- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut

Po výstavě věnované první republice přichází galerie v Tančícím domě s další velkou a velkolepou výstavou nazvanou Sedmičky Josefa Lady. Data odkazují k jeho narození (1887), smrti (1957) a současnému roku 2017. Ve čtyřech patrech se potkáte se všemi známými postavami od kocoura Mikeše přes hastrmany po Švejka, s nimiž jste možná i vy trávili své dětství.

Josef Lada se vyučil malířem pokojů a divadelních dekorací. V kresbě si postupně vybudoval svůj osobitý styl, který je na první pohled rozpoznatelný. Za svůj život namaloval a nakreslil okolo 400 obrazů a asi 15 tisíc ilustrací. Výstava věnovaná Josefu Ladovi, jeho osobě a jeho práci, nabídne návštěvníkům k nahlédnutí téměř 400 různých děl. Některá z nich jsou uveřejněna od Ladovy smrti vůbec poprvé.

FOTOREPORT: 13 KOMNAT PRVNÍ REPUBLIKY – FRAGMENTY DOBY VE ČTYŘECH PATRECH

Díla jsou zapůjčena z osmi muzeí a několika soukromých sbírek. Pro doplnění je v přízemí vystaveno i několik obrazů Ladovy dcery Aleny zachycujících jejího otce během běžných denních činností – na procházce, při malování, při odpočinku.

Místnost doplňuje i plátno s promítaným dokumentem. Dále je v přízemí k vidění rodokmen rodiny Ladových či několik tabletů, na nichž si návštěvníci mohou prohlédnout oficiální webové stránky Josefa Lady.

Část přízemí je věnována i pohádce Hrátky s čertem, k níž Josef Lada navrhoval kulisy a kostýmy, jež některé můžete obdivovat přímo v rámci výstavy.

V nejspodnějším, -2. patře, se setkáte s Ladovou oblíbenou postavou – hastrmanem. Série obrazů napříč několika lety odhalí, jak se sobě navzájem podobají. A vy najednou nevíte, který obraz s hastrmanem to tak důvěrně znáte.

Je jich tolik a všechny stejné. A přece jiné. Zavěsit je takto vedle sebe, aby návštěvníci mohli porovnat jejich detaily, považuji za skvělý tah.

NAKLADATELSTVÍ SLOVART NABÍZÍ ENCYKLOPEDII LADOVÝCH DĚL, OBSAHUJE PŘES TISÍC BAREVNÝCH REPRODUKCÍ

Ladův kalendář s jednotlivými měsíci, různá roční období či dobové reklamy na průmyslové výstřelky, jež ušetří hospodyním práci v domácnosti, jsou k vidění také v suterénních místnostech. Patro výše je věnováno především dětem.

Nechte je prozkoumávat interaktivní instalace nebo se s nimi v klidu posaďte v kině a připomeňte si seriálové osudy kocoura Mikeše, kterého namluvil Karel Höger. Kromě televizního Mikeše se tu pokocháte i tím knižním a dalšími dětskými knížkami, které Ladu proslavily především.

Společně s Karlem Čapkem, Vítězslavem Nezvalem a Vladislavem Vančurou se stal zakladatelem moderní české pohádky.

V posledním patře výstavy se setkáte s Ladou, jak ho zná málokdo. Jeho rané kresby postrádají Ladův typický styl a málokdo by hádal, že je kreslil právě on. Postupně však karikatury získávají známé obrysy, patrné je to především u zvířat. Jak člověk postupuje, jsou vystavená díla více a více ladovská.

Nechybí zde ani skici dobrého vojáka Švejka a další ilustrace a karikatury. V rámci expozice nebudete ochuzeni o žádný z Ladových nejznámějších obrazů: Rvačka v hospodě, Ponocný, Tři koledníci na sv. Štěpána a spousta dalších, které ve vás vzbudí vzpomínky na dětství. Sedmičky Josefa Lady jsou povedenou výstavou, na níž se podařilo shromáždit velké množství Ladových obrazů a kreseb.
A vůbec nevadí, že přitom zjistíte, že mnohé z nich jsou si hodně podobné.

Sedmička Josefa Lady @ Tančící dům, Praha

- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut