První dubnový den byla ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně zahájena výstava kreslených knih akademického malíře Ivana Komárka. Jedná se o výstavu, kterou byste možná v knihovně tak úplně nečekali.
Výstavou kreslených knih, objektů z nasávané papíroviny a koláží se pražský rodák Ivan Komárek na Kladně oficiálně představil poprvé.
Malíř Komárek vstoupil na českou výtvarnou scénu v roce 1982 po ukončení studií na Akademii výtvarných umění, ateliéru prof. Jana Smetany. Za zásadní pro svou tvorbu považuje lidskou figuru a lineární kresbu.
Komárek kreslí a tvoří neustále. Inspiraci bere z naprosto všedních záležitostí, jako je třeba venčení sousedova jezevčíka nebo rodinná dovolená. Provedení je ale nevšední. Z obalů na vajíčka vytváří objekty, které působí bizarně a vtipně zároveň.
Kreslené knihy začal Ivan Komárek zpracovávat v roce 1996. Každá kniha je jiná, někdy posloužil památník, jindy brožury z popsaných soudních spisů z 19. století nebo sešit nepálského ručního papíru. Expozice v Malé galerii Středočeské vědecké knihovny v Kladně obsahuje také sochu vyřezávanou z papírového sendviče a knihy známých autorů, které malíř ilustroval (např. Josef Škvorecký či Gustav Meyrink).
Komárek je příjemně provokativní, nechybí mu smysl pro humor a sebeironie.