10. David Stypka – Neboj

Písničkář z Frýdku-Místku je velkým tuzemským objevem posledních let. Zaujal nejenom svým duetem Dobré ráno, milá s Ewou Farnou. Mnozí o něm říkají, že je talentem, který na české scéně chyběl a vyzdvihují jeho originalitu. Důkazem budiž i ocenění v kategorii Objev roku na letošních Andělech. Poslechněte si jeho album Neboj, které mimo jiné obsahuje skvělý singl Vrány taky.

11. Buty – Kapradí

Kapela Buty je jedním z největších rekordmanů, co se cen Akademie populární hudby a Anděl týče. Ocenění Album roku získali za Kapradí, desku z roku 1999. Ta obsahuje jeden z největších hitů této ostravské kapely Nad stádem koní.

12. Hentai Corporation – Intracellular Pets

Výrazná a tak trochu šílená kapela si své místo na české scéně právem vydobyla. A to nejenom svými extempore, ale i díky originálnímu hudebnímu stylu, kde se mísí psychedelický rock’n’roll i různé metalové podžánry. Na cenách Žebřík 2016 byla vyhlášena za skupinu roku. Druhé album Intracellular Pets je důkazem, že Hentai Corporation si i přes své výstřednosti zaslouží uznání především za hudbu. Naši recenzi na desku najdete zde.

13. Dan Bárta & Illustratosphere – Illustratosphere

Dan Bárta je rekordmanem v počtu proměněných nominací na Cenách Anděl, a to zejména v kategorii Zpěvák roku. V roce 2000 převzal cenu i za Album roku se svým projektem Illustratosphere (tenkrát ještě jako Cenu Akademie populární hudby). Jednalo se o první album natočené společně s touto skupinou a dodnes se jedná o to nejlepší, co kdy Dan Bárta nahrál.

14. Monkey Business – Objects of Desire and Other Complications

Kapelu v čele se zpěvákem Matějem Ruppertem netřeba příliš představovat. Daří se jí i u kritiků a fanoušků, úspěšně se reprezentovala v zahraničí, zpěvák i celá skupina byli několikrát oceněni nejen na cenách Anděl. Objects of Desire and Other Complications bylo v roce 2008 vyhlášeno jako album roku. Pokud máte rádi mix popu a funku, rozhodně si ho nenechte ujít.

15. Lenka Dusilová – Baromantika

Dle hudebních kritiků převýšila zpěvačka Lenka Dusilová na svém čtvrtém studiovém albu Baromantika (2011) všechny dosavadní složky své diskografie, a to i výbornou desku Eternal Seekers. Pokud se chcete nádherně zasnít a nechat pracovat svou fantazii, nechte si Baromantiku linout do uší.

16. Khoiba – Nice Traps

Elektronika, melodické kytary, downtempo, zasněná atmosféra. To všechno se mísí v tvorbě skupiny Koiba v čele se zpěvačkou Emou Brabcovou. Kdysi stálice české klubové scény sbírala úspěchy i v zahraničí. My doporučujeme debut této trojice – Nice Traps z roku 2004.

✱ Pokračování na další stránce…