William Haines patřil na přelomu dvacátých a třicátých let mezi nejúspěšnější hvězdy Hollywoodu, jeho kariéru ale ukončilo jedno rozhodnutí – odmítl opustit svého přítele. Místo toho se stal úspěšným bytovým architektem a se svým přítelem prožil, jak řekla Joan Crawford, nejšťastnější manželství v Hollywoodu.
Z placeného společníka hercem
Haines vyrostl v rodině výrobce cigaret. Odmalička ho fascinovalo divadlo a kino, které pravidelně navštěvoval, k tomu také jako malý vystupoval v kostelním pěveckém sboru.
Ve čtrnácti utekl z domu společně se svým přítelem a oba začali pracovat v továrně ve městě Hopewell. Aby si přivydělali, začali provozovat taneční sál. Rodiče ho tam nakonec našli, domů se ale nevrátil. S přítelem ve městě zůstal až do požáru, který zničil velkou část obce.
Poté se Haines přestěhoval do New Yorku. Dlouho tam ale nezůstal. Rodinný byznys totiž zbankrotoval a jeho otec se psychicky sesypal. Haines se tak přemístil do Richmondu, kam se rodina mezitím přesunula, aby jí finančně vypomohl. Zpět do New Yorku se vrátil až o dva roky později.
Zde pak vystřídal mnoho povolání, včetně placeného společníka jedné postarší dámy a modela. Na filmové plátno se pak dostal díky soutěži „New Faces of 1922“ pořádanou Samuel Goldwyn Company, kterou vyhrál společně s další budoucí hvězdou němých filmů – Eleanor Boardman.
Mladý arogantní muž
Jeho kariéra začala drobnými rolemi, většinou u nich nebyl ani uveden v titulcích. Změnu přinesl až film Three Wise Fools (1923), kde získal výraznější roli, a díky pozitivnímu přijetí se z něj studio rozhodlo udělat novou hvězdu. Větší role ale zpočátku nenašel pod svým domovským studiem MGM, ale u jiných – Fox a Columbia Pictures, kterým ho společnost zapůjčila.
První velký úspěch u MGM zaznamenal až v roce 1926 ve snímku Brown of Harvard, který ho zaškatulkoval do role mladého arogantního muže, který si na konci uvědomí své chyby. Mezi jeho další úspěšné snímky patřily Little Annie Rooney (1927), kde hrál s Mary Pickford, či komedie Show People (1928), kde se objevil po boku Marion Davies.
Na rozdíl od mnoha svých kolegů se mu podařilo úspěšně přejít z němých filmů na mluvené, dokonce byl prvním hercem MGM v mluveném filmu. Často byl v této době také uváděn jako jedna z nejpopulárnějších hvězd Hollywoodu.
Problém ale nastal v roce 1933, kdy byl zatčen společně s námořníkem, kterého si vzal do pokoje ve YMCA (křesťanské sdružení mládeže), a od Louise B. Mayera, šéfa MGM, dostal ultimátum – buď se vzdá svého přítele a vstoupí do klasického manželství, nebo ho propustí. Haines si vybral druhou možnost.
Je nutno říct, že pokus o manželský svazek v Hainesově minulosti nalezneme, v roce 1932 totiž požádal o ruku svou hereckou kolegyni Anitu Page, ta mu na jeho nabídku ale řekla ne. Mayerovo ultimátum však v roce 1933 tvrdě odmítl a údajně mu řekl, že se svého přítele vzdá, jen když on udělá to samé se svou manželkou.
Byty pro celebrity
Po vyhození od MGM Haines natočil ještě pár filmů, ale brzy od herectví odešel úplně. Společně se svým přítelem se vydali na úspěšnou dráhu bytových architektů a obchodníků se starožitnostmi.
Tato nová kariéra začala náhodou, Haines si totiž navrhl svůj domov a jeho hosté mu pravidelně chválili jeho vkus. Jako první si jeho služby objednala jeho kamarádka a herečka Joan Crawford a následně doporučovala jeho služby všem v Hollywoodu. Postupně se jejich klienty staly herečky Gloria Swanson, Carole Lombard, Marion Davies či herec William Powell. Později jejich služeb využili například i Ronald a Nancy Reaganovi, a dokonce i samotný muž, který prakticky ukončil jeho hereckou kariéru, Louis B. Mayer.
Nejšťastnější manželství v Hollywoodu
Haines poprvé potkal Jamese „Jimmieho“ Shieldse při návštěvě v New Yorku v roce 1926. Herec ho tehdy přesvědčil, aby se s ním přestěhoval do Los Angeles, s tím, že mu sežene práci v komparzu.
Shields byl podle všeho velmi fotogenický, ale herectví ho nezaujalo. Postupně se ve filmech přestal objevovat, na plac ale stále chodil a často Hainesovi nosil z domova obědy.
Haines se svým přítelem netajil, pravidelně ho bral na premiéry a na nejrůznější večírky. Oba muži se k sobě brzy nastěhovali a zůstali spolu dlouhých 47 let až do Hainesovy smrti. Joan Crawford jejich vztah nazvala nejšťastnějším manželstvím v Hollywoodu.
Vztah dvou mužů bohužel v té době vyvolával konflikty. V roce 1936 je fyzicky napadli členové Ku Klux Klanu, protože je soused nařkl z toho, že dělali nevhodné návrhy jeho synovi. Crawford i jejich další slavní přátelé jako Claudette Colbert, George Burns či Gracie Allen je žádali, aby incident nahlásili policii, ale nakonec to neudělali, a to i přesto, že Hainesova bývalá herecká kolegyně Marion Davies poprosila svého milence, nakladatele Williama Randolpha Hearsta, aby využil svého vlivu a sousedé byli spravedlivě potrestáni. Pár se po incidentu přestěhoval do Malibu mezi hollywoodské hvězdy.
Haines zemřel na rakovinu plic 26. prosince 1973, Shields spáchal sebevraždu o tři měsíce později. Jsou pohřbeni vedle sebe na Woodlawn Memorial Cemetery.