V pražském Dejvickém divadle jsme 26. ledna 2017 mohli zavítat na další z neopakovatelných večerů s profesorem Martinem Hilským, nejvýznamnějším překladatelem z angličtiny a shakespearologem současnosti.

Tentokrát nás zavedl do světa Williama Shakespeara jakožto geniálního básníka, který ve svých verších využívá hudby a melodičnosti. Díky němu se slova stávají obrazem. Dozvěděli jsme se, že právě báseň, konkrétně Venuše a Adonis, udělala roku 1592 tohoto světoznámého renesančního spisovatele slavným. Celý večer byl pro zpestření uveden krátkou skladbou pro smyčce z období baroka.

Beseda s názvem Láska v básních Williama Shakespeara pořádaná ve spolupráci s British Council/Britskou radou, byla zahájena, jak už bylo řečeno, příjemným hudebním vystoupením Hany Nohýnkové a Emanuela Gadalety, díky nimž jsme byli pozvolna přeneseni do Shakespearovy alžbětinské Anglie. Vzápětí se na pódiu za bujarého potlesku objevil již náš vytoužený shakespearolog a mistr svého řemesla – profesor Martin Hilský.

Tento večer na téma „William Shakespeare“ byl zaměřen zejména na Shakespeara coby básníka. Pod jeho básnickou tvorbou si většina z nás představí Sonety, rozhodně však ne nepříliš známé narativní básně, jež byly na besedě středem zájmu. Martin Hilský nám představil dvě jeho nejznámější a nejpovedenější – Venuše a Adonis a Znásilnění Lukrécie, přičemž Venuše a Adonis byla v závěru hlavním tématem večera.
Zajímavým zjištěním bylo, že právě tato poměrně neznámá báseň se stala v době svého vzniku „bestsellerem“ a dostala Shakespeara do alžbětinského nebe, mezi „galaxii talentů“, jak řekl profesor Hilský. Proč si pod Williamem Shakespearem většina lidí představí spíše Romea a Julii či Hamleta a ne právě tuto báseň, díky níž se proslavil, je otázkou. Jedním z důvodů by mohl být markantní erotický podtext.

Martin Hilský mluvil o Venuši a Adonisovi jako o zcela výjimečné básni s jasným rytmem, melodií, kdy v nás každé slovo vyvolává nějaký specifický obraz. Připodobnil ji k filmu, k velmi dramatickému filmu, u kterého zadržujeme dech do poslední minuty. Venuše a Adonis je báseň o lásce a chtíči, jejichž kombinace může končit tragicky. Jakmile začal náš shakespearolog recitovat úryvky z této básně, zavládlo v hledišti naprosté ticho. Diváci, ochromeni krásou Shakespearových veršů a procítěním ze strany Hilského, jen s přivřenýma očima zarytě poslouchali.

Byl to opravdu výjimečný a neskutečně inspirativní večer, ne jen pro nadšence anglické renesanční literatury. Martin Hilský je na svůj věk stále obdivuhodně aktivní a z každého jeho slova je cítit nadšení a láska k tomu, čím se celý život zabývá. Člověku to dodá energii na několik dnů dopředu. Určitě si nenechte ujít další z jeho besed!