Pro někoho česká kuchyně nemůže přinést nic nového. Jste si ale jistí, že víte, o čem je vaše oblíbená svíčková a co všechno se dá pořídit na zabijačce? Obstojíte v testu znalostí, který by vaše babičky zvládly i poslepu?

 

VYŠŠÍ DÍVČÍ

Staročeská kuchyně je mixem všemožných okolních kuchyní, které se prohnaly naším územím. Je hutná, často mastná a těžká. Staví na lokálních surovinách, masu z chovného dobytka a drůbeže, občas ozvláštněného zvěřinou. Na jihu Čech se často podávají pokrmy ze sladkovodních ryb. Nejčastějšími přílohami jsou brambory, knedlíky a placky různých druhů. Věděli jste, že ani ten knedlík není zcela původní? Do české kuchyně se dostal pravděpodobně odněkud z Tyrolska zhruba v 18.-19. století. Nemluvě o českém guláši, který mají na svědomí nedalecí Maďaři…

Kaldoun

Sváteční polévka připravovaná z drůbežích drůbků; je hutná a má bílou barvu. Liší se v různých druzích zavářky – ve Východních Čechách se do ní dávají žemlové knedlíčky, jinde široké nudle. Můžete narazit i na zakápnutí smetanou nebo zákeřně skrytý květák.

Kyselo

Polévka z chlebového kvásku, houbového vývaru a osmažené cibulky a kmínu. Jedná se o polskou specialitu, která se u nás uchytila v oblasti Podkrkonoší.

Prdelačka

Typická zabijačková polévka, jejímž základem je velmi silný vývar. Přidává se do ní vepřová krev, kroupy, česnek, majoránka, cibulka, sůl a pepř.

Svíčková omáčka

Smetanová omáčka, do které se přidává kořenová zelenina. Maso k ní se nepeče, ale dusí poté, co se pořádně našpikuje špekem. Samotná omáčka by nebyla co k čemu bez černého pepře, bobkového listu a nového koření.

Katův šleh

České jídelny a hospody se často předhání v tom, jak nazvat svoje jídlo, aby nikdo neměl ani sebemenší tušení, co se v něm nachází. Katův šleh je mezi nimi králem. Kousky vepřové kýty na kapiích a cibuli. Prostě rychlé, pálivé chlapácké jídlo, na kterém nemáte co zkazit.

Česká kuchyně (Autorka ilustrace: Šárka Motyčková)
Lepenice

Takové oblíbené “co dům dal” – smíchané vařené brambory s kyselým zelím a osmahnutou cibulkou. Používá se často jako příloha k masitým pokrmům, ale každý student moc dobře ví, že se dá zvládnout i jako hlavní jídlo, když už žaludek odmítá přijmout variace na instantní polévky.

Kucmoch

Malá jazyková léčka – kucmoch se často říká škubánkům s mákem, ale mylně. Ve skutečnosti se jedná o kombinaci brambor, zelí a škvarků, ze kterých vznikne něco jako slaná buchta. Takový český venkovský quiche.

Cmunda

Bramborák. Myslíte, že to není žádná věda? Pro tuhle pochoutku existuje více než 20 krajových názvů. Takže když někdo z vašich známých bude mít chuť na báč, kramflek, toč nebo vošouch, vězte, že mluví pořád o tom stejném.
(Další možné názvy pro bramborák, se kterými se můžete setkat: bramborka, baba, báč, cmonda, ertepliak, haruľa, hňup, kramflek, křapáč, křápanec, nalešnik, pampuch, placek, podplameník, podlizník, prskanec, smrazky, stryk, škramplata, toč, vošouch, trinčka.)

Pučálka aka pálenec

Jestli se vám už omrzel popcorn, není nic jednoduššího, než nechat naklíčit hrášek a opéct ho. Tahle pochoutka se kdysi v ulicích prodávala podobně jako dnes na vánočních trzích pečené kaštany.

Cviboch

Nadýchaná buchta, kterou dělá snad každá babička. Prostě bublanina s ovocem.

