- Reklama -

Jedna z největších a nejzásadnějších módních akcí v České republice byla oficiálně zahájena. Tentokrát organizátoři týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week (MBPFW) nechali své hosty nahlédnout do luxusního komplexu karlínské Invalidovny, která s sebou přinesla ojedinělou atmosféru.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zahájila páteční show jedné z nejnadanějších českých návrhářek, Zuzany Kubíčkové. Její vize ženskosti tak alespoň na jeden večer proměnila prostory historické Invalidovny ve výkladní skříně plné nadčasových kousků, a to zejména multifunkčních sak. 

Umělecký průmysl aneb Když je móda na hraně

Úvodní přehlídka patřila studentům Ateliéru designu oděvu a obuvi na UMPRUM. Ti se jednoznačně drželi tématu udržitelnosti a ekologického zpracování materiálu, které skloubili s výstředností. Pokud tedy toužíte vystoupit z davu, jasnou volbou by mohly být polštářové šaty, barevná trička nápaditě svázaná do jednotlivých looků nebo kousky z převzorovaných hedvábných šátků. Usedlejší typy pak rozhodně potěší tmavé pleteniny. Ovšem pozor na boty, na ty se v této kolekci klade velký důraz.

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Kromě českých a slovenských návrhářů na letošní ročník MBPFW zavítala čtveřice mladých talentů až z Japonska. Extravagantnost se streatwearovým nádechem BFGU rozhodně není cizí, a tak českému publiku představili něco málo ze zahraničních trendů. Barevná neohroženost v podobě žluté a růžové, vrstvení nebo asymetrické střihy. Nic z toho však nepřekoná černo-červené multimateriálové košilové šaty s krajkovou maskou, černým kloboukem a vysokými kozačkami. 

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Značka IMRECZEOVA se již několik let vyznačuje jednoduchostí a neformální elegancí nepřesahující hranici klasiky. Nikoho tedy nepřekvapí kombinace svislých pruhů, bílé a černé vystřídané jasnými odstíny bordó, zelené nebo okrové. Zkrátka minimalismus v pravém slova smyslu. Jednobarevná lehká kimona, klasické střihy volnočasových šatů nebo kalhotových kostýmků, také však neokázalá dlouhá rudá parka, vše s dokonale propracovanými detaily.

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Odvážný Krnáč vs. Kováčikova elegance

Lukáš Krnáč vnímá módu odvážněji než jeho předchůdci. Ze všeho nejvíce vsadil na extravaganci a jeho modely jsou jako stvořené pro lidi, kteří se nebojí ukázat kousek kůže, což potvrdil hned prvním modelem hlásajícím ‚LET’S TALK BUSINESS‘. Výjimkou nebyly ani černé šaty odhalující ňadro nebo saténové přiléhavé šaty s nekonečným rozparkem. Méně odvážné kousky pak doplnil trendy tylem v barvě oranžové a fialové. A co teprve modelky nesoucí na zádech model ženské siluety? Geniální!

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Naprostým protikladem se může zdát práce Michaela Kováčika. Již několik sezón sází na eleganci, minimalismus a nadčasovost v zemitých odstínech hnědé, bílé nebo černé. Co se týče barev, sází na klasiku. To však rozhodně neplatí o volných střizích držících se na módním poli již několik sezón. Dlouhá oversized sáčka, splývavé saténové kalhoty nebo šaty inspirovány ženami, které nemají míry modelek. Velkou pozornost rozhodně přitáhly černé návleky suplující kozačky.

Velkolepý večer zakončila Tereza Vu se svou kolekcí luxusního ručně šitého spodního prádla. Tentokrát více než na cokoliv jiného vsadila na koncept, který mimo jiné promítla do barevné škály od béžových odstínů až po přitažlivou černou. Kreativní zpracování krajek a saténu pak doplnila přehozy z lehkých barevných průsvitných materiálů s drobnými kamínky připomínající kapky rosy na pavučině. Nebe na těle takřka pro každou ženu různých tvarů. 

MBPFW SS 2020 (31. 8. 2019)

Nedělní den pražského fashion weeku se nesl v duchu osobité tvůrčí činnosti studentů zlínského UTB a Technické univerzity v Liberci. Pod růžovo-hnědou městskou eleganci s bílými puntíky se podepsala slovensky mluvící diva Vanda Janda a večerní šok spojený s představením kolekce 0+ módní značky ODIVI podpořil myšlenku nepomíjivé módní konzumace.  

