Po dvou týdnech pokračujeme s naším výběrem nejlepších hudebních desek všech žánrů a období. Inspirovali jsme se světovými žebříčky a přinášíme další tipy na alba, která (nejen) podle nás pořádně zatřásla hudebním světem. Vyberete si?

80. Massive Attack – Mezzanine

Trip-hopová skupina vydala své třetí a nejúspěšnější album v roce 1998. To okamžitě ovládlo hudební žebříčky v Británii, Austrálii či na Novém Zélandu a stalo se ve své době komerčně nejúspěšnější deskou. Skladba Teardrop je dodnes ikonickou ukázkou tohoto „downtempo“ žánru.

79. Jay-Z – The Blueprint

Šesté řadové album amerického rappera bylo vydáno v roce 2001 a je považováno za jeho nejlepší. Produkce se ujal Kanye West, do hudby se přidaly popové i soulové prvky, a vzniklo tak jedno z nejlepších hip-hopových alb.

78. Adele – 21

Album, které Adele vyneslo do nebeských výšin slávy, je plné dnes již nesmrtelných hitů jako Someone Like You a Rolling in the Deep. Rozhodně můžeme říct, že se jedná o jednu z nejlepších a nejúspěšnějších nahrávek, která kdy vznikla.

77. Beyoncé – Beyoncé

Páté studiové album americké R&B divy je kritiky i fanoušky považováno za její nejlepší. Vyšlo roku 2013 bez jakéhokoliv předchozího ohlášení na iTunes a obdrželo tři ceny Grammy, z toho dvě za skladbu Drunk In Love, kde zpěvačce sekundoval Jay-Z.

76. Arctic Monkeys – Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not

První nahrávka britských indie rockerů se dnes objevuje v každém žebříčku nejlepších debutových alb všech dob. Stalo se nejprodávanějším debutem v celé hudební historii Británie a není se čemu divit – skladby jako When The Sun Goes Down a I Bet You Look Good On The Dancefloor jsou opravdu ikonické.

75. Public Enemy – It Takes a Nation of Millions to Hold Us Back

Druhé album americké hip-hopové skupiny vyšlo v roce 1988 a dodnes je ceněno zejména za svůj sociální komentář a kvalitní produkci. V žádném nynějším žebříčku nejlepších alb všech dob nikdy nechybí.

74. The War On Drugs – Lost In A Dream

Třetí studiové album americké indie rockové skupiny vyšlo v roce 2014, ale můžeme na něm slyšet zejména vlivy osmdesátých let vycházející z hudby Bruce Springsteena nebo Neila Younga. Deska zaznamenala obrovský úspěch u kritiků a obsahuje rádiové singly jako Red Eyes, Burning nebo Eyes to the Wind.

73. Vampire Weekend – Vampire Weekend

Americká indie rocková kapela je dnes senzací nejen u kritiků. Už svým debutovým eponymním albem z roku 2008 zaznamenala obrovský úspěch. I když kapela existuje teprve od roku 2006, hudební žurnalisté ji považují za naprostý trhák.

72. Alanis Morissette – Jagged Little Pill

Se svým třetím albem zaznamenala mladá kanadská písničkářka v roce 1995 obrovský celosvětový úspěch. Jagged Little Pill dnes patří mezi dvacet nejprodávanějších desek všech dob a ze zpěvačky udělala největší kanadskou hvězdu. Skladby jako Ironic a You Oughta Know dnes definují jeden hudební směr devadesátých let.

71. Kate Bush – Hounds of Love

Popová diva osmdesátek se díky svému pátému albu Hounds of Love vrátila na výsluní. Nahrávka z roku 1985 obsahuje jeden ze zpěvaččiných největších hitů Running Up That Hill.

70. My Bloody Valentine – Loveless

Za nejlepší album irské rockové kapely je považováno Loveless, které vyšlo v roce 1991. V žánru shoegaze kapela perfektně zachytila atmosféru začátku devadesátých let v hudebním průmyslu.

69. Fleetwood Mac – Rumours

Jedenácté studiové album této britsko-americké rockové kapely vyšlo v roce 1977, okamžitě vyletělo na vrchol žebříčku Billboardu a o rok později obdrželo cenu Grammy za nejlepší album roku. Kritiky bylo ceněno zejména za harmonii v souzvuku tří rozdílných vokálů. Patří k nejprodávanějším deskám všech dob.

68. Jeff Buckley – Grace

Příběh desky Grace amerického písničkáře je pěkně zapeklitý. Jedná se o jeho jediné kompletní studiové album. Vyšlo v roce 1994, ale v té době se prodávalo mizerně. Postupně ho začali oceňovat kritici, objevilo se v různých žebříčcích nejlepších desek všech dob a nejvíc kopií se začalo prodávat až kolem roku 2007. Nejoceňovanější skladbou je cover Cohenova Hallelujah.

67. Tom Waits – Bone Machine

Americký písničkář obdržel za svou v pořadí desátou studiovou nahrávku ocenění Grammy v kategorii Best Alternative Music Album za rok 1993. Na albu se objevila řada slavných hostů, za zmínku stojí zejména Keith Richards, který nahrál některé kytarové party a podílel se na složení skladby That Feel.

66. The Smashing Pumpkins – Siamese Dream

Americká kapela nahrávala své druhé album s Butchem Vigem, dvorním producentem hlavně grungeových kapel. U The Smashing Pumpkins se ale projevilo více experimentů a čistého rocku. Album bylo velmi úspěšné u kritiků i posluchačů a dnes nechybí v žádném žebříčku nejlepších alb všech dob.

65. Joni Mitchel – Blue

Čtvrté album Joni Mitchel je ceněno zejména díky skladatelskému umu této kanadské folkové písničkářky. Minulý rok bylo dokonce zhodnoceno jako nejlepší album všech dob, které kdy nahrála žena.

64. The Clash – London Calling

Dvojalbum London Calling vyšlo britským punk rockerům v roce 1979 a okamžitě zaznamenalo obrovský úspěch u kritiků i posluchačů. Kapela se textově zaměřila na sociální problémy tehdejší doby. Co se týče žánru, tak nezůstala u punku, ale experimentovala i s hard rockem, reggae, popem či lounge jazzem.

63. The Cure – Disintegration

The Cure za sebou měli v roce 1989 již sedm nahraných alb. Na Disintegration se navrátili ke svému typickému temnému gotickému rocku a v tomto duchu vznikl i jeden z největších hitů kapely Pictures of You. Osmá deska se tak stala komerčně nejúspěšnější a nakonec i neoceňovanější v historii této anglické skupiny.

62. Pixies – Doolittle

Druhá deska znamenala pro Pixies průlom a mezinárodní úspěch. Singly Here Comes Your Man a Monkey Gone To Heaven se na žebříčcích vyšplhaly hodně vysoko a celé album je dodnes velmi oceňováno.

61. The White Stripes – Elephant

Americké rockové duo vydalo svůj nejlepší počin roku 2003. Jedná se o čtvrté album Elephant, které vyhrálo Grammy v kategorii Best Alternative Music Album a dodnes se objevuje v žebříčcích nejlepších desek všech dob.