Ibiza je jedním z Baleárských ostrovů, jenž patří Španělsku. Ostrůvek ve Středozemním moři, který je opředený neuvěřitelnými historkami. Ráj všech mladých a milovníků elektronické taneční hudby. Místo, kde je možné úplně všechno. Říká se, že za peníze si štěstí nekoupíte. Ale můžete si koupit letenky na Ibizu, a to je téměř to samé. Může ale ostrov nabídnout i něco jiného kromě nespoutaných večírků a hvězdných DJs?

Když přiletíte na Ibizu, už v prvních minutách zjistíte, že mentalita lidí je tady úplně jiná. Na letišti na vás čekají taxi, musíte si však stoupnout do fronty. Pokud předbíháte, taxikáři vás nevezmou. Na každém přechodu vám zastaví hned první auto, které projíždí. Všichni jsou milí, usměvaví a se vším ochotně a rádi poradí. A to i přesto, že znalost angličtiny, především u místních obyvatel, není příliš veliká.

Jedním z největších letovisek je Sant Antoni de Portmany, které leží na západním pobřeží ostrova. Tam najdete vše, po čem vaše srdce touží. Dva světoznámé kluby Eden a Es Paradis, několik písečných pláží i přístav. Aquarium Cap Blanc, jenž nabízí pohled do útrob Středozemního moře. Malebné hospůdky a kavárny. Romantické vyhlídky na západ slunce nad mořem, které si nejvíce vychutnáte v Café Mambo nebo Café del Mar. S druhým jmenovaným jsou navíc spojeny kořeny elektronické hudby. A jelikož místní věří, že právě v tomto městě se narodil Kryštof Kolumbus, na jeho počest je zde socha vejce, v jehož středu se nachází model Santa Maria.

Hlavním, a zároveň i největším městem je Ibiza, katalánsky Eivissa (na ostrově mu nikdo neřekne jinak). Tady si přijdou na své i ti, kteří mají rádi památky. Historické centrum Dalt Vila, jehož vznik se datuje do 16. století, je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Jeho dominantou je katedrála Panny Marie Sněžné, která v minulosti sloužila například Kartágincům, Římanům nebo i Arabům. Do Dalt Vily se dá dostat z přístavu vystoupáním příkrých schodů. Svrchu je krásný výhled na okolí. Za návštěvu stojí také největší pohřebiště na světě Necropolis del Puig des Molins. Pod hradbami Dalt Vila se nachází čtvrti Sa Penya a La Marina. Ty jsou proslulé svými malebnými uličkami.

A kde se tedy nachází zbytek zmiňovaných proslulých klubů? Ushuaïa Ibiza Beach Hotel a Hï Ibiza se nachází asi 3 km od hlavního města. U silnice spojující Sant Antoni de Portmany s Ibizou najdete Amnesiu. Nedaleko od ní pak v blízkosti města San Rafael leží největší klub světa Privilege.

Pro milovníky streetfood a lokálních ručně dělaných výrobků – od jídla a pití přes doplňky až k oblečení – jsou tady markety. Na ostrově je jich hned několik a je to skvělá příležitost poznat místní kulturu zase z jiné stránky. Mezi nejznámější patří Hippy Market Punta Arabi, který se koná každou středu a sobotní Las Dalias Hippy Market.

Za zmínku stojí i malý vápencový ostrůvek Es Vedrà, který leží nedaleko Ibizy. Je spojen se spoustou tajemných historek, magickou atmosférou a taky s konspiračními teoriemi. Jednou z nich je tvrzení, že se jedná o vrcholek bájné Atlantidy.

Na Ibizu ročně přicestuje přes tři miliony turistů. Ani to však nezabrání tomu, aby bylo všechno v rámci možností čisté – to znamená, že zde nenajdete žádné odpadky na ulici ani v moři, na plážích jich uvidíte jen minimum. Po celém ostrově naleznete koše na třídění odpadu a spoustu tabulí s vysvětlivkami, jak správně recyklovat.

Ibiza vás okouzlí nejen svými dechberoucími zákoutími a nekonečnými večírky, užijete si ji i v případě, že si zde chcete odpočinout a místo divokých parties vyrazit na poznávací výlety.