Po půl roce se do České republiky vrátilo britské trio alt-J. Jen ostravské festivalové pódium vyměnili za vyprodané pražské Forum Karlín. Pokračují tak v turné k jejich nejnovějšímu albu Relaxer, které vyšlo v červnu minulého roku. Jak dokazují naživo, deska splynula bez námahy se starou tvorbou a skvěle ji doplnila. Hudební nový rok prostě nemohl začít lépe.

Fanoušci netrpělivě čekali v obrovské frontě, která se táhla až za roh karlínské haly. Neodradilo je ani chladné únorové počasí. Důvod byl zcela jasný – užít si jedinečný hudební zážitek, který dokáží připravit jen alt-J. A tentokrát přivezli i něco navíc.
Úlohy předskokana se ujala rodačka z Velké Británie Marika Hackman. Pozornost si získala především díky školní hudební spolupráci s úspěšnou modelkou Carou Delevingne. Pro české posluchače se jedná ale o ne moc známou zpěvačku. Pokud jste si udělali pečlivější přípravu a pustili jste si její písně před koncertem, možná se vám zdálo, že se nebude jednat o obvyklé „předskokanovské“ utrpení. Bohužel, zázrak se nestal.

Její hudba je v malém množství dobře poslouchatelná, ale ve větším by se dala označit za „uspávání hadů“. Naneštěstí její vystoupení bylo delší, než jsme u předskokanů zvyklí. Místo běžných třiceti minut si přidala navíc dalších patnáct. A na publikum to bylo už moc. Většina jejích písní byla pomalá a těch pár energických to nemohlo zachránit. Lidé se sice sem tam pohybovali do rytmu, ale na jejich tvářích bylo spíše vidět znudění a zívání. Škoda, že většina její tvorby nebyla jako poslední píseň, protože jedině ta byla schopna probudit publikum a příjemně překvapila.

Následně z ničeho nic vystoupily ze tmy na pódium postupně tři postavy a za zvuku písně Deadcrush započala fenomenální show alt-J. Fanoušci už od první chvíle skákali, zpívali texty a hlavě si užívali velkou dávku skvělé a kvalitní hudby. Následoval další hit Fitzpleasure a pak po živějším začátku následovalo uklidnění.

Oživení přišlo opět během songu In Cold Blood z nejnovější desky Relaxer. Většinou se novější písničky nevyrovnají starší tvorbě a publikum je tolik nezná. V tomto případě ale nová deska definitivně splynula se staršími hity a publikum ji milovalo stejně jako archivnější kousky.
Především prostředek koncertu byl vyplněn poklidnější a ne tolik známou tvorbou. Závěr byl ale jedno velké potěšení. Přišel čas na Matildu, na kterou se těšila většina přítomných. Kapela neopomenula ani píseň Pleader, která patří mezi dlouhé a pomalé písně s velkým vyvrcholením. Obavy, jak bude fungovat naživo, byly bezpředmětné. Byla to další perla koncertu.

Po Taře a před pauzou následoval asi jejich nejznámější hit, který jste například mohli zaznamenat ve filmu Kapitán Amerika: Občanská válka, Left Hand Free. Při ní se publikum definitivně dostalo do varu a zaprodalo svou duši kapele.
Přídavek přinesl další tři písně. Po Intru následovala 3WW a závěrečná Breezeblocks. Pak už jen kapela rozdala setlisty věrným fanouškům pod pódiem a byl konec. A každičká vaše buňka byla naplněna štěstím ze skvělé hudby, které se vám dostalo.

Celkový dojem dotvářela jedinečná světelná a obrazová show. Každá píseň měla svůj vlastní design a efekty nikdy nebyly stejné. Lépe si tuto stránku koncertu nejspíš vychutnali návštěvníci, kteří dali přednost stání vzadu nebo na balkónech. Měli tak lepší výhled na celou stage. Zajímavým prvkem bylo i rozdělení pódia. Každý ze členů alt-J byl „uklizen“ do svého sektoru, které oddělovaly jednotlivá zařízení pro vizuální efekty. Tím se dotvořilo celkové uspořádání a celá show vypadala prostorověji. Na muzikanty bylo dobře vidět i díky vyvýšenému stání pro kapelu.

Většinu komunikace s publikem obstarával klávesista a doprovodný zpěvák Gus Unger-Hamilton. Publikum překvapil i několika českými větami na uvítanou. Pak už toho ale moc nenamluvili. A když už něco mezi písničkami řekli, ztratilo se to v nadšeném povyku fanoušků. Přesto jste ale nemohli přeslechnout větu, jak jsou rádi, že jsou opět v Praze, a jak rádi u nás hrají. To na nich bylo i vidět. Celý koncert si užívali a svou energii a radost ze hry přenášeli i na své publikum. Vyzdvihnout se musí i jejich skvělý zvuk a hudební zpracování.

Nikdo ve Foru Karlín nedovedl odolat rytmům a melodiím, které alt-J do Prahy přivezli. Jejich koncert byl čirá hudební a vizuální slast. Zahráli své největší hity, donutili lidi tancovat a zpívat a užívat si tu specifickou radost a požitek, který vám může přinést jen dobře zahraná a kvalitní hudba. Třeba se jí u nás opět dočkáme v létě na nějakém hudebním festivalu. Letošní koncertní rok ale prostě začal skvěle.