Půlrok se s půlrokem sešel a my vám proto pro vaše pohodlí přinášíme další zásobu nejčerstvějších filmových novinek mnoha studií a žánrů, na něž se budete moci těšit od července do prosince v našich kinech.

 

Despicable Me 3 (Já, padouch 3)
Animovaný/Komedie/Akční/Dobrodružný

Se sérií Já, padouch a filmem Mimoni vás jistě seznamovat nemusíme. V průběhu nedávných let se z těchto animáků stal téměř kult, což v typicky hollywoodském stylu vede k dalším a dalším pokračováním. I proto 29. června vstupuje do našich kin třetí díl animovaných dobrodružství sympatického padoucha, jenž i přes svou touhu konat zlo je nucen zachraňovat svět. Nově se ve světě Já, padouch objevuje i dávno ztracený bratr hlavního hrdiny, což slibuje sourozeneckou rivalitu a nepochybně i mnoho příležitostí k dětmi tolik oceňovanému humoru, jímž je série proslulá.

War for the Planet of the Apes (Válka o planetu opic)
Akční/Sci-Fi/Drama/Dobrodružný

13. července nastane první možnost vidět třetí díl rebootované série Planeta opic. V našich krajích nese název Válka o planetu opic a přímo navazuje na Úsvit planety opic z roku 2014. Caesar (Andy Serkis) je se zbytkem primátů zahnán lidskou armádou do lesů a nucen bojovat o vlastní přežití. Postaven do role generála vedoucího svůj druh ve válce proti lidem, zasažen nepředstavitelnými ztrátami, jimiž si museli jeho bližní projít, nastupuje Caesar na temnou cestu pomsty. Již brzy se jednou provždy rozhodne, kdo bude planetě vládnout a kdo se stane podřízeným.

Dunkirk (Dunkerk)
Historický/Válečný/Akční/Drama

Velké naděje a obavy vzbuzuje nejnovější dílo jednoho z divácky nejoceňovanějších režisérů poslední doby, Christophera Nolana. Film je inspirován skutečnými událostmi z jara roku 1940, kdy bylo na plážích v okolí dunkerského přístavu na severozápadě Francie uvězněno přes tři sta tisíc vojáků britského expedičního sboru postupujícími silami Wehrmachtu. Zatímco zbytky francouzské armády hrdinsky zdržovaly Němce u Lille, byla uspořádána Operace Dynamo, známější jako Dunkerský zázrak. Naprostá většina uvězněných vojáků byla evakuována přes kanál La Manche za pomoci improvizované flotily více než osmi set lodí, sestávající se z vojenských, obchodních i civilních korábů. Sám Winston Churchill se k této operaci vyjádřil jako o „božském vysvobození“.

Nolan slibuje tři různé úhly pohledu na tento klíčový bod druhé světové války – ze země, z vody i ze vzduchu. Natáčení probíhalo z velké části přímo na místě dávné evakuace, výsledný film bude představen divákům 20. července 2017.

The Dark Tower (Temná věž)
Sci-Fi/Western/Fantasy/Akční/Dobrodružný/Horor

Na motivy rozsáhlé knižní série Stephena Kinga, již on sám popsal jako svoje magnum opus, byl natočen film Temná věž. Jeho premiéra připadá na datum 3. srpna a slibuje poměrně netradiční kombinaci westernu, fantasy, sci-fi a hororu.
Příběh knih je velice složitý (celá série má přes čtyři tisíce stran), avšak v prvním filmu bude značně zjednodušen za účelem diváckého pohodlí. Dílo sleduje jedenáctiletého dobrodruha Jaka (Tom Taylor), který pronikne do paralelního světa a setká se s pistolníkem (Idris Elba), jenž je na cestě k titulní Temné věži, mytické struktuře udržující všechny vesmíry funkční, již musí ochránit před zlým kouzelníkem.
Cílem tohoto snímku je posloužit jako první z celé řady dalších filmů a seriálů, které postupně navážou na rozsáhlý Kingův svět jako na celek.

