Které desky zahýbaly stojatými vodami české hudební scény? Náš výběr vás provede staršími i novými českými alby všech žánrů, která zaznamenala komerční úspěchy, byla ověnčena cenami hudební kritiky, nebo si podle nás vydobyla místo na scéně jen svou originalitou a poctivým muzikantským umem. Zaženeme tak vaše obavy, že tuzemská scéna nemá co nabídnout.

1. PSH – Repertoár

Debut rapperů Oriona a Vladimira 518 je v mnohých žebříčcích označován za přelomové a legendární české hip-hopové album. V roce 2001 se jednalo o první velkou nahrávku tohoto žánru v moderním hávu vydanou v Česku. Poslechněte si atmosférou nabitou generační výpověď pražské mládeže 90. let.

2. Mydy Rabycad – M.Y.D.Y.

Mydy Rabycad jsou čerstvou krví na poli electroswingu a dalších stylů elektronické hudby. V roce 2017 přebírali na cenách Žebřík ocenění za Skupinu i Album roku, které nese název M.Y.D.Y. Kapela ho nahrála v Berlíně a nyní koncertuje po celém světě. Rozhodně si hudbu této mladé nadějné skupiny nenechte ujít, má slušně našlápnuto i za hranicemi!

3. J.A.R. – Eskalace dobra

Minulý rok přišli tito funky matadoři s novým albem, které ovládlo Ceny Anděl 2017 (Album roku, Skupina roku i Skladba roku). Kapela na desce dovedla svůj vlastní styl k dokonalosti, pořád zde znějí jako typičtí J.A.R., ale přináší skladbám i svěží vítr a neokoukané prvky.

4. Tata Bojs – Futuretro

V anketě MF Dnes se tato deska Tata Bojs z roku 2000 umístila na prvním místě nejlepších alb dekády 2000–2009. A nejenom tam, Futuretro je opravdu dnes již legendární deskou, kde kapela vizionářsky spojila rockové, popové i taneční prvky spolu s nápaditými texty.

5. Aneta Langerová – Na Radosti

Nejnovější album první vítězky Superstar pobralo čtyři Ceny Anděl (spolu s cenami za skladbu Tráva a videoklip k ní), ale bylo i komerčně úspěšné. Čisté popové album s folklorními prvky je něčím, co na tuzemské scéně chybělo. Nenajdeme zde prvoplánové hity, ale desce rozhodně nechybí originalita ani melodičnost (naši recenzi na desku najdete zde).

6. The Ecstasy of Saint Theresa – Slowthinking

Alternativní skupina Jana P. Muchowa a zpěvačky Kateřiny Winterové získala v roce 2002 Cenu Anděl za své album Slowthinking v kategorii Dance. Posluchač se snadno ztratí v nečekaných zákoutích desky i v přepychovém zvuku.

7. Flamengo – Kuře v hodinkách

Jazz-rockové album kapely Flamengo završilo jedno období českého bigbítu. Kuře v hodinkách (1972) je dnes považováno za jedno z nejvlivnějších tuzemských rockových alb. I přes tehdejší špatné technické podmínky je toto album osobité, originální a se skvělým zvukem. Jen tak se neohraje, a tak je aktuální i dnes, více než čtyřicet pět let od jeho vydání.

8. Skyline – Jungle

Na nejnovější desce veteránů české taneční scény se mísí drum’n’bass, house i pop. V anketě Žebřík získala v roce 2016 cenu za nejlepší tuzemskou desku. A rozhodně zaslouženě, Skyline za svou více jak dvacetiletou kariéru neztratili nic ze své energie.

9. Lucie – Černý kočky mokrý žáby

V rámci dvacátého ročníku Cen Anděl v roce 2010 převzali členové kapely Lucie ocenění za Album dvacetiletí, proto nesmí v našem výčtu chybět. To právě za desku Černý kočky mokrý žáby, která vyšla v roce 1994. Obsahuje hity Amerika, Sen nebo Laura.

✱ Pokračování na další stránce…