- Reklama -

Dánská metropole se řadí k místům, kde žijí nejšťastnější lidé na světě. I přesto se však nachází ve stínu svých známějších evropských kolegů a je často opomíjená. Kodaň je však plná překvapení.

Jedním ze symbolů města a zároveň největším turistickým lákadlem a cílem je socha Malé mořské víly. Ta vznikla na počest dánského spisovatele a pohádkáře Hanse Christiana Andersena a už přes 100 let střeží břehy kodaňské přístavní promenády Langelinie.

socha Malé mořské víly

S Hansem Christianem Andersenem je spjat i Nyhavn. Malebný přístav plný barevných domů, které ve svých útrobách skrývají restaurace, kavárny a bary. Tohle místo neodmyslitelně patří k životu místních, kteří se zde rádi setkávají a užívají si přátelské a uvolněné atmosféry. V průběhu svého života zde zmiňovaný pohádkář v domech 20, 67 a 18 žil.

Nyhavn
Nyhavn
radniční věž

vrcholek Gefioniny fontány

Žádný turista by v Kodani neměl minout ani Amalienborg, kde na vás dýchne dánská královská historie. Celý komplex je tvořen čtyřmi identickými paláci a v jednom z nich sídlí královna Markéta II. Uprostřed náměstí se nachází socha Frederika V., jenž byl na dánském trůnu v 18. století. Rezidence je střežena královskou gardou, k jejímuž slavnostnímu střídání dochází každý den v pravé poledne. V blízkosti královského paláce nalezneme i Frederiks Kirke přezdívaný jako Mramorový kostel.

Frederiks Kirke
Amalienborg

Další důležitou kodaňskou budovou je Christiansborg, sídlo dánského parlamentu, předsedy vlády a nejvyššího soudu. Pokud si chcete prohlédnout korunovační klenoty, zamiřte do renesančního zámku Rosenborg. Najdete ho přímo v centru města a jeho sklepení skrývá učiněné poklady.

budova soudu
Christiansborg
Kostel sv. Albana

Všichni, kteří jsou duší stále děti, musí navštívit zábavní park Tivoli, který se nachází v centru hned vedle radnice. V parku jsou atrakce od horských drah až ke strašidelným domům a na své si přijdou jak malí, tak i velcí návštěvníci. Tivoli působí kouzelně především večer, kdy se všechno rozsvítí. Kodaň se však pyšní i nejstarším zábavním parkem na světě – Bakkenem.

Tivoli

Pokud toužíte po poznání alternativnější části města, vaše kroky by měly směřovat do Christianie. Tato autonomní zóna je ráj pro všechny pouliční umělce, hudebníky, hipstery a volnomyšlenkáře. Tvoří ji staré kasárny, které zdobí dechberoucí street art a od místních je zde možné zakoupit kde co. Platí tady ale zákaz focení.
Pro milovníky nákupů je v Kodani sedmipatrový Magasin du Nord, z jehož rozmanitého sortimentu si vybere každý. Druhou možností je Strøget – dlouhá ulice plná obchodů od Prady až k dostupnější Zaře.

Magasin du Nord

Ač je ve městě vybudována dvojlinková síť metra a centrum není tak veliké, aby se nedalo projít pěšky, obyvatelé i turisté využívají dopravy především na kolech. A to za každé situace – ať je den, nebo noc, ať prší, nebo svítí slunce.
A pokud vás už Kodaň omrzí, není nic jednoduššího než nasednout na vlak a přes Öresundský most, který vede přes Baltské moře, se dostanete až do švédského města Malmö.
Když se do Kodaně vydáte, určitě nebudete zklamaní a jízda na kole je ten nejlepší způsob, jak ji poznat skrz na skrz. Město toho nabízí spoustu a otevře vám svou přátelskou náruč. Pohoda a klid, který zde vládne, vás pohltí a vy okusíte, jaké to hygge – poklidný a šťastný způsob života – doopravdy je.