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Když žáci předčí učitele…

První blok otevřely oděvní kolekce studentek zlínského Ateliéru designu oděvu, které postupně představily své nesourodé práce. Béžové a batikované looky vystřídaly něžné ženské róby, po kterých následovaly modely se streetwearovým nádechem postupně přecházející do kolekce deformující mužské ego desexualizací oděvu.  Naproti tomu studenti Technické univerzity v Liberci to vzali sportovně (i elegantně). Přehlídku odstartovaly sportovní bílé oděvy s detailem barevných linií, které kontrastovaly se složitými barevnými variacemi v případě přiléhavých overalů nebo souhra milionového oranžového kožichu s fialovými legínami a zlatou brašnou. Spíše než to je však nutné zdůraznit perfektní výkon při práci s šicím strojem. 

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Podobným případem je i talentovaná módní návrhářka a full time diva Vanda Janda. Po minulé sezóně, na které se představila jako nekonvenční a nespoutaná (s)tylová královna, vsadila tentokrát spíše na sofistikovanost a nesmrtelné puntíky. Rozevláté sexy šaty i krátké koktejlky, oversized saka s šortkami nebo trendy volné halenky. Hnědý satenový look s bílými puntíky evokující Julii Roberts procházející Rodeo Drive však vyhrál na plné čáře. Vanda Janda nahradila tyl stylem, ale stále zůstala královnou.

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Po dlouhém potlesku vyrazilo na molo dílo Natalie Dufkové. Mladistvý styl skloubený s luxusem a originalitou definovala prostřednictvím netradiční kombinace materiálů i široké škály barev od černé až po neonově zelenou. Veškerou pozornost však jednoznačně přitáhl stříbrný prvek především v případě předimenzovaných oversized bund. Zkrátka vše: od šatů, přes šortky až po kabáty a bundy, co podtrhne osobnost ženám, které se nebojí vystoupit z davu.

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Není velkým překvapením, že Blažek opět přišel s dokonale padnoucími pánskými saky, jarními short-sleeve košilemi, moderními kalhotovými i šortkovými střihy ušité z prvotřídních látek s důmyslným smyslem pro detail. 

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Kolekce, která neexistuje

Kdo však rozhodně překročil hranici své komfortní zóny, bylo ODIVI při představení kolekce 0+, nesoucí důležité poselství. Kromě několika korzetů a jedné spodničky nebylo k vidění nic než perfektní make-up a holá kůže. Tím chtěla návrhářka Iva Burketová poukázat na způsob, jakým v dnešní době konzumujeme (nejen) módu. Celá firma ODIVI se tak společně s ní podepsala pod neexistující kolekci, která rozhodně šokovala. #noseasonbutreason

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Podobně zaujal i Adam Kost, který věnoval veškerou svou pozornost dámským pleteninám. Od hlavy až k patě do detailu propracované kousky, dokonalá práce se vzorovaným materiálem a precizní zpracování aneb Když do svých modelů designer vloží srdce. 

MBPFW SS 2020 (1. 9. 2019)

Pondělní přehlídkové odpoledne odstartovali v lehkém streetwearovém stylu kluci z NAUT. To pokračovalo společně s designéry Antonínem Soukupem a Miroslavou Kohutiarovou do zcela nové estetické dimenze v rámci městské značky LAFORMELA a ve večerních hodinách se za zvuků symfonického orchestru jako mávnutím proutku talentovaného Zoltána Tótha proměnil prostor karlínské Invalidovny v bál.

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Teprve v roce 2016 představili Filip Nguyen a Lukáš Procházka značku NAUT, která se okamžitě stala ikonou mezi streetwearovými nadšenci. U svých doplňků se především zaměřují na kvalitu a funkčnost, kterou snoubí s nadčasovostí a dokonale esteticky zpracovanými detaily. Po několika kolaboracích v rámci MBPFW s návrháři jako jsou Jan Černý nebo Petra Ptáčková, se rozhodli představit svou kolekci osobně společně s vlastní vizí městské módy 21. století. Není tedy divu, že celé přehlídce vévodila černá a oranžová a jejich looky klepaly na dveře streetwearové dokonalosti. Blok uzavřela přehlídka pánských oděvů z ateliéru Jakuba Patky.

Neurazí, ale nadchne

Ve srovnání s minulou kolekcí plné výrazných barev a extravagantního grafického zpracování se návrhářské duo LAFORMELA drželo spíše neutrálnějších zemitých tónů: bílé, černé a šedivé, o to více se však zaměřili na střihy a propracované detaily. Především nápadité vrstvení a kombinace materiálů pak na první pohled obyčejné looky posunulo do zcela nových dimenzí. Ať už se jednalo o práci s kůží nebo saténem v případě šedých splývavých šatů. Mou pozornost jednoznačně přitáhly dlouhé kalhoty do zvonu zvýrazňující dokonalé postavy modelek. 
O tom, že má LAFORMELA smysl pro detail, vypovídá také důmyslná změna lokace do moderních prostor Kongresového centra spojená se složitou choreografií. 

