- Reklama -

Od 11. července do 17. srpna máte možnost zajít do žižkovského Baru Josie nejen na drink, ale také na první z řady výstav. Sérii zahájil Ondřej Michálek tvořící pod pseudonymem Mátový vlk. Jeho obrazy v sobě kombinují pop-art, komiksovou tvorbu a pin-up girls.

Ondřej Michálek je pop-artový ilustrátor a malíř. Jeho cesta k umělecké tvorbě však byla celkem spletitá. Odmala rád kreslil a maloval, umělecká škola jej ovšem minula a věnoval se „praktičtějšímu“ ekonomickému vzdělání. Po návratu z pobytu v Austrálii se nicméně k umění vrátil – začal se sám učit grafický design a ilustraci, což se později stalo i jeho obživou. A přes ilustrace se dostal zpátky ke kreslení a zatoužil znovu být tím malým klukem, kterého baví malovat. Začal se proto opět učit a rok intenzivně několik hodin denně studoval různé kreslířské techniky. Ve chvíli, kdy s nimi byl spokojen, přešel k barvám a plátnu. Z Ondřeje Michálka se stal Mátový vlk.

Do uměleckého světa se zapsal (spolu s Petrem Němcem) i založením galerie a sdíleného uměleckého prostoru Meet Art. Je také autorem projektu PodObraz.cz, kde na sebe mohou začínající umělci upozornit a prodat své obrazy za – i pro širokou veřejnost – přijatelnou cenu (žádné z nabízených děl nepřekročí limitní cenovou hranici 4 500 Kč).

V Josie nyní probíhá jeho třetí výstava s názvem Passionfruit, druhé dvě se uskutečnily v první polovině roku ve Vanity Cafe & Cocktail Baru, další pak přímo v Meet Artu.

Passionfruit odkazuje k novému stylu, v němž se objevuje ovoce. Další nový prvek v autorově tvorbě pak spočívá ve vynechání kusů těl. Naráží tím na myšlenku života na hraně snu a smrti, kdy člověk po něčem touží, ale zároveň neví, kolik času mu zbývá na tomto světě, jehož systém ho v honbě za vlastním snem navíc brzdí. A právě tento rozpor znázorňují vynechaná místa v postavách.

Pro srovnání najdete v zadní části baru, u kulečníku a na popsaných zdech, s nimiž obrazy nádherně kontrastují, i starší obrazy Mátového vlka, které jsou čistě komiksové.

Ústředním motivem Michálkových obrazů jsou pin-up girls. Ženská postava podle slov autora upoutá pozornost, vyloženě si ji vynucuje a navádí diváka na skryté téma obsažené v obrazu. Většinou v obrazech reflektuje témata společnosti, moderních technologií a jejich vlivu na nás. Téma je tedy vždy negativní, avšak zahalené v hávu pestrých barev. Obraz působí vesele a hravě, ale naráží na to, co je ve společnosti špatně.

Na otázku, proč si zvolil právě tento styl, Mátový vlk odpovídá: „To nedokážu přesně říct. Jde to ze mě, takhle to vnímám a velice mi tento styl sedí, aniž bych dokázal říct, proč tomu tak je. Ale je pravda, že jsem velkým fanouškem 20.–50. let v podstatě v jakékoli zemi a k té době tíhnu ve všech směrech.“

S ohledem na styl se nabízí srovnání s Pastou Onerem, který se také proslavil pop-artem, to Ondřej ale s úsměvem popírá: „Neslyším to poprvé a určitě ani naposled, ale nebojím se, že by nás lidé srovnávali. Jasně, Pasta také děla pop-art, ale ani jeden z nás na něj nemá monopol. I když chápu, že pop-art je natolik výrazný směr, že se určitým podobnostem neubráníme. Ale naše styly jsou jasně rozeznatelné, každý z nás používá jiné prvky, které ten druhý nemá. Určitě se tak nemůže stát, že by si moje obrazy někdo spletl s těmi od Pasty Onera.“

Ostatně posuďte sami, obrazy Mátového vlka budou v Josie Baru viset až do 17. srpna. A pokud by vás samotné obrazy nelákaly, zkusíme vás nadchnout tematickými drinky, které se po celou dobu konání výstavy budou v Josie podávat. Co třeba Peel It, kombinaci Ballantine`s, Amaretta a banánového likéru… dáte si?

 

výstava MÁTOVÝ VLK – PASSIONFRUIT @ BAR JOSIE, PRAHA