V mém minulém článku jsem nostalgicky vzpomínala na teplé zářijové dny, což v dnešních mrazech není nikdy na škodu. V dalším díle mých vzpomínek na podzimní radovánky popíšu své dojmy a postřehy z Halloweenu, který jsem na planetě USA prožila už podruhé.

Dýňová pitva

Navážeme, kde jsme skončili: z farmy v New Jersey jsme si domů jak vloni v říjnu, tak i letos dovezli pár pěkných dýní. Koupili jsme je s tím, že je využijeme pro nadcházející Halloween a že z nich vyrobíme řádně hrůzostrašné lucerny (jack-o-lanterns). Hezky pěkně americky!
Dýně jsme dlabali kdysi v hodině přírodopisu na základní škole, ale člověk za ta léta zapomene. Jak na to? Začali jsme předkreslením hrůzostrašného obličeje fixou na dýni tam, kde budeme dlabat otvory pro nos, oči a zubatou papulu. Z dýně uřízneme „klobouk“ se stopkou, vyhrneme si rukávy, holou ruku ponoříme do dýňových vnitřností a vyndáváme oranžové oslizlosti včetně dýňových semínek, které později zužitkujeme. Internet je plný receptů na zpracování dýňových semínek, což je skvělá pochoutka – osobně vyzkoušeno a schváleno! K preciznímu vydlabání dýně, aby její vnitřek byl téměř hladký, se nejlépe hodí velká servírovací lžíce. Stranu dýně, kde máte předkreslený obličej, vydlabejte trochu více, ať je tenčí – tvary se vám budou lépe vyřezávat. Stěna dýně ale nesmí být moc tenká – začala by se velmi rychle bortit.

Halloween v USA

Vloni nám lucerny nevydržely ani den. Par dní před Halloweenem jsme je večer umístili na schody k domu. Neměli jsme tušení, že do rána budou rozmetány na kusy stádem hladových srn, které sežerou cokoliv. Letos jsme byli úspěšnější. Dýně svítily večer na Halloween a vydržely několik dní, než se rozpadly náporem deště.
Lucerničky jsou jen malou součástí výzdoby domů, na kterou si v Americe potrpí při jakékoliv příležitosti. Na Halloween lidé své domy zdobí kostlivci, pavučinami, pavouky, oběšenci a jinými hrůzostrašnými rekvizitami. Jedny z nejlepších halloweenských výzdob mívají tradičně na manhattanské Upper East Side.

Koleda, koleda, Halloween

V Americe, ale nejen tam, se ze svátku, který má bavit a děsit především děti a mládež, stal svátkem dospělých – večírky v kostýmech á la holka z E55 a alkohol tekoucí proudem. Už je to skoro jako se Silvestrem: pokud nejdete na žádnou halloweenskou party, zaškatulkují vás jako suchara.
Tradicí na Halloween v Americe je koleda – skoro jako na Mikuláše. Především na předměstí děti chodí od domu k domu s kolednickou frází trick or treat. V podstatě to znamená, že dětem rozdáte sladkosti a pokud neotevřete dveře, koledníci vám provedou nějakou lumpárnu: třeba namažou kliku od dveří zubní pastou nebo na dům hodí rolku toaleťáku, v horším případě se u dnešních rozmazlených výrostků můžete dočkat rozdupaných dýňových luceren a souvisejícího rizika požáru od svíček.

Halloween

Ve městě, v našem případě v New Yorku, koledníci nechodí od domu k domu, ale od obchodu k obchodu, kde koledují o sladkosti. Cílem newyorské mládeže je na Halloween vyžebrat co nejvíce sladkostí, i kdyby si měli jít domů několikrát za večer vyprázdnit kolednický košíček, aby ho zase několikrát naplnili a mohli se chlubit, kolik sladkostí ukořistili. Vítejte ve světě dětské hamižnosti, strýček Skrblík hadr.

Halloween Parade

To je každoroční tradiční událost, která se koná v New Yorku ve West Village. Jde asi o nejlepší ze všech newyorských průvodů konajících se u příležitosti různých svátků. Dokonce se do halloweenského průvodu může zapojit každý, kdo má na sobě kostým nebo masku. Fantazii se meze nekladou. Proto je tato akce pastvou pro oči. Pokud nepochodujete přímo v průvodu, nejděte si s předstihem dobré místo ke sledování a obrňte se trpělivostí.
Navzdory odporu k davovým šílenstvím jsme se s boyfriendem do Village vypravili. Metro směrem k místu průvodu bylo narvané k prasknutí. Výstup z metra na ulici byl živou noční můrou (jak příznačné na Halloween, že?) každého klaustrofobika. Riziko ušlapání na vás číhá při každém kroku. Naše pozorovací místo nebylo z nejlepších, než se ukázal průvod, čekali jsme asi přes půl hodiny v silném větru, namačkaní na kovové zábrany. Ale co by člověk pro tu slávu neudělal, že? Hlavně být u toho, je to přeci New York!

Halloween v USA