Česká filmová scéna není tak pestrá jako za hranicemi. Většinu času si musíme vystačit s tuctovými komediemi a pohádkami. Občas se sice vynoří i solidní drama nebo menší akčňák či horor, ale to je spíše anomálie než pravidlo. Co kdyby se ale objevil snímek, který míchá všechny žánry dohromady, dělá si legraci z aktuálních trendů a zároveň je mezi českými filmy silně nadčasový? Přesně to nabízí novinka Shoky & Morthy: Poslední velká akce. Dva YouTubeři a jejich černohumorný příběh, který si nebere servítky a kašle na cenzuru. A divák může jásat, tohle jsme tu ještě neměli!

Herecké orgie

Snímek začíná jako prosté černohumorné drama, kdy jsou nám představeny ústřední postavy Shokyho a Morthyho, přičemž Štěpán Kozub opět dominuje a v každé scéně na sebe vztahuje veškerou divákovu pozornost. Nicméně ani Jakub Štáfek se nikterak nenechal zahanbit. Jeho charakter byl dobře napsaný, role mu sedla a snadno Štěpánovi sekundoval. Skutečným úkazem byl ale Tomáš Magnusek, režisér nenáviděné série Bastardi. Do úlohy postaršího, a ne moc bystrého YouTubera, se skvěle vžil a obohatil tak snímek netypickým stylem humoru. Trojice herců měla mezi sebou úžasnou chemii, a i kdyby tvůrci nevyrukovali se smysluplným příběhem, snímek by byl díky výkonu herců stále koukatelný. Přirozeně nesmíme opomenout dámské osazenstvo a drobná camea dalších známých osobností. Zkrátka herectví bylo zvládnuto od nejmenší roličky až po ty nejdůležitější. Ve filmu navíc dostala velký prostor improvizace a samotní účinkující si pochvalovali, kolik scén mimo scénář ve filmu zůstalo. Andy Fehu, režisér filmu, si je zkrátka oblíbil natolik, že je ve filmu nechal a udělal dobře. Výkony herců tak působí mnohem více přirozeně a ve výsledku více efektivně.

Netradiční příběh a stylové zpracování

Jak jsem již zmínil, i kdyby byl příběh naprosto tupý a nevýrazný, na film by se stálo za to podívat jen kvůli herecké symfonii všech zúčastněných. Nicméně v případě Shokyho a Morthyho se o zajímavý děj nemusíte bát. Ve filmu je využita celá řada skvělých nápadů i vypravěčských postupů. Z černohumorného dramata se dostaneme až na hranici hororu a ničím necenzurované brutality. Chvílemi možná budete mít pocit, že sledujete tři nebo čtyři filmy zabalené v jednom. Ve snímku se toho totiž stane opravdu hodně. Originální příběh je navíc doplněn stylovou prací střihačů a choreografií scén. 

Hlavní dějová linka může tudíž rázem být narušena vstupem YouTube videa nebo retrospektivním pohledem na to, co se stalo předtím. Kamera sice občas není 100%, přeci jen se nejedná o vysokorozpočtový snímek cílící na Oskary, nicméně na české poměry se jedná o velice kvalitní počin, který si zaslouží chválu a pozornost. 

K tomu si přičtěte dobře využitou hudbu od bratří Nedvědů a novou cover verzi, kterou má na svědomí Calin a máte dost možná nejlepší český film poslední dekády, který by mohl konkurovat i mnohem starším českým klasikám, alespoň po stránce originality.

FILM: SHOKY A MORTHY: POSLEDNÍ VELKÁ AKCE

Komedie / Dobrodružný

Česko, 2021, 103 min

Režie: Andy Fehu
Scénář: Andy Fehu, Ondřej Kopřiva
Kamera: Jakub Ševčík
Hudba: Mojmír Měchura
Hrají: Štěpán Kozub, Jakub Štáfek, Martina Babišová, Andrea Daňková, Tomáš Magnusek, Leoš Noha, Roman Štolpa, Peter Butko, Jan Nosek Novák
Produkce: Vratislav Šlajer, Jakub Košťál, Andy Fehu, Jakub Ševčík
Střih: Andy Fehu
Zvuk: Jan Kalužný
Scénografie: Ondřej Lipenský
Masky: Klára Hubalová

www.falcon.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
9
Herecké výkony
10
Vizuální zpracování
8
Hudba
8
film-shoky-a-morthyMoc bych si přál, aby tenhle snímek viděli všichni, kteří pochybují o kvalitách českého filmu. Mix černého humoru s hororovou a brutální tématikou filmu svědčí a divák se tak na české poměry dočká něčeho ojedinělého a skvěle zpracovaného. Vrcholem vší chvály je pak samozřejmě herectví, kdy excelují prakticky všichni od nejmenších rolí až po ústřední dvojici.