Americký animovaný seriál o životě Simpsonových je tu s námi přes 30 let. A i když se znalci shodují, že zlatá éra seriálu byla okolo desáté řady, Simpsonovi jsou i nadále velmi populární. Se svými téměř 700 epizodami a 32 sériemi jde o nejdéle vysílaný animovaný seriál v historii americké televize. Za tu dobu si o něm jeho fanoušci ledacos zjistili. Například, že Homerovo ucho a vlasy dají dohromady MG, tedy iniciály tvůrce Matta Groeninga. Také se všeobecně ví, že všechny postavy v seriálu mají jen čtyři prsty s výjimkou dvou, a to Boha a Ježíše. A stejně tak obletěla svět informace o arabské verzi Simpsonových, v níž Homer místo piva pije sodu. A co dalšího jste (ne)věděli? 

Zdroj fotografie: PROFIMEDIA

1) Když dostal Matt Groening od Jamese Brookse nabídku na vytvoření skečů, chtěl použít svou komiksovou tvorbu Life in Hell. Pak si ale uvědomil, že by se tím pádem musel vzdát práv na své dílo. Proto těsně před schůzkou s Brooksem narychlo načrtnul první verzi Simpsonových

2) Life in Hell se nicméně dostalo i do Simpsonových – Magiin plyšový zajíček je jednou z hlavních postav komiksu.

3) Simpsonovi mají jména podle příbuzných Matta Groeninga. Kromě Barta, jehož jménem Groening nahradil to své. 

4) Původním formátem Simpsonových byly krátké dvouminutové skeče, které se vysílaly coby součást The Tracey Ullman Show. Poprvé se na obrazovkách objevily 19. dubna 1987. Vzniklo 48 skečů ve třech sériích. Poté tvůrci Simpsonovy rozvinuli do samostatného sitcomu, který měl premiéru 17. prosince 1989.

5) Prvotní kresby Simpsonových působí hodně neumělecky. Groening totiž dodal jen hrubé náčrtky a předpokládal, že animátoři je překreslí a začistí. Oni však z jeho návrhů důsledně vyšli

Zdroj fotografie: PROFIMEDIA

6) V roce 1992 požadovala Tracey Ullman podíl ze zisku Simpsonových, jelikož podle ní dopomohla k úspěchu seriálu právě její show. Soud však její žalobu zamítl. 

7) Starší série tvořilo devět scenáristů, na těch novějších už pracuje šestnáctičlenný tým autorů. Každý rok v prosinci představí své nápady na jednotlivé epizody. Hlavní autor daného dílu sepíše první návrh scénáře, který už poté celá skupina scénáristů přepisuje a dolaďuje do finální podoby. 

8) Simpsonovi jen zřídka reflektují aktuální dění nebo společenskou situaci, jelikož produkce jedné epizody trvá 6-8 měsíců. A to i navzdory současné animační technologii. Jedna jediná epizoda seriálu vyjde na 600 000 dolarů a pracuje na ní i stovka animátorů naráz

9) Úvodní znělku složil Danny Elfman za pouhé dva dny. Za všechny ty roky pak prošly úvodní titulky jen dvěma změnami. Poprvé se hned ve druhé sérii změnily některé záběry a pak až v roce 2009, kdy s přechodem na HD vznikl nový úvod. Gaučový gag, kterým tvůrci případně natahují díl na potřebnou stopáž, zůstal. 

10) V jedné z úvodních scén, kdy prodavač v obchodě načte Maggie jako zboží, vyskočí částka 847,63 $. Takový byl odhad měsíčních nákladů na dítě v roce 1989. Od 20. sezony s novými titulky Maggie jen zdvojnásobí již namarkovanou částku

Zdroj fotografie: PROFIMEDIA

11) Když už je řeč o Maggie, kdo stojí za zvukem jejího cumlání dudlíku? Sám Matt Groening

12) V originále Barta Simpsona dabuje Nancy Cartwright. Původně se měla zúčastnit konkurzu na Lisu, ale nelíbilo se jí, že je Lisa charakterizovaná jen jako „prostřední dítě“ a nemá příliš vykreslenou osobnost. Bart s osobnostními rysy jako „nevyzpytatelný, neuctivý a vychytralý“ ji zaujal daleko více. Groening ji nechal roli vyzkoušet a když ji uslyšel, rovnou ji i získala.

13) Naopak Yeardley Smith přišla na konkurz k roli Barta, ale vedoucí castingu usoudila, že její hlas je příliš vysoký, a tak ji přeřadila na Lisu.

14) Celkem 123 postav namluvilo pouhých 12 dabérů. Většinu mužských postav ve městě namluvili herci Hank Azaria a Harry Shearer.

15) Mimochodem, Hank Azaria se ucházel o roli Joyeho Tribbianiho v Přátelích. Tu sice nedostal, ale dostal možnost si zahrát Davida, vědce zamilovaného do Phoebe, který odcestuje do Ruska. Stejně tak se v jedné z raných epizod Přátel objeví i Harry Shearer. A nezapomínejme ani na Dana Castellaneta (Homer), který v Přátelích vystřihnul epizodní roli hlídače v zoo, když Ross hledal opičáka Marcela.

