Vánoce jsou obdobím klidu, míru a odpočinku. Zní tedy více než lákávě využít pohody a volna, vypnout Netflix, posadit se k televizi a nechat si po roce pracného zobání vlastního výběru naservírovat trochu audiovizuální zábavy i z kuchyně televizních dramaturgů.
Je nasnadě, že většinu prostoru v hlavním vysílacím čase uzmou pohádky a vánoční evergreeny, ke kterým si cestu chtě nechtě najde každý. I přesto lze ale v týdnu po Štědrém dni najít v televizním programu několik zajímavých, převážně nevánočních filmových lahůdek, které vám dost možná dosud unikaly.

 

Anděl Páně 2 (24. 12. 19:00 @ ČT1)

Pohádková komedie Jiřího Stracha přilákala během prvního víkendu na plátnech kin do sálů téměř 200 tisíc diváků a stala se jedním z nejúspěšnějších českých filmů. V hlavních rolích (stejně jako v prvním díle) úřaduje andělsky-ďábelská dvojice Ivan Trojan a Jiří Dvořák + titulní píseň, která podtrhuje atmosféru pohádky hlasy Karla Gotta a jeho dcery Charlotte. Rodiny přivyklé sledování televizní obrazovky během štědrovečerní večeře se mají na co těšit.

Návrat do budoucnosti 2 (25. 12. 15:50 @ AMC)

Filmová stanice AMC vsadila během vánočního týdne na opakovaný maraton cestování časem. Kultovní dobrodružství Martyho, Dr. Emmetta Browna a Einsteina patří do zlatého fondu komediálních sci-fi, vypíchnout ale musíme především druhý díl z roku 1989. Dnes se můžeme královsky bavit tehdejšími představami filmařů, ztvárňujících “dnešní“ dobu samozavazovacích bot a levitujících skateboardů. Všechny vtípky a hrátky s časovými paradoxy navíc ani po letech neztratily nic ze své jiskry a půvabu.

Beauty and the Beast (25. 12. 19:30 @ HBO2)

Filmových zpracování oblíbeného příběhu z dílny Walta Disneyho najdeme bezpočet, letošní nádherná muzikálová adaptace ale modernímu divákovi sedne asi nejvíce. Sází především na pohádkově krásné zpracování, půvabnou Emmu Watson v hlavní roli a notoricky známý příběh o lásce lámající prokletí. Ve vedlejších rolích se navíc skrývá celá plejáda zvučných jmen Hollywoodu.

Need for Speed (25. 12. 0:20 @ Nova)

Své si během večerního domácího lenošení najdou i příznivci rychlých kol a mírně bezduché zábavy. Snímek Need for Speed z roku 2014 sice nenabízí hlubokou zápletku ani oslnivé herecké výkony, útočí ale krásnými auty, povedenými honičkami, efektními kaskadérskými kousky a ukrutně sympatickou partičkou hlavních hrdinů, jmenovitě Aaron Paul (známe jako vařiče kvalitního perníku ze seriálu Breaking Bad), Rami Malek (hlavní postava seriálu Mr. Robot) nebo Michael Keaton (kterého si jistě všichni pamatujeme z filmu Batman).

Harry Potter a Ohnivý pohár (26. 12. 15:50 @ Nova Cinema)

Brýlatého čaroděje Harryho Pottera asi není třeba blíže představovat. Televizi Nova v rámci cyklu všech osmi snímků vyšla na druhý svátek vánoční právě temnější čtyřka. Filmová adaptace Mike Newella v mnohém esteticky vybočuje z celkového ladění ságy, oproti předchůdcům pracuje s omnoho temnějšími motivy a definitivně hází do koše dříve přítomné pohádkové ladění.

Arrival (26. 12. 20:00 @ HBO)

Bezesporu nejúchvatnější sci-fi podívaná loňského roku. Temnou a rozjímavou podívanou táhne na svých zádech především zručný kormidelník Denis Villeneuve, skvělé herecké výkony Amy Adams a Jeremy Rennera, dechberoucí zvukový podkres z pera Jóhanna Jóhannssona a v neposlední řadě i poutavý lingvistický námět.

