Fanoušci graffiti a nekonvenčního umění zbystřete: Přináším vám vydatný fotoreport z jedinečné výstavy graffiti v New Yorku. Ta byla ve Velkém jablku k vidění letos v srpnu, a to (bohužel) pouze po dobu dvou víkendů.
Výstava 21st Precinct (21. Okrsek) byla opravdový unikát – o to víc, že se jednalo o krátkodobou, pomíjivou událost. Sprejeři a streetartoví umělci z New Yorku spojili své síly a plechovky s barvami a vyzdobili opuštěnou manhattanskou budovu od přízemí až po půdu.
21. Okrsek je název budovy, kde od roku 1863 po dobu padesáti let sídlila policejní stanice nevalné pověsti. Manhattanská čtvrť Gramercy, kde se dům nachází, byla v té době plná pochybných živlů.
Ale ani sami strážci zákona sídlící ve služebně v 21. Okrsku nebyli žádní svatoušci. Korupce a brutalita vůči zadrženým nebyly ničím neobvyklým. Po přemístění policejní služebny budova sloužila k různým účelům, například jako útočiště pro LGBTQ mládež. Veškeré aktivity v budově byly ukončeny v loňském roce. Zatímco teď čtete tento článek, budova už je pravděpodobně srovnána se zemí, aby ustoupila – jak jinak – výstavbě luxusní rezidenční budovy. Podobný osud neminul bývalý newyorský cukrovar Domino, který před tím, než byl zdemolován, posloužil jako stánek současného umění.
Na vlastní smysly
Pohnutá historie 21. Okrsku se stala stěžejní (ale ne jedinou) inspirací pro newyorské sprejery. Výstava byla nejen pastvou pro oči, zabrat dostaly i další smysly. V celém domě byla ještě cítit omamná vůně čerstvého nátěru. Jeden z nejsilnějších zážitků byla tmavá místnost skrývající se za těžkými závěsy a v jejím středu socha ve tvaru lidského těla z tavících se svíček. Jen pro silné žaludky. Ten můj se divoce obracel! To a mnohé další návštěvníkům přiblížilo syrovost, surovost, strach a smrt, jimiž historie budovy 21. Okrsku byla doslova nasáklá. Toalety umazané falešnou krví, temná komora pro vyvolávání fotografií zadržených, pánevní kost zavěšená v řetězech na futrech dveří, plyšový králíček v řetězech a s páskou přes ústa v místnosti osvětlované stroboskopem…
Každá místnost, schodiště i chodba byly pokryté graffiti, malbami, plakáty, samolepkami… Posprejovaný 21st Precinct mi ihned připomněl berlínský Kunsthaus Tacheles, který stejně jako 21. Okrsek připomínal spíše squat „zkrášlený“ vandaly než alternativní stánek umění.
Můj obdiv patří výtvarníkům, kteří se na 21. Okrsku podíleli, za to, že věnovali svůj čas, úsilí, materiál a peníze do projektu, který neměl dlouhého trvání a který byl už od začátku předurčen k zániku, aby ustoupil neúprosné poptávce po luxusním bydlení reprezentující konzum současnosti.