The Emoji Movie (Emoji ve filmu)
Animovaný/Rodinný/Komedie/Dobrodružný

Poněkud ironicky je jedním z nejočekávanějších filmů i Emoji ve filmu. Ne proto, že by snad někdo doufal, že půjde o skvělý (či jen kvalitní) snímek, ale právě proto, že všichni očekávají, že bude naprosto hrozivě špatný a těší se, až se jim tento předpoklad potvrdí.
Pokud odhlédneme od posměšků, musíme uznat, že jde o nápad svým vlastním osobitým způsobem zajímavý a rozhodně pružně reagující na aktuální dobu. Ostatně, i základní myšlenka příběhu, postaveného kolem jediné emotikony, jež si není schopna udržet stále stejnou tvář a je proto vyloučena ze společnosti, má jistý potenciál. Zda bude naplněn, se dozvíme již 10. srpna.

The Hitman’s Bodyguard (Zabiják & bodyguard)
Komedie/Akční

Snímek u nás uváděný 17. srpna pod názvem Zabiják & bodyguard staví na protikladech. Jeho hlavními protagonisty jsou, jak již název napovídá, přední světový expert na ochranu důležitých osob společně s jedním z nejlepších nájemných vrahů vůbec. Bodyguard (Ryan Reynolds) byl najat svým úhlavním nepřítelem (Samuel L. Jackson) jakožto doprovod na jeho pouti k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu, přičemž cestou se musí vypořádat se vším, co na ně posílá krvežíznivý východoevropský diktátor (Gary Oldman).

The Life and Death of John Gotti
Životopisný/Krimi

25. srpna vstupuje do světových kin snímek popisující život a smrt Johna Gottiho (John Travolta), pravděpodobně nejznámějšího italsko-amerického gangestera minulého století, jenž byl po dlouhá léta hlavou klanu Gambino.
Příběh bude vyprávěn očima Gottiho nejstaršího syna, Johna Gottiho juniora (Spencer Lofranco), a bude sledovat životní příběh otce i syna již od jeho počátku, od vzestupu rodiny na výsluní amerického podsvětí přes pád Gottiho staršího až po juniorovo zatčení a jeho konečné rozhodnutí obrátit se ke svému mafiánskému původu zády a najít si jiný, slušnější život.

Renegades
Akční/Thriller

Už 1. září přijde do kin film Renegades pojednávající o skupině amerických veteránů (Sullivan Stapleton, J. K. Simmons, Charlie Bewley a další), kteří se rozhodnou podstoupit nebezpečnou misi na vlastní pěst. Podle pověstí ukradli nacisté za druhé světové války obrovské množství zlata, avšak když jej převáželi přes jisté městečko stojící pod přehradou, jeho obyvatelé se rozhodli hráz probořit, aby nepřátele zastavili. Poklad tak leží po dlouhá desetiletí na dně jezera a pomalu upadá v zapomnění… Dokud se jej pětice vojáků-kamarádů nerozhodne vylovit a nerozpoutá tak novou zlatou horečku, při níž není nic svaté.

American Assassin (Americký zabiják)
Akční/Thriller

Když bylo Mitchovi Rappovi (Dylan O’Brien) čtrnáct let, přišel kvůli autonehodě o oba rodiče. Když mu bylo dvacet tři, teroristický útok mu sebral dívku, s níž se měl brát. Odhodlán vzít svůj život do vlastních rukou se začal připravovat na krvavou pomstu. To jej vžene do rukou Irene Kennedy (Sanaa Lathan), zástupkyně ředitele CIA, jež mu nabídne možnost stát se tajným agentem. Po tvrdém tréninku pod velením veterána studené války Stana Harleyeho (Michael Keaton) se dostává do jeho vyšetřovacího týmu zkoumajícího zdánlivě náhodné série útoků na civilní i vojenské cíle. Postupně rozkrývají síť záhad, až se nakonec ocitnou v situaci, kdy musí vlastními silami zabránit vypuknutí světové války na Blízkém východě. Stane se tak 14. září.

