Také vás děsí, jak se z vás stane s příchodem podzimu mucholapka na kila navíc (takže spíš kilolapka)? Ani jsme si léta letos moc neužili. A teď, když už slunce vůbec svítí, zapadá brzy. Než se vykutálíme z práce nebo ze školy, není už po něm skoro ani památky. Dřív, než se rozhodnete ponořit se do podzimní deprese, vyzkoušejte těchto několik tipů, které vám pomohou jí předejít.

podzimni-unava-1

Kromě zdravé výživy se doporučuje dostatek spánku, pravidelná návštěva sauny, pohyb a v neposlední řadě nepodceňovat oblečení – dámy obzvláště boty. I když jsou lodičky krásné, tak dnešní móda nabízí i spoustu dalších alternativ, jak zabodovat s outfitem, který vás zahřeje.

podzimni-unava-2
Pokud vás mrzí, že jste se nestihli v létě podívat na Sněžku, nezoufejte. V zimě tam je také krásně a navíc máte Krkonoše skoro celé jen pro sebe.

Co jíst?

podzimni-unava-3
Ideálním příkladem sezónní zeleniny je dýně. Dýňová polévka vás zahřeje i zasytí.

Říká se, že láska prochází žaludkem. Totéž platí i o podzimu. Co jíst, abychom ochránili své fyzické i psychické zdraví? Správnou stravou předejdete chřipce, nachlazení, kašli a dalším nepříjemnostem.
V tomto časovém období se potřebujete nejen zahřát zvenčí, ale také zevnitř, což by měl být základ. Měli byste proto jíst především sezónní zeleninu a vyhýbat se stravě, která vás ochladí. Zapomeňte na syrové saláty, raději si zeleninu poduste, ugrilujte nebo uvařte. Pro ty z vás, kteří preferujete syrovou stravu, připravujte pokrm alespoň do 40 °C.

Seznam sezónní zeleniny:
• brambory, brokolice, celer, cibule, cuketa, česnek, červená řepa, dýně, kapusta, kedlubna, květák, lilek, mrkev, okurka, paprika, petržel, pórek, rajče, ředkvička, salát hlávkový i ledový, špenát, zelí bílé i červené

Seznam sezónního ovoce:
• broskve, hrušky, jablka, hroznové víno

podzimni-unava-4

Další efektivní surovinou, která vás připraví na podzim a přicházející zimu, je konopí. Využívá se k posílení imunity, na uvolnění, na trávení a na dobrou chuť. Z této ingredience si můžete udělat hned několik jídel.
Olej z konopných semínek se výborně hodí ke všem salátům. A pokud ho nespotřebujete na saláty, využívá se také na ochranu pokožky nebo jako alternativa rybího oleje. Obsahuje totiž veškeré esenciální mastné kyseliny.
Když vaši imunitu napadne nějaký vir, určitě byste neměli zapomenout na zázvor. Už od října můžeme vidět upoutávky čajoven na jejich výborné zázvorové čaje s medem a citronem. Tento zaručený recept na chřipku snad nikdy nezklame. A jakmile vás přejde nechutenství a vykopete se z postele, navrhuji vám uvařit si výbornou a navíc zdravou zázvorovou polévku.

Očišťující zázvorová polévka

Ingredience:
• 1 cibule
• 2 celery
• 8 nožek zázvoru
• 2 stroužky česneku
• černý pepř
• celé kuře
• sůl
• listy koriandru

Do velkého hrnce nakrájíme jednu cibuli, dva celerové stonky a na poloviční plátky nakrájíme osm nožiček neloupaného, pouze vydrhnutého zázvoru. Přidáme dva nadrcené stroužky česneku a černý pepř.
Celé kuře nakrájíme na sedm kousků (2 prsa, 2 stehna, 2 křídla, 1 zadní strana). Jakmile bude maso naporcované, přidáme ho také do hrnce. Všechny přísady zalijeme šesti litry vody a přivedeme k varu. Až bude voda vřít, snížíme teplotu na minimum a dusíme asi 30 minut.
Po půl hodině vyjmeme maso z hrnce a polévku vaříme další dvě a půl hodiny. Jakmile bude vývar plně ochucený zeleninou, prsa vrátíme do polévky na dalších 10-15 minut.
Poté kuře z vývaru opět vyjmeme. Až maso dostatečně vystydne, oddělíme od něj kůži a kosti a natrháme na kousky. Vývar se zeleninou procedíme do jiného hrnce, kam přidáme také kousky očištěného masa. Polévku dochutíme koriandrovými listy, protože tato bylina obsahuje mimo jiné antioxidanty a vitamíny A, B a C. Listy této léčivé byliny mají protizánětlivé vlastnosti a povzbuzují žaludeční činnost.

