Vánoce jsou za námi, začíná nový rok a můžeme se těšit na další. Někteří z nás ale můžou mít malé Vánoce už v létě, třídenní svátek bez kapra, cukroví a sněhu, ale zato se spoustou nejen hudebních dárků – prostě Pohodu.

Pohoda je nejznámější a největší slovenský festival, který má za sebou 22 ročníků, a i když se nepočítám mezi nadšence, kteří byli na všech, stihl jsem jich docela slušnou řádku.

Moje první Pohoda – a vlastně první velký festival – byla v roce 2005. Nezapomenutelný zážitek – letiště, kde se festival od roku 2004 koná, je položené v krásném prostředí v údolí Váhu s hřebenem Bílých Karpat na západě, Povážským Inovcem na východě a Trenčínským hradem na severu.

Skvělých koncertů byla spousta, takže vypíchnu jen Omaru Portuondo, zpěvačku z Buena Vista Social Clubu, senegalské rapové divoženky Alif a samozřejmě Prodigy, kteří začali v brutální průtrži mračen se slovy: „Fuck the weather!“ a jejichž show byla orámována blesky nad Inovcem. Za celý víkend jsem spal jen asi dvě hodiny…

OHLÉDNUTÍ ZA FESTIVALEM POHODA 2016: FOTOREPORT Z POHLEDU NÁVŠTĚVNÍKA

Ročník 2006 jsem vynechal, takže můj druhý výlet do Trenčína byl až na Pohodu 2007. Tentokrát žádná bouřka nepřišla, ale spalující vedro mírnili aspoň hasiči vodou, kterou „hasili“ plochu i s tancujícími lidmi. Všichni jsme se těšili na Air – a ti nakonec nedorazili.

Ale dorazili Wu Tang Clan, Basement Jaxx, gramofonový mág DJ Marky, The Hives a spousta dalších skvělých kapel, takže jsme se rozhodně nenudili. Když už jsem chtěl jít v sobotu pozdě v noci spát, na zemi před druhou velkou stage sedělo hodně lidí. Tak jsem se posadil taky a čekal, co bude. Byli Orange Blossom se svým svůdným mixem elektroniky, rocku a hudebních vlivů Maghrebu, s texty v arabštině. Můj hudební objev roku.

Pohoda 2007 – DJ Marky

Pohoda potřetí – 2008. Oproti předchozímu ročníku zase o kousek větší a lepší. Zahrál třeba Fatboy Slim, kterému na konec jeho vystoupení připravili překvapení organizátoři spolu se stovkou pohoďáků – secvičili totiž hromadný tanec na jeho song Praise You.

Nezapomenutelný koncert odehrál taky King Solomon Burke – na konci nechal rozdat něžné polovině publika rudé růže –, Mike Skinner aka The Streets se svým specifickým pojetím grime, kytarovka The Subways nebo nezaměnitelní Gossip v čele s nepřehlédnutelnou zpěvačkou Beth Ditto. Největší ohlas ale měla debata s Václavem Havlem – přišlo asi 10 000 lidí, kteří se samozřejmě do stanu, kde se konala, nevešli, a tak organizátoři narychlo připravili přenos obrazu i zvuku na prostranství před ním.

Pohoda 2008 – The Streets

Moje čtvrtá Pohoda začala skvěle – aby se fanoušci kteří na původně dvoudenní Pohodu přijížděli s denním předstihem ve stanovém městečku nenudili, bylo pár týdnů před festivalem oznámeno, že ve čtvrtek večer vystoupí Basement Jaxx. A party to byla parádní.

V pátek zahráli třeba The Blind Boys of Alabama, Patti Smith, indiefolkoví Tunng, N.O.H.A., Pendulum a neměl bych zapomenout ani na první koncert klasické hudby na hlavní stage – orchestr Opery SND spolu s Maďarskou státní operou.

