Již sedmým rokem pořádá Skandinávský dům multižánrový festival Dny Severu, který byl zahájen ve středu 23. listopadu a skončí 2. prosince. Společným tématem je tentokrát hudba v různých podobách, která se jako motiv objevuje i v literárních a filmových dílech. Hosty letošní etapy festivalu byli norský spisovatel Lars Saabye Christensen a švédská spisovatelka Katarina Bivald, s nimiž jsme mohli ve čtvrtek 24. listopadu strávit příjemný večer v literární kavárně Řetězová, slyšet ukázky z jejich děl a „zabesedovat“ si s nimi.

dsc_0198

Literární kavárna Řetězová skýtá podzemní prostory jako dělané pro autorská čtení či jiné literární „sessions“. Právě tam se odehrála beseda se severskými hosty, kteří nadšeně vyprávěli ve svých rodných jazycích o literatuře, hudbě, životě. A nás, norské a švédské „ignoranty“, zachránily dvě báječné tlumočnice, díky nimž jsme o nic nepřišli.

dsc_0102

Lars Saabye Christensen patří mezi populární a hojně překládané současné norské beletristy. Je známý například díky svému nadčasovému a skvěle propracovanému románu Poloviční bratr (2004), jenž byl ověnčen cenou Severské rady za literaturu. Úspěch zaznamenal také s románem Beatles (2009), který vypráví příběh čtyř kamarádů, kteří sní o tom, že založí kapelu a budou jako The Beatles. Mimo jiné právě z této objemné knihy jsme v rámci besedy mohli zaslechnout ukázku. Diváci na ni reagovali nadšeným potleskem a smíchem, za což vděčíme určitě i dvorní překladatelce Larse Saabyeho Christensena – Jarce Vrbové – která se besedy také účastnila.

dsc_0134

Lars působil velmi sympaticky, bylo znát, že ho těší účast diváků, jeho čtenářů. Mohli jsme se dozvědět, že většina jeho děl je ovlivněna hudbou, a to zejména rockem 60. let, který ho k literatuře i psaní přivedl. Říká, že hudba a jazyk se propojují, o což se snaží i ve většině svých knih. Můžeme v nich cítit jistou muzikálnost. Fanoušky také mohlo překvapit, že autor sám hraje ve dvou kapelách.

Katarina Bivald je mladá švédská autorka, která na besedě přímo sršela energií. Proslavila se svým debutovým románem Čtenáři z Broken Wheel doporučují (2013), který vychází v pětadvaceti zemích. Také z něj jsme zaslechli dokonce dvě ukázky, jež diváky opět upoutaly. Sršel z nich břitký humor, cynismus, nostalgie i provokativní podtón a pokud by to nebylo brané jako neslušnost, skoro to vybízelo si knihu okamžitě pořídit, s šálkem kakaa zalézt do postele a číst si.

Také Katarina mluvila o hudbě a o tom, jak ji ovlivňuje. Svůj román označila za jednu dlouhou country písničku. Dozvěděli jsme se, že je milovnicí knih a čtení, díky nimž se může podívat tam, kam se v reálu nikdy nepodívá a mít imaginární přátele, s nimiž by se jinak nesetkala.

dsc_0208

Setkání s oběma spisovateli bylo velmi inspirativní a celý večer byl tak zcela unikátní – už jen proto, že fanoušci bez ostychu mohli jít a knihy si nechat podepsat. Severská literatura a kultura obecně má své kouzlo a bylo velmi příjemné do ní na nějakou chvíli vplout.
Dny severu ale ještě nekončí, proto neváhejte a navštivte jedno z filmových promítání v Komorním kině Evald nebo se nechte unést 29. listopadu v rámci hudebně-poetického večera s básněmi finsko-švédské spisovatelky Edith Södergran a s hudebním doprovodem Silvie Morasten.

DNY SEVERU, beseda se spisovateli Larsem Saabye Christensenem a Katarinou Bivald