podzimni-unava-5

Další osvědčené zdravé tipy, které vám pomůžou vyhnout se nachlazení a cítit se lépe:
• Asijská polévka Pho-Bo s hovězím nebo kuřecím masem. Popřípadě alternativa pro vegany je Pho s pečeným zázvorovým tofu.
• Hovězí žebírka, pečená mrkev a ostružinová omáčka.
• Pečená zelenina s cizrnovým hummusem.
• Kuřecí maso na medu a černém pivu s bramborem a česnekem.

podzimni-unava-6

Jaké vitamíny přijímat v podzimním období, abychom předcházeli únavě i nemocem?

Vitamín C – jeho největšími zdroji jsou pepř a zelí. Dále také šípek, kapusta, brokolice a pomeranč. Ačkoliv jsem upozorňovala, že v tomto sychravém období bychom měli přijímat spíše tepelně zpracované jídlo, tak u vitamínu C se tomu raději vyvarujte, protože při jeho zpracovávání se snižuje obsah vitamínu až o 10 % každých 5 minut.
Vitamín A – toho se nejvíce dočkáme v mrkvové šťávě. Nejen, že má tato látka blahodárný vliv na lepší barvu pokožky, ale také zabraňuje tvorbě nádorů. Vitamín A obsahují játra, rybí tuk, špenát, kapusta, zelí, brokolice, dýně, máslo, vaječný žloutek a další.
Vitamin E má široce známé antioxidační vlastnosti. Je obsažen v oleji, jablkách, mléce, salátu a v mase savců. Vitamín se vstřebává jen společně s tuky.
Vitamín B je bohatý v luštěninách, bramborách a zelí. Má pozitivní vliv jak na imunitní systém, tak na zlepšení duševních schopností.
Vitamínu D není snadné v zimě a na podzim přirozeně dosáhnout, protože se tvoří pod vlivem slunečního záření. Pokud nám tento vitamín chybí, odráží se to na křehkosti kostí, nervozitě a depresích. Udělejte si proto čas na procházky ve slunných dnech.

podzimni-unava-7

Místo tradičního ranního turka zkuste tentokrát konopný čaj. Má blahodárné účinky na ochranu organismu a funkčnost nervového systému.

podzimni-unava-8

Samozřejmě nezapomínejme na zmíněný zázvor, který léčí už několik našich generací. Osvědčený je také šípkový čaj, který obsahuje potřebné vitamíny na sychravé roční období. Zaměřme se tedy především na horké nápoje.

Jaký zvolit pohyb a jak se přirozeně bránit proti nemocem?

podzimni-unava-9

Určitě jste slyšeli, že podzim je období depresí a ospalosti. Ale právě kvůli nedostatku pohybu a čerstvého vzduchu nás přepadávají změny nálad a obecně změny psychického rozpoložení. Je to ironie, ale stačí opravdu málo, abyste si podzim začali pořádně užívat, protože obzvláště letos se nám nabízí nádherně probarvená příroda.

Okna máme neustále zavřená, takže přísun čerstvého vzduchu do domu je téměř nulový. Ven se také málokdy dostaneme už kvůli předvánočnímu nasazení v práci a ve tmě procházky nejsou moc zábavné.

I když přijdete vymrzlí domů, otevřete okna, aby se vám uvnitř nehromadily bacily. Udělejte si aspoň během polední pauzy 15 minut čas na procházku a vyvenčete své mozkové buňky. O víkendu vyrazte do lesa nebo parku. A že nemáte chuť chodit do fitka? Dnešní digitální svět nabízí několik alternativ, jak si zacvičit v pohodlí domova.
Využijte každou příležitost, jak si barvy podzimu začít užívat.