Zdroj fotografie: PROFIMEDIA

16) Do roku 1998 dostávala hlavní šestice herců 30 000 dolarů za epizodu. Posléze se s Foxem začali o honorářích dohadovat a zvažovalo se kompletní přeobsazení. Groening však herce podpořil, a tak v letech 1998-2004 brali 125 000 dolarů za epizodu. Následovaly další tahanice o odměnu a od roku 2004 představoval honorář hlavních postav 250-360 000 dolarů za epizodu. V roce 2008 byla pozastavena výroba 20. série kvůli nové stávce herců, kdy požadovali částku blížící se 500 000 dolarům za epizodu. Plat byl zvýšen na 400 000 dolarů. V roce 2012 však Fox pohrozil zrušením seriálu, pokud nedojde ke snížení výrobních nákladů. Od té doby se herci spokojili s 300 000 dolarů za epizodu.

17) Ostatně kvůli sporům o finance se rozhodla skončit dabérka Maud Flandersové. Proto scénáristé nechali Neda ovdovět.

18) V Česku premiérové díly zhlédnete na kanálu Prima Cool. Vždy na jaře začne s vysíláním nové navazující řady, tedy v době, kdy v USA ještě není série kompletně odvysílaná. Tím se Česko řadí mezi první země na světě, která odvysílá Simpsonovy ve své vlastní jazykové mutaci. 

19) Springfield najdete v Americe nejméně ve 29 státech. Jde o jeden z nejběžnějších názvů města v USA. Seriálový Springfield je však fiktivní – nebo možná spíše anonymní –, takže si každé ze stejnojmenných měst může namlouvat, že právě ono se stalo předlohou. Groening však uvedl, že město má hodně společného s Portlandem v Oregonu, kde sám vyrůstal.

Zdroj fotografie: PROFIMEDIA

20) Homerova „signaturní“ hláška D’oh! byla v roce 2001 zařazena do Oxford English Dictionary. Definice hovoří o vyjádření frustrace z faktu, že věci nejdou podle plánu, nebo že někdo právě udělal nebo řekl něco velmi hloupého.

21) Epizoda „Angry Dad“ obsahuje komiks / karikaturu nakreslenou Bartem. Žádný z animátorů seriálu však nedokázal, že jeho kresby vypadaly, jako by byly vytvořeny dítětem. Jeden z nich proto k nakreslení přiměl svého syna.

22) Když byl ředitel Skinner uvězněn ve Vietnamu, jeho vězeňské číslo bylo 24601. Stejné jako měl Hank Jennings v Twin Peaks nebo Jean Valjean v Les Miserables. A stejné, jaké má i levák Bob.

23)  V jedné z prvních epizod se Burnsův asistent Smithers objeví s tmavou pletí. Později je už ale žlutý. Dlouho se spekulovalo, proč se studio rozhodlo pro změnu. Pravda je taková, že Smithers měl být vždycky žlutý. Jen během fáze animace někdo udělal chybu a dal Smithersovi jinou barvu. A v prvních letech seriál neměl dostatek prostředků na opakované opravy. A tak některé chyby v té době v seriálu zůstaly.

24)  Všimli jste si někdy, že Homer a Krusty jsou si dost podobní? To proto, že tvůrci si jednu dobu pohrávali s myšlenkou tajné identity Homera Simpsona. Nakonec z toho ale sešlo.

25) Paul McCartney souhlasil se svým vystoupením v Simpsonových za podmínky, že tvůrci už navždy nechají Lisu vegetariánkou. Jeho postava se objeví právě v epizodě Lisa the Vegetarian, kdy se Lisa rozhodne přestat jíst maso

Zdroj fotografie: PROFIMEDIA

26)  Homer je jedinou postavou, která doposud měla repliku v každé epizodě. Stejně tak se ve všech epizodách objevují i Lisa a Marge, ale ne ve všech mluvily. Marge neuslyšíte v epizodě Krusty Gets Cancelled z roku 1993 a Lisu v epizodě Chief of Hearts (2010). Bart se jednou dokonce neukázal vůbec, a to v epizodě z roku 2009 Four Great Women and a Manicure.

27)   Z rodinného rodokmenu Simpsonových vyplývá, že Homer a pan Burns jsou vzdálení příbuzní. Bratr pra-prababičky pana Burnse se oženil se sestrou Homerova pra-pradědečka. Chabé spojení, ale je tam!

28)   Milhouse se jeví jako trouba, ale jeho jméno je plné temných konotací. Celým jménem je Milhouse Mussolini van Houten. Milhouse je prostřední jméno Richarda Nixona. Mussoliniho zřejmě netřeba komentovat a Leslie van Houten je jedna ze spolupachatelek Charlese Mansona. 

29)  V epizodě Homerpalooza, v níž Homer jede na turné s hudebním festivalem Hullabalooza, se v pozadí objeví kapela No Doubt. Jen se mihne, nemluví a ani není uvedená v titulcích. Ale objeví se tam. Gwenin bratr byl tehdy jedním z animátorů Simpsonových, a tak tam kapelu prostě přikreslil.

30)   Matt Groening si při sepisování smlouvy se společností FOX vyžádal klauzuli, že si z kanálu v Simpsonových může dělat legraci, kdykoli to uzná za vhodné. Fox kupodivu souhlasil.