Symfonie pro tělo i duši

Největším překvapením byl jednoznačně Zoltán Tóth. Veškerou pozornost si získal v momentě, kdy do sálu pomalým krokem vstoupili členové symfonického orchestru, tiše se usadili a svou hudbou chladné dlouhé molo rázem proměnili v taneční sál, na který postupně přicházely dívky oblečené v nádherných róbách.

Zoltán Tóth se při tvorbě svých modelů rozhodně nebál experimentovat s celou barevnou škálou, kromě bílé nebo černé mu rozhodně nejsou cizí výrazné odstíny modré, růžové nebo khaki. Nevšední splývavé barevné róby vystřídaly decentnější kousky v podobě semišového kalhotového kostýmku nebo černé šaty, po kterých se opět vrátil k výrazným barvám a šatům s nabíranými rukávy. Pomocí výstřední elegance se mu tak podařilo podtrhnout přirozenou ženskost a zdůraznit sebevědomí. 

MBPFW SS 2020 (2. 9. 2019)

Úterní den se již od samého začátku nesl ve znamení překvapení. Bouřlivého potlesku se již v prvním bloku dostalo talentovanému Borisi Kráľovi a jeho kolekci inspirované barevnými osmdesátkami. A přes ukázku ženské saténové elegance a vyšperkovaného streetwearu v podání Michaely Hrivňové jsme se postupně propracovali až k večernímu představení pánské a dámské kolekce Pietro Filipi SS20.

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

První blok otevřel Martin Kohout, jehož modely byly doslova uměleckými díly. Oděvy vypadaly jako důmyslně sešité malířské plátno, do kterého promítnul své dramatické modro-černé myšlenky s kapkou červené: ať už do podoby balonových šatů, pánského pláště nebo jen jako prvek oživení černé. Šaty s pufovanými rukávy pak vystřídali spletenými sítěmi inspirované looky a chlapci ztělesňující samotné obrazy.

Když kraluje Kráľ, poddaní tleskají

Za tónů ikonické úvodní písně z Baywatch nastoupil první model letošního výherce soutěže Van Graaf Junior Talent – Boris Kráľ, který rozhodně obhájil svůj nově nabytý titul. Naprosto originálním způsobem zpracoval modely inspirované osmdesátými léty. Barevná škála pohybující se od bílo-černých základů po blankytně modrou až ostře růžovou v podobě nebezpečně sexy vykrojeného body, širokých vyztužených ramen nebo peřím zdobeného tmavého sametového saka. Boris Kráľ je jednoduše král.

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Daniela Pešková oděvy vnímá jako lidskou skořápku, skrze kterou přijímáme svou vlastní identitu. Modelky zahalila do vrstvy saténu ztělesňující ženskou něžnost podtrhnutou jemnými barvami a rozevlátými střihy. Elegantní splývavé kalhoty, asymetrické sukně a halenky vkusným způsobem odhalující kousek kůže i neokázalé šaty do společnosti, to je pojetí ženskosti Daniely Peškové.

Spirit animal jménem Michaela Hrivňová

Nadčasovost a individualita jsou hesla, kterými se řídí módní značka AiM by Michaela Hrivňová. Ve svých návrzích při tvorbě dámských modelů vychází z pánských střihů a oversized siluet, které se dotýkají hranice streetwearu. Rozhodně se nebojí experimentovat s barvami, do očí bijící rudá, zelená ani originální potisk nebo lesk jí rozhodně nejsou cizí. Nemluvě o asymetrii, která provází takřka každý její model. Vesty opticky rozšiřující ramena, oversized svršky, ale hlavně řetězy ověnčené černé siluety byly stoprocentní trefou do mého vkusu. Thank you AiM!

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Nikoho určitě nepřekvapí dokonalý výsledek práce návrhářů z Pietro Filipi. Již 25 let je jejich hlavní předností kvalitní zpracování, špičkové materiály a osobnost jednotlivých designéru promítnutá do jejich modelů. Perfektně padnoucí obleky a nesmrtelná klasika v podobě trench coatu střídaly casual kalhoty nebo lněné šortky v kombinaci s jednobarevnou košilí nebo polo trikem. Na své si proto přišli jak muži vyznávající eleganci, tak ti, kteří preferují pohodlnost a styl. Druhá polovina přehlídky patřila ženám. Večerní róby, kalhotové kostýmky a esteticky dokonale vypadající jednovzorové komplety. Kdo do svého šatníku shromažďuje půvab a vkus, rozhodně odcházel spokojený.

MBPFW SS 2020 (3. 9. 2019)