Kingsman: The Golden Circle (Kingsman: Zlatý kruh)
Akční/Komedie/Dobrodružný

V roce 2015 vznikl jeden z nejneotřelejších a nejextravagantnějších velkonákladových snímků poslední doby, totiž Kingsman: Secret Service. Vzhledem k jeho obrovskému úspěchu u diváků i kritiky se není čemu divit, že jej letos, u nás konkrétně 21. září, čeká jeho pokračování.
V něm se musí Eggsy (Taron Egerton) společně se svými přáteli vydat do Spojených států poté, co základnu jejich organizace Kingsman zcela zničí Poppy, členka hnutí Zlatý kruh a geniální zločinec. V USA se proto spojí se svou bratrskou skupinou Statesman a společně se Kruhu postaví. Komu by chyběl Harry (Colin Firth), nejsilnější postava původního filmu, nemusí se bát. Ze všech dostupných indicií totiž vyplývá, že ač byl patrně zabit v jedničce, stále bude hrát určitou roli i v pokračování.

Lego Ninjago Movie (Lego Ninjago Film)
Animovaný/Akční/Komedie

V dalším z pomalu se rozrůstající řady legofilmů se staneme svědky souboje o osud země Ninjago napadené zlým Lordem Garmadonem. Starý mistr Wu (v originále dabovaný legendou bojových umění Jackie Chanem) se rozhodne shromáždit skupinu šesti teenagerů, vycvičit je jako bojovníky ninja a společně s nimi se Garmadonovi postavit. Celou už tak dosti tísnivou situaci navíc zamotává, že Lloyd (Dave Franco), jeden z oněch šesti, je navíc ve skutečnosti synem pána Garmadona, ke znechucení obou z nich. Do našich kin ninjové přiskáčou 21. září.

Blade Runner 2049
Sci-Fi/Thriller

Žádný film letoška není tak ambiciózní jako právě Blade Runner 2049. Ne proto, že by snad šlo o snímek technicky bezprecedentně náročný, či že by téma bylo jen obtížně sdělitelné běžnému divákovi… Jeho odvážnost tkví ve skutečnosti, že původní Blade Runner z roku 1982 je dnes považován za jeden z nejlepších filmů vůbec a po dlouhé roky je kultem s bezpočtem věrných fanoušků. I přes velká jména (Harrison Ford se vrací ve své roli Ricka Deckarda, hlavní postavy původního filmu; navíc přibyli Ryan Gosling a Jared Leto) a slibné vizuální zpracování (ač se trochu moc blíží Ghost in the Shell, rovněž z tohoto roku) není vůbec jisté, jestli film skutečně dostojí očekáváním. O ději toho prozatím moc známo není, jen že agent K (Gosling) nalezne jakési temné tajemství s mocí zničit zbytek už tak zmrzačené společnosti, což jej dovede k hledání Deckarda, zmizelého před třiceti lety během událostí prvního filmu. Můžeme jen doufat, že se za touto poněkud strohou synopsí skrývá cosi hlubšího. Dozvíme se to už 5. října.

Thor: Ragnarok
Superhrdinská/Akční/Dobrodružný/Fantasy/Sci-Fi

Třetí a nejspíše poslední díl filmové série Thor dorazí 26. října. S ním přijde i nový nepřítel marvelovského univerza – temná Hela (Cate Blanchett), jejíž síly napadnou Asgard, Thorův domov, a budou hrozit jeho zničením. Thor (Chris Hemsworth) sám je uvězněn v jakémsi dalekém koutě vesmíru na planetě Sakaar, přičemž jeho mocné kladivo Mjolnir bylo zničeno. Zbaven své božské síly musí vybojovat gladiátorský duel proti svému starému známému, Hulkovi (Mark Ruffalo), aby se mohl včas dostat zpět domů a zabránit zničení Asgardu. Jelikož je film součástí MCU (Marvel Cinematic Universe), přímo navazuje na události Avengers: Age of Ultron.

