Ve dvanáctém díle našich knižních tipů zabrousíme do nabídky nakladatelství Slovart. Zaujaly nás knihy italského spisovatele Alessandra Baricca, výpovědi lidí, kteří prožili klinickou smrt, dějiny knih a sbírka receptů na vynikající saláty.

Slovart 5

Penny Sartoriová – Poselství zážitků na prahu smrti

Penny Sartoriová, autorka knihy, je britská zdravotní sestra, která se během své dlouholeté praxe na jednotce intenzivní péče stala svědkem mnoha zápasů o život člověka. Zaujalo ji, že někteří pacienti byli najednou „jiní“, a rozhodla se vypátrat, co neobvyklého se s nimi stalo.
Pustila se do rozsáhlého výzkumu, zpovídala lidi, pročítala lékařské zprávy, výsledky vědeckých výzkumů i neoficiální materiály. V této knize shrnula, jak setkání se smrtí změní člověku život a jaké poselství mohou tyto silné zážitky mít pro život nás všech.

Autorka napsala vynikající knihu pro běžné lidi, čtenář se nemusí obávat medicínských výrazů, kterým by nerozuměl. Dává nám nahlédnout na zážitky blízkosti smrti (ZBS) ze všech možných stran, vysvětluje, proč by měl být nemocniční