Sobotní program se zrovna začal rozjíždět, když se Pohoda změnila v nepohodu. Od východu přišla silná bouřka a během ní se zřítil obrovský stan, ve kterém zrovna probíhal koncert United Flavour a A.M.O. Byl jsem tam a do konce života asi nezapomenu na ten pocit, kdy jsem se podíval nahoru a viděl, jak se najednou celá ta ohromná plachta nadzvedla a praskla, zvuk udělal něco jako když srazíte násilím přenosku z hrající gramodesky a pak už byly slyšet jen poryvy větru a křik šokovaných lidí. Neštěstí zaplatili životem dva mladí lidé. Pohoda 2009 tím samozřejmě skončila a dlouho nebylo jasné, jestli nebyla Pohodou poslední…

Pohoda 2009 – Blind Boys of Alabama

Nakonec na Pohodu 2010 došlo a byl to asi nejemotivnější ročník ze všech. Přípravy začaly s velkým skluzem, ale nakonec se vše podařilo dotáhnout do konce. Došlo ke změně termínu z třetího na druhý víkend v červenci a taky k omezení kapacity festivalu na 30 000 lidí – a hned napoprvé bylo vyprodáno.

Zahráli třeba Leftfield, Jamie XX, Klaxons, Scissor Sisters a úchvatná dvojka The XX. Nezapomenutelná byla také show newyorského písničkáře Adama Greena. Emotivní chvíle nastala v sobotu ve tři hodiny odpoledne, v čase, kdy došlo o rok dříve k pádu stanu – areál na hodinu ztichl, jen na hlavní stage odehrál Slovenský komorný orchester Čtvero ročních období od Vivaldiho. Poprvé se na Pohodě objevily prvky, které ji až do současnosti charakterizují – vlajky ve tvaru motýlích křídel, volně přístupná piána a květinový kruh uprostřed areálu.

Pohoda 2011 – Lamb

Pohoda 2011 – to byl neskutečně silný ročník, který přinesl spoustu krásných koncertů. Beirut a Imogen Heap byli naprosto úžasní, stejně tak Lamb (kteří měli hrát už v roce 2009), v Nay tanečnom dome bylo nezapomenutelné vystoupení Las Balkanieras, které se protáhlo snad na tři hodiny, skvělá byla taky Jessie Evans, Moby, další noční objev Gwerkova, Pulp se šarmantním Jarvisem Cockerem v čele a hlavně a především moje srdcovka Portishead. Splněný sen, doposud asi nejlepší koncert, jaký jsem zažil…

Pohoda 2011 – Pulp

O rok později přijelo hned několik kapel s hodně zajímavými jmény: The Asteroids Galaxy Tour, Totally Enormous Extinct Dinosaurs nebo The Victorian English Gentlemens Club, velká kupa britských kytarovek (od Two Door Cinema Club přes The Kooks až po The Horrors), britská sourozenecká trojka Daisy, Kitty & Lewis se svým padesátkovým rock‘n‘rollem, rocková legenda Lou Reed, islandská zpěvačka Emiliana Torrini, klasici taneční hudby Orbital nebo jazzoví experimentátoři Portico Quartet. Další nabitý ročník a spousta pohody, jak jinak.

Na Pohodu 2013 jsem se moc těšil (Atoms For Peace, Nick Cave,…), jenže zlomená noha měsíc před festivalem znamenala tlustou čáru přes rozpočet. O rok později už jsem si radši dal při sportu pozor, takže jsem druhý červencový víkend mohl zase strávit na letišti obklopen hudbou, diskusemi, uměním, dobrým jídlem, a hlavně pohodovými lidmi.

Festival rozjeli ve čtvrtek večer legendární Kraftwerk, čtyři pánové s laptopy se svojí strojově dokonalou hudbou a 3D projekcí (lidi dostávali při vstupu do areálu 3D brýle), na které v pátek navázali třeba bluesový děda Seasick Steve, izraleská dvojka Lola Marsh (ta si Pohodu velmi oblíbila), německá taneční dvojka Moderat a indierockoví Travis (ti měli vystoupit už v roce 2009).

V sobotu jsem se hodně těšil na Trickyho, ale Tricky je tricky a jeho koncert může být buď pecka, nebo nuda – bohužel tentokrát to byla nuda. Naštěstí, na Pohodě je vždycky kam odejít z nepovedeného koncertu. Skvělá naopak byla třeba Alison Goldfrapp, která se na Pohodu vrátila po 9 letech nebo geniální The Correspondents se svým energickým electroswingem, podepřeným neuvěřitelnými tanečními kreacemi gumového Mr. Bruce za mikrofonem.

Pohoda 2014

Ročník 2015 zase vyvolal velké očekávání. Jména jako Manu Chao, Björk nebo Die Antwoord netřeba blíže představovat, ovšem ani další vystoupení nezůstala pozadu.

