- Reklama -

New York, to není jen kýčovité Times Square, socha Svobody nebo Empire State Building – místa k prasknutí přeplněná turisty. Velké jablko ve svém centru skrývá i poklidnější a autentičtější cíle.

New York nikdy nespí. Přesto si člověk čas od času potřebuje oddychnout od pracovního, nakupovacího nebo turistického maratonu. Zdálo by se, že v tak rušné metropoli je nemožné najít si poklidné útočiště, kde by si člověk mohl dát pauzu a načerpat síly na opětovné zapojení do ruchu velkoměsta.

Pokud jedete do New Yorku jako turista na několikadenní organizovaný zájezd, věřte, že ty pravé oázy klidu vám zůstanou utajeny. Máte-li ale více času město poznat a třeba si nechat od místních poradit, kam se vydat, máte šanci uprostřed Manhattanu objevit kouzelná místa, která si žijí svým vlastním, poklidným životem. Právě jedním z nich je Washington Square Park.

Washington Square najdete na horní hranici dolního Manhattanu a sousedí například se čtvrtí East Village. Park je dostupný metrem, zastávky se nacházejí na východní i západní straně od parku jen pár bloků od jeho okraje. Park je pojmenovaný po prvním prezidentu USA, Georgi Washingtonovi. Historie tohoto místa sahá až do osmnáctého století a za ta léta prošlo nesčetnými proměnami. Oficiálně se tato lokalita stala parkem v roce 1871, krátce po vzniku odboru pro správu newyorských parků, který si péči o Washington Square Park vzal na starost.

Uprostřed parku obdélníkového půdorysu leží kruhové náměstí, kterému dominuje fontána nacházející se přímo v jeho středu. Na severním okraji se tyčí dominanta náměstí: oblouk Washington Square Arch z roku 1889, za nímž začíná asi nejslavnější ulice celého města, ne-li světa – Pátá Avenue. Park samotný obklopují budovy prestižní NYU (New York University).

Washington Times Square

Jakmile vstoupíte do Washington Square Parku, octnete se ve světě, kde jakoby čas plynul svým vlastním tempem. Nepotkáte tu organizované či dezorientované davy turistů; spíš zde najdete mladé studenty NYU, pouliční umělce, včetně hudebníků nebo výtvarníků, nebo také drzé veverky. V parku si můžete zahrát šachy, smočit nohy do fontány nebo si na její dno lehnout, pokud je zrovna vypuštěná (dělá to tolik lidí!). Při delším pozorování je také možné spatřit větší než malé množství hipsterů!

Když jsem se do tohoto okouzlujícího parku vydala naposledy, abych si odpočinula a nabrala síly na další etapu procházky po New Yorku, bylo se opět na co dívat. Například na protější lavičce seděl mladík, který má pod palcem originální projekt nazvaný The Strangers Project. Tento mladý muž sbírá anonymní i neanonymní příběhy lidí a publikuje je knižně a na svém webu.

K nahlédnutí má u sebe v parku různé rukopisy, a pokud chcete, můžete mu namístě napsat i váš životní příběh. Tento mladý muž je asi zjevně docela slavný – byla jsem svědkem, jak ho obsypaly pubertální dívky s žádostí o společnou fotku. A je vlastně i docela pohledný!

Washington Square Park

Cestou směrem k Páté Avenue jsme s přítelem posledně narazili na dalšího mladíka, který stál přímo pod Washingtonovým obloukem s kartonovou cedulí s nápisem „Zarecituji shakespearovský monolog“. Pravděpodobně student herectví, tušili jsme, což nám následně sám potvrdil. Nedalo nám to a nechali jsme tedy zarecitovat.

Ale ne Shakespeara, nýbrž literární verzi kultovního filmu Big Lebowski – tahle knižní verze byla humorně napsaná právě ve stylu shakespearovských monologů. My i náš herec, který to mimochodem zarecitoval s pořádným prožitkem, jsme se klátili smíchy.

Ještě snad stojí za zmínku mladíček asijského původu, který hrál na nástroj připomínající citeru. Ten člověk měl i vlastní aparaturu! Kromě těchto umělecky založených lidí se tu ale setkáte třeba i s krišňáky, co se z vás budou snažit dostat pár dolarů na různé domovy a útulky.

Tento park je ale i perfektní místo, kde se dají sledovat módní kreace místních. To, co jsem vypozorovala při mé poslední návštěvě parku, mě ale moc nepotěšilo. Zdá se, že v Americe už nějakou dobu frčí trend nosit ke všemu (ano, i k poloformálním outfitům!) tenisky s prvky v reflexních barvách. Takže po nějaké době vás nezaskočí dáma v kostýmku obutá právě do takových křiklavých tenisek. Myslím, že tento trend přeskočím a počkám si na něco elegantnějšího…

Washington Square Park patří k mým nejoblíbenějším místům v šíleném New Yorku právě kvůli té „jiné“ atmosféře – jako bych najednou byla v docela jiném městě, třeba někde v Evropě. Je tu klid, nikdo nikam nespěchá a užívá si to půvabné a originální prostředí parku.

Washington Square Park, New York