Frgále

Tradiční valašský sladký koláč. Může být s povidly, tvarohem, ořechy, mákem nebo třeba hruškami. Náplně by se neměly kombinovat. Pěkně co koláč, to jiná chuť.

Žahour

Původně německý recept, který se v Jižních Čechách už tak vžil, že získal v české kuchyni své právoplatné místo. Omáčka z rozvařených borůvek, smetany a cukru se podává ke sladkému pečivu, jako jsou lívance nebo vdolky.

 

MÁMA MELE MASO, MÍLA ŽERE MÁMU

Každý pes jiná ves. O zabijačce to platí dvojnásob. Každá tetka dělá ty nejlepší jelítka a plácá do nich něco jiného než její sousedka. Nikoho nepřekvapí, že největší rozdíly najdeme v přístupech Čechů a Moraváků. Nachystejte si shnilá rajčata, ať můžete rozpoutat pořádnou argumentační bitvu, kdo to umí líp.

Jitrnice

Plebs mezi zabijačkovými výtvory. Povařené a pomleté části vepřové hlavy, jater a dalších vnitřností a vepřové kůže. Plněné střívko dokořeněné hlavně majoránkou a novým kořením, na konci zakončené špejlí. Nevydrží moc dlouho, takže je spořádejte jako první.

Prejt

Směs krve a krup, ze které se po nacpání do střívka stává. Často však narazíme i na prejt z jitrnic, který se obvykle podává s kysaným zelím a chlebem.

Jelito

Nemusí být samozřejmě jen kroupové, často se přidávají i žemle. V jelitu můžete potkat i škvarky, osmaženou cibulku a kmín.

Tlačenka

Pochoutka vyráběná nejčastěji z vepřového a výjimečně i z kuřecího masa zalitého živočišným rosolem.

Ovar

Koleno, tučné části vepřového jako je hlava, lalok nebo krkovička povařené ve slané vodě, nakrájené na plátky a podávané nejčastěji s hořčicí nebo křenem.

Vejmrda

Omáčka, nebo spíše dip, která nesmí chybět k pořádnému masu – kombinace křenu a jablek, zakápnutá octem a vývarem.

Svíčková

Maso, které hledáme dole, pod posledními obratli skotu. Svůj název získalo kvůli tvaru, připomíná totiž svíčku. Šťavnaté a kvalitní maso nepatří zrovna mezi nejlevnější. Proto se k přípravě stejnojmenného pokrmu často používá svíčková falešná – kulatá plec, což je maso z trapézu a nadhřebenového svalu zvířete.

 

KNEDLIK! NOK! KNEDLIK!

Atmosféra u stolu občas pořádně zhoustne. Aby se o vás nepokoušela mrtvice stejně jako o Jiřího Kodeta, pojďte s námi odhalit tajemství řádných knedlí.

Česká kuchyně (Autorka ilustrace: Šárka Motyčková)
Chlupatý knedlík

Hybrid halušek a bramborových knedlíků zasypaný kysaným zelím a případně osmahlou slaninkou.

Přesňáky

Přesňáky nebo lokše, chcete-li, jsou moravské bramborové placky, které si můžete dát na sladko s povidly, nebo jako zajímavou přílohu ke kachně.

Karlovarské knedlíky

Jedna z největších lahůdek naší kuchyně. Bílé pečivo nakrájené na kostičky se špetkou muškátového květu a s čerstvou petrželkou. Rozhodně lákavější alternativa knedlíků houskových.

Noky

Běžný nok se uplácne z vody, vajec a mouky a poté se nadrobí do vařící vody. U nás jsou oblíbené noky krupicové.

Škubánky

Hrubá mouka našťouchaná s bramborami. Můžete se taky setkat s názvem kucmoch.

 

Na závěr jsme si nechali fascinující perličku ze slezské kuchyně jménem Slezské nebe. Uzený vepřový bůček se sladkou omáčkou se sušeným ovocem a bramborovými knedlíky. Tahle kombinace sice zasvěceným může připomínat školní kuchyni a věřím, že na Mimibazaru ji budou servírovat dosti nevzhledně a s řádnými úpravami, přesto by stála za zkoušku, nemyslíte?