Pohoda 2015 – Repetitor

CocoRosie byly skvělé, stejně jako Lola Marsh nebo japonská mathrocková dívčí čtyřka Tricot, která se vrátila po roce a stejně jako před rokem opět kromě plánovaného setu odehrála ještě jeden v čase kapely, která na poslední chvíli účast odřekla. Do seznamu oblíbených kapel jsem si přidal srbskou hardrockovou trojici Repetitor a bluesrockově-beatboxovou dvojku Heymoonshaker, která pro mě byla podobný zážitek jako The Correspondents o rok dřív.

FOTOREPORT: FESTIVAL POHODA 2015

Dvacátá Pohoda přišla s velkou nehudební změnou. V roli generálního partnera se místo pivovaru Zlatý bažant objevil banskobystrický Urpiner. Z hlediska fanouška zlatavého moku jde rozhodně o změnu k lepšímu, jak chuťově, tak co se týče rozmanitosti nabídky.

Ale zpátky k hudbě, protože za tou se na festivaly jezdí především, že. Program odpálila balkanpunková banda Gogol Bordello následovaná rockovou divoženkou PJ Harvey. A i v pátek a sobotu bylo o zábavu postaráno. Je libo alternativní rap? Saul Williams nebo Astronautalis. Inteligentní pop? Poliça, Lola Marsh… Techno jako řemen? Nina Kraviz. Ska party v autobusu? Bazookas!

Velkou show předvedli samozřejmě i headlineři Parov Stelar, Róisín Murphy a The Prodigy. Ti se na trenčínské letisko vrátili po dlouhých jedenácti letech – set byl tentokát ochuzen o bleskovou show nad horami, ale jinak šlo zase o koncert s obrovskou energií.

Pohoda 2016 – Roisin Murphy

Pohodu 2017 bych charakterizoval jako ročník bez velkých jmen. Alt-J, M.I.A. a styloví chameleoni Ylvis jsou hvězdy, ale přece jen – Prodigy nebo Björk se blýskají o dost víc. Vadilo to ale nějak? Ani náhodou! Jednak bylo víc příležitostí objevovat nové a neznámé kapely a taky lidi tentokrát přijeli fakt na Pohodu, ne na jednu kapelu se zbytkem festivalu jen jako bonus „zdarma“ a na atmosféře to bylo znát…

Krásný a emotivní koncert odehrál Benjamin Clementine se svým klavírem stejně jako talentovaná Birdy, Tony Coleman aka London Elektricity odehrál hned dva d‘n‘b sety – poprvé s bandem na velké stage, podruhé jako DJ v taneční aréně, Future Islands zahráli perfektní energický koncert korunovaný tanečními kreacemi neúnavného frontmana Samuela T. Herringa, stejně jako punkeři Slaves a zajímavý „rapový“ projekt Sleaford Mods. Mohl bych pokračovat ještě dlouho, ale nikdo by to asi nedočetl, tak končím. Z Pohody 2017 jsme vám přinesli obsáhlý fotoreport.

FOTOREPORT Z FESTIVALU POHODA 2017

Pomalu jsme se dostali k současnosti. Loňská Pohoda byla zase krásná, uvolněná, prostě pohodová. Festival rozjeli Ziggy Marley a The Chemical Brothers, skvělé koncerty odehrála i St. Vincent, Jamie Cullum se svým lehkým jazzpopem, folkový veterán Rodriguez (známý z dokumentu Searching for Sugar Man) nebo indie popová hvězda s dokonalým hlasem LP, sympatická a talentovaná country zpěvačka Jade Bird a elfí princezna Aurora, Helena Hauff rozsekala taneční arénu svým energickým technem… Prostě jako každý rok: člověk nalítá spostu kilometrů, nohy bolí, ale stojí to za to a nejlepší je vydržet až do konce, na magické Vítání Slnka v 5 ráno.

A cestou z festivalu pak lituje, že se Pohoda se stejným line–upem neopakuje ještě jednou, aby si mohl užít i koncerty, které musel vynechat, protože na dvou místech najednou být nejde.

Pohoda začala před Vánoci zveřejňovat umělce pro další ročník: Lykke Li, Liam Gallagher, The Roots. Letní Vánoce na sluncem rozpálené ploše trenčínského letiště se blíží. Jaký bude letošní ročník? Uvidíme v červenci. Troufám si ale říct už teď, že to bude zase pohoda.