Justice League (Liga spravedlnosti)
Superhrdinský/Akční/Dobrodružný/Fantasy/Sci-Fi

Jízda propojeným vesmírem DC Comics pokračuje s Ligou spravedlnosti propojující děj i postavy z předchozích filmů (Muž z oceli, Batman vs Superman, Wonderwoman,…). Batman (Ben Affleck) musí sestavit tým nadlidí, neboť světu hrozí nebezpečí, jakému ještě nikdy nečelil – Steppenwolf a jeho paradémoni se blíží a hrozí zničit celou Zemi ve svém pátrání po prastarých superpočítačích, které zde mají být kdesi ukryté.
Proto shromažďuje Aquamana (Jason Momoa), Wonderwoman (Gal Gadot), Supermana (Henry Cavill), Cyborga (Ray Fisher) a Flashe (Ezra Miller) a utváří tak základ Ligy spravedlnosti, skupiny superhrdinů, jejímž cílem je se takovým hrozbám postavit a přemoci je. Epické klání budeme moci sledovat od 16. listopadu.

The Mountain Between Us (Hora mezi námi)
Dobrodružný/Drama/Romantický/Thriller

V důsledku špatného počasí je jejich let zrušen, a tak si dva zprvu navzájem neznámí lidé, Dr. Ben Payne (Idris Elba) a fotografka Alex Martin (Kate Winslet), pronajmou soukromé letadlo, aby je dopravilo na jejich místo určení. To se však zřítí a oni se ocitnou kdesi v divočině ve Skalistých horách v Utahu. Zranění a zcela vytržení ze všeho, co znali, spolu musejí podniknout nebezpečnou, stovky mil dlouhou cestu zpět do civilizace. Na svou pouť se vydají 19. listopadu.

God Particle
Horor/Mysteriózní/Sci-Fi/Thriller

Po dlouhou dobu nikdo vlastně nevěděl, co přesně od filmu God Particle čekat, pokud nepočítáme skvělý casting (David Oyelowo, Gugu Mbatha-Raw, Chris O’Dowd a další). Snímek byl poprvé oznámen již v roce 2012, avšak bez větších detailů. Postupně vyšel najevo jeho hrubý děj: tým astronautů na mezinárodní vesmírné stanici se bude muset vypořádat jak se skutečností, že Země za neznámých okolností zmizela, tak s raketoplánem s čímsi hrozivým, jenž se vzápětí ke stanici připojí.

Během virální kampaně pro Ulici Cloverfield 10 však byla vypuštěna i nahrávka, zdánlivě pocházející právě z vesmírné stanice – to bylo prvním znakem, že spolu série Cloverfield a film God Particle mohou mít něco společného. Později byl také zrušen vstup God Particle do IMAXu, přičemž naopak nějaký nepojmenovaný Cloverfield film se na programu objevil, což přirozeně vedlo fanoušky ke spekulaci, že ve skutečnosti jde o ten samý film. J. J. Abrams, producent God Particle, nakonec potvrdil, že se opravdu jedná o další část Cloverfieldu, čímž většině spekulantů sebral vítr z plachet a zároveň potvrdil jejich domněnky. God Particle vstoupí do našich kin pravděpodobně 30. listopadu 2017.

Star Wars: The Last Jedi (Star Wars: Poslední z Jediů)
Sci-Fi/Dobrodružný/Akční/Fantasy

Druhá část nové trilogie Star Wars, epizoda VIII, přichází do kin 14. prosince a s ní i pokračování cesty našich nových hrdinů, Rey (Daisy Ridley), Finna (John Boyega), Poea (Oscar Isaac) a dalších. Opět se objeví učedník v temné straně Síly Kylo Ren, dříve Ben Solo (Adam Driver), aby posloužil jako nepřítel, společně se svým mistrem Nejvyšším vůdcem Snokem (Andy Serkis). Větší roli bude také patrně hrát nyní již značně starý Luke Skywalker (Mark Hamill), nejspíše jako Reyin mistr.

O ději samotném není v tuto chvíli známo téměř nic, avšak pokud můžeme soudit z traileru, film se patrně navzdory slibům od svých tvůrců nebude příliš lišit od svého předchůdce, epizody sedmé (Síla se probouzí).