drum’n’bass, house i pop. V anketě Žebřík získala v roce 2016 cenu za nejlepší tuzemskou desku. A rozhodně zaslouženě, Skyline za svou více jak dvacetiletou kariéru neztratili nic ze své energie.

Lucie – Černý kočky mokrý žáby

V rámci dvacátého ročníku Cen Anděl v roce 2010 převzali členové kapely Lucie ocenění za Album dvacetiletí, proto nesmí v našem výčtu chybět. To právě za desku Černý kočky mokrý žáby, která vyšla v roce 1994. Obsahuje hity Amerika, Sen nebo Laura.

David Stypka – Neboj

Písničkář z Frýdku-Místku je velkým tuzemským objevem posledních let. Zaujal nejenom svým duetem Dobré ráno, milá s Ewou Farnou. Mnozí o něm říkají, že je talentem, který na české scéně chyběl a vyzdvihují jeho originalitu. Důkazem budiž i ocenění v kategorii Objev roku na letošních Andělech. Poslechněte si jeho album Neboj, které mimo jiné obsahuje skvělý singl Vrány taky.

Buty – Kapradí

Kapela Buty je jedním z největších rekordmanů, co se cen Akademie populární hudby a Anděl týče. Ocenění Album roku získali za Kapradí, desku z roku 1999. Ta obsahuje jeden z největších hitů této ostravské kapely Nad stádem koní.

Hentai Corporation – Intracellular Pets

Výrazná a tak trochu šílená kapela si své místo na české scéně právem vydobyla. A to nejenom svými extempore, ale i díky originálnímu hudebnímu stylu, kde se mísí psychedelický rock’n’roll i různé metalové podžánry. Na cenách Žebřík 2016 byla vyhlášena za skupinu roku. Druhé album Intracellular Pets je důkazem, že Hentai Corporation si i přes své výstřednosti zaslouží uznání především za hudbu. Naši recenzi na desku najdete zde.

Dan Bárta & Illustratosphere – Illustratosphere

Dan Bárta je rekordmanem v počtu proměněných nominací na Cenách Anděl, a to zejména v kategorii Zpěvák roku. V roce 2000 převzal cenu i za Album roku se svým projektem Illustratosphere (tenkrát ještě jako Cenu Akademie populární hudby). Jednalo se o první album natočené společně s touto skupinou a dodnes se jedná o to nejlepší, co kdy Dan Bárta nahrál.

Monkey Business – Objects of Desire and Other Complications

Kapelu v čele se zpěvákem Matějem Ruppertem netřeba příliš představovat. Daří se jí i u kritiků a fanoušků, úspěšně se reprezentovala v zahraničí, zpěvák i celá skupina byli několikrát oceněni nejen na cenách Anděl. Objects of Desire and Other Complications bylo v roce 2008 vyhlášeno jako album roku. Pokud máte rádi mix popu a funku, rozhodně si ho nenechte ujít.

Lenka Dusilová – Baromantika

Dle hudebních kritiků převýšila zpěvačka Lenka Dusilová na svém čtvrtém studiovém albu Baromantika (2011) všechny dosavadní složky své diskografie, a to i výbornou desku Eternal Seekers. Pokud se chcete nádherně zasnít a nechat pracovat svou fantazii, nechte si Baromantiku linout do uší.

Khoiba – Nice Traps

Elektronika, melodické kytary, downtempo, zasněná atmosféra. To všechno se mísí v tvorbě skupiny Koiba v čele se zpěvačkou Emou Brabcovou. Kdysi stálice české klubové scény sbírala úspěchy i v zahraničí. My doporučujeme debut této trojice – Nice Traps z roku 2004.

Sexy Dancers – Butcher’s on the Road

Sexy Dancers byla funková skupina založená Romanem Holým, která vydala pouze jednu studiovou nahrávku. Ta ovšem posbírala několik cen a kritici chválou nešetřili. Repertoár tohoto projektu složeného z dalších úspěšných hudebníků (například Dan Bárta či Dara Rolins) používají ve svých živých vystoupeních i Monkey Business nebo právě i Dan Bárta.

Plastic People Of The Universe – Egon Bondy’s Happy Hearts Club Banned

Legendární desku ještě legendárnějších „Plastiků“ nelze vynechat. Nahrávala se na hradě Houska v letech 1974-1975 a nemohla být šířena oficiálně, fanoušci si ji tedy předávali a kopírovali mezi sebou. Originální zvuk je tedy dost divoký, remasterovaná verze vyšla v roce 2001. Většina písní tvoří zhudebněné básně Egona Bondyho. Geniality Mejly Hlavsy si tenkrát všimli i v zahraničí, i když byla hudba z východního bloku velmi špatně sehnatelná.

Silent Stream Of Godless Elegy – Relic Dances

Moravskou kapelu doporučujeme pro fanoušky melancholického metalu. Spojení smutku moravských lidových skladeb i atmosférického doom metalu je v Česku naprosto unikátní. Za své čtvrté studiové album Relic Dances (2004) obdržela kapela cenu Anděl v kategorii Hard & heavy i ocenění Břitva 2004 za nahrávku roku.

Kapitán Demo – Bez klobouku Boss

Bez klobouku Boss (2017) je zatím nejnovějším albem producenta Jiřího Buriana, tedy spíše jeho alter ega – celebrity a rappera, který si říká Kapitán Demo. Burian si tropí žerty ze všech kolem a vtipně se naváží do tuzemské hudební scény. Kapitán Demo se pyšní i několika nominacemi na Cenu Anděl, takže je jasné, že má co říci nejen fanouškům
hip-hopu, ale nadchl i hudební kritiky.

Karel Gott – Vánoce ve zlaté Praze

Jako bonusový tip vybíráme české národní bohatství. Mnohonásobného držitele Českého slavíka nelze opomenout. Jaká nahrávka by se dala označit za tu nejlepší? Každý by zřejmě z nespočtu studiových desek velkého mistra vybral jinou. Historicky nejprodávanějším albem jsou Vánoce ve zlaté Praze (1969). V roce 2004 za ni Karel Gott obdržel multiplatinovou desku za nejprodávanější české album všech dob. A to asi mluví za vše.