Ledové království (27. 12. 20:20 @ Nova)

Fenoménu Frozen, v češtině Ledové Království, mohl obyčejnému člověku uniknout jen stěží. Pod tlustou krustou merchandise, coverů na YouTube a někdy až bizarní lásky fanoušků se ale skrývá překvapivě chytrý a povedený muzikálový animák. Navíc s sebou nese na svou dobu přelomové technické zpracování sněhu a ledu. A to přeci jen hraje v příběhu princezen Elsy a Anny prim.

Riddick (27. 12. 22:00 @ Film+)

Holohlavý ranař Riddick se na plátně objevil poprvé už v roce 2000 ve filmu Pitch Black, před několika lety ale zažil jeho filmový život restart ve stejnojmenném snímku. Drsný vězeň ztvárněný neméně drsným Vinem Dieselem bojuje o přežití na nehostinné planetě a krvavou show doplňuje kouzelně “špinavá“ stylizace s perfektními akčními scénami. Co víc si přát?

Life (28. 12. 23:45 @ HBO)

Posádka vesmírné lodi nachází v hloubi vesmíru neznámý organismus, který nebohé astronauty postupně hubí a usiluje o přímý spoj na planetu Zemi. Popis kultovního Vetřelce? Nikoliv. Sci-fi drama Life se jmény jako Jake Gyllenhaal a Ryan Reynolds v hlavních rolích. Atmosférická a napínavá podívaná, do posledního kořínku.

Toni Erdmann (29.12. 20:00 @ Cinemax)

Oskarový německý snímek režisérky Maren Ade ukazuje divákům život stárnoucího Winfrieda, učitele usilujícího o pozornost své úspěšné dcery Ines. Inteligentní komedie obrací v rukou neveselé motivy a v neobvykle štědré stopáži buduje chemii mezi absurdními hlavními hrdiny. Náročný film pro náročnější diváky.

Pupendo (29.12. 21:35 @ ČT1)

Kultovní česká hořká komedie Jana Hřebejka staví do ironického světla tuzemská osmdesátá léta. Umně kombinuje příjemnou zásobu fungujícího humoru s vážností dokreslující tehdejší dobu. K filmovým kvalitám přispívají i skvělé herecké výkony Bolka Polívky, Evy Holubové či Jaroslava Duška.

Inferno (30.12. 15:45 @ HBO)

Dan Brown, jeden z nejúspěšnějších knižních autorů dneška, se dočkal již tří filmových adaptací jeho výdělečných děl. Inferno pokračuje v příběhu symbologa Roberta Langdona (Tom Hanks) a láká na romantické prostředí Florencie, sličnou Felicity Jones v roli sidekicka nebo typicky překombinované hádanky a šifry.

Black Mass (30.12. 22:00 @ Nova Cinema)

Mafiánská galashow Johnnyho Deppa vypráví skutečný příběh irského gaunera Jamese Bulgera, kterému se díky spolupráci s FBI otevírá cesta k moci a úniku před zákonem. Drsný a nelítostný hrdina je hnacím motorem snímku, úžasný a dravý herecký výkon Deppa důvodem, proč byste měli filmu věnovat svůj čas.

Rogue One: Star Wars Story (31.12. 17:45 @ HBO)

Kinosálům po celém světě sice kraluje osmá epizoda originální série Star Wars, HBO ale během vánoc nabídne i prequel Rogue One. Povedený válečný snímek vybočuje z naleštěné a lesklé stylizace světa Star Wars, těsně předchází Epizodě IV a ukazuje, jak hvězdně obsazená skupina povstalců odcizila plány Hvězdy smrti (čímž odstartovala děj legendární sci-fi ságy).

Project X (31.12. 21:50 @ Nova Cinema)

K silvestrovským oslavám dokonale padne filmový experiment Project X. Found footage, jinak označovaný i jako “horor pro rodiče“, ukazuje průběh přemrštěné domácí party, během které dojde na extázi, trpaslíka v troubě, plamenomet i zásah speciálních policejních jednotek. O alkoholu, sexu a nekonečné palbě sprostých slov ani nemluvě.