Příběh nejslavnějšího hudebního festivalu Tomorrowland, který letos oslaví patnáct let

1628

Tomorrowland. Legendární festival, o jehož existenci někdy slyšel každý, a to ani nemusí být fanouškem elektronické taneční hudby. V roce 2005, kdy se perem bratrů Manu a Michiela Beersů jeho příběh začínal psát, však ještě nikdo netušil, do jakých enormních rozměrů se tato akce rozroste.

Po čtrnácti letech jeho působení na něj každoročně zavítá přes 400 000 návštěvníků, z jednodenní akce se přešlo na dva víkendy, a letos se poprvé konala i zimní edice. Aktuálně belgické město Boom rozezní nejlepší DJs světa poprvé od 16. do 21. června, a poté od 26. do 28. června. Pokud by vám to však nestačilo a chtěli byste zažít jedinečnou oslavu patnáctého jubilea, zavítejte do amsterodamského Ziggo Domu 17. a 18. října.

Jak to všechno začalo?

Psal se 14. srpen 2005. Den, který všechno odstartoval. V městečku Boom, na pomezí mezi Antverpami a Bruselem, se poprvé sešlo deset tisíc lidí, aby oslavilo život v doprovodu elektronické taneční hudby. Ačkoliv se jednalo o první akci tohoto druhu, stůj set si zde už tehdy zahráli například Armin van Buuren či David Guetta, který od toho okamžiku nevynechal ani jeden ročník. V té době se ještě nedalo na festivalu kempovat, a tak si fanoušci stavěli stany přímo před hlavní stage. Někteří místí šťastlivci navíc dostali lístky zadarmo, aby se kapacita akce naplnila.

Už o dva roky později se Tomorrowland rozrostl na dvoudenní akci a jeho branami konečně začínali proudit návštěvníci z okolních států. V roce 2009 se lístky na festival poprvé zcela vyprodaly a následující ročník se zrodila DreamVille – unikátní kempovací vesnice, kde se zaručeně budete cítit jako ve snu.

Třetí festivalový den spatřil světlo světa v roce 2011, kdy se organizátoři také rozhodli jednotlivé edice festivalu pojmenovávat, a tak tento ročník dostal přídomek The Tree of Life. Následující rok vznikl YouTube kanál, kde je možné sledovat sety jednotlivých DJs, rozhovory, videa ze zákulisí, ale především také oficiální aftermovies festivalu, které by se klidně daly promítat v kinech jako celovečerní filmy.

Během desáté edice byla ve spolupráci s německým autorem filmové hudby Hansem Zimmerem představena oficiální hymna celé akce. Popularita festivalu rostla každým dnem a na Tomorrowland se začalo sjíždět přes dvě stě národností z celého světa. V roce 2015 vznikla odnož v Brazílii a o dva roky později se festivalová edice pojmenovaná Amicorum Spectaculum rozšířila na dva víkendy.

Za čtrnáct let svého působení si festival získal fanoušky po celém světě, kteří se na něj každoročně sjíždějí ze všech jeho koutů. Největší oslava elektronické taneční hudby však nenabízí jenom jedinečný hudební zážitek, ale také nezapomenutelnou vizuální show.

Boj o lístky

Získat lístky na Tomorrowland není jednoduchá záležitost a posledních pár let je to spíše tvrdý nelítostný boj, který pro mnohé skončí neúspěšně. Vstupenky se dají zakoupit na oficiálních stránkách, není to však jen tak. Nejprve se musíte zaregistrovat, a to ideálně už v lednu. Registrace vám zaručí podrobnější informace – nejen o přesném času prodeji lístků, ale také například o line-upu.

Pokud se v termínu zahájení prodeje do systému dostanete nejpozději jako dvacátí ze země, ve které žijete – gratuluji, máte možnost zakoupit maximálně čtyři lístky. Nápor fanoušků je však tak veliký, že se to doopravdy podaří jen málokomu. Když k těm méně šťastným budete patřit i vy, můžete se zapsat na čekací list. Jednodenní vstupenku je možno koupit od 105,5 €, lístek na celý víkend poté startuje na 249 €. To však bez ubytování v DreamVille. Tam už se cena za camping šplhá až k 1000 € a výše.

Od michelinské restaurace ke knihovně

Jen těžko se dá představit, že by na festivalu elektronické hudby existovala nějaká oáza klidu v pohodě knihovny. Tomorrowland však myslí na všechny, tedy i návštěvníky, kteří si chtějí odpočinout a ponořit se do jiných příběhů než těch, které jsou v městečku Boom psány. Na své si přijdou i milovníci vysoké gastronomie, jelikož jejich kroky zajisté povedou do festivalové dvouhvězdičkové michelinské restaurace, která mimo skvělého jídla nabízí i výhled na hlavní stage. Za konzumaci nejenom belgických specialit a potěšení svých chuťových pohárků si tady sice připlatíte, na druhou stranu všechny peníze z výdělku v restauraci jdou na podporu charity.

Novinky po celý rok

Letos Tomorrowland oslavuje patnáctileté jubileum, letní edice však není pojmenována nijak slavnostně. Její jméno zní The Book of Wisdom – The Return a jedná se o návrat přezdívky ,,Kniha Moudrosti“, která byla použita již v roce 2012. Line-up je na oba víkendy naplněn těmi nejzvučnějšími jmény, kteří budou vystupovat na několika stages. Oslava v pravém slova smyslu však nastane až v říjnu v Amsterdamu na akci pojmenované OUR STORY – 15 Years Tomorrowland v aréně Ziggo Dome, jejíž kapacita je 17 tisíc lidí.

Pořadatelé ale nezahálejí a v průběhu výročního patnáctého roku odhalují jednu novinku za druhou – od zimní edice, přes vlastní stanici rádia One World Radio až po UNITE událost 27. července, kdy se ve městech Porto, Barcelona, Athény a na Maltě představí DJs jako Armin van Buuren, Steve Aoki či W&W.