Když se řekne Nizozemsko, většina lidí si představí větrné mlýny, dřeváky, pestrobarevné tulipány či slavnou metropoli, o které jsme také již napsali pár slov. Přenesme se teď ale do města, ve kterém se místy budete cítit, jako byste už nebyli v Evropě. Protože Rotterdam ve vás vyvolá právě takový dojem.

Amsterdam: Město kontrastů, barev a jízdních kol

Mrakodrapy, moderní architektura a všude kolem nejen voda, ale i umění. Rotterdam působí už na první pohled velmi inovativně a pokrokově. Pokud byste jej navštívili vlakem (cesta z Amsterdamu trvá přibližně hodinu), upoutala by vás již hlavní stanice. Má šikmou střechu trojúhelníkového tvaru a její vrchol ukazuje směrem k centru.

Renovace z ruin

Tohle druhé největší město Nizozemska bylo však modernizováno pozvolna ve druhé polovině minulého století. Tehdy se totiž zotavovalo z následků druhé světové války, protože velká část města byla zbombardována německými vojsky. Zůstalo stát jen několik původních budov, mezi nimi ku příkladu městská radnice postavena začátkem dvacátého století. Ta spolu s futuristickými stavbami v okolí vytváří v Rotterdamu zajímavý kolorit.

Erasmův most

Největší přístav v Evropě

Rotterdam s počtem přes půl milionu obyvatel je největším evropským přístavem, a řadí se i mezi ty největší na světě. Obmývá ho Severní moře, a díky své přístupnosti si vysloužil přezdívku „Brána do Evropy“.

Z množství přístavních mol tohoto města je snad nejznámější tzv. Wilhelminakade na řece Nová Máza (Nieuwe Maas), které leží uprostřed Rotterdamu. Dlouhé období dvacátého století představovalo významné spojení mezi západní Evropu a východním pobřežím Spojených států.

Lodě mezi městy Rotterdam a New York pluly na trati „The Holland America Line“ již od roku 1873, a za ten čas navzájem sdílely i část své kultury. A právě díky dnešní architektuře je Rotterdam označovaný i jako Manhattan na Máze.

Rotterdamská labuť

Jednu z dominant města tvoří také Erasmův most (Erasmusbrug), který spojuje centrum s novodobou čtvrtí Kop van Zuid, kde se nachází zmíněné molo Wilhelminakade a vysoké mrakodrapy. Most byl otevřen v roce 1996 a místní mu kvůli jeho vzhledu začali říkat Labuť (De Zwaan).

Jeho původní jméno však souvisí s Erasmem Desideriem Rotterdamským, holandským filozofem a humanistou, který žil na přelomu patnáctého a šestnáctého století. Slavný otvírací most ale přitahuje svou pozornost také různými událostmi, například vystoupením DJe Tiësta nebo cyklistickou soutěží Tour de France, kde byl most součástí úvodní tratě.

Kosmopolitní město

Rotterdam je domovem i pro mnohé jiné netradiční skvosty stavebnictví. Při jeho návštěvě se vyplatí vidět rovněž Kubuswoningen – skupinu domků tvarem připomínajících postavení kostky na jednu z hran. A geometrické tvary města doplňuje oblouk, ve kterém se nachází krytá tržnice. Její návštěva je nejen gastronomickým, ale i vizuálním zážitkem, a to jen potvrzuje fakt, že Rotterdam je nejen městem industriálním, ale také kulturním.

Obě jeho strany můžeme pozorovat ideálně z ptačí perspektivy, což umožňuje nejvyšší vyhlídková věž v Nizozemsku a atrakce v jednom – Euromast. V rotující kabině tam dosáhnete výšky až sto osmdesáti pěti metrů. Rotterdam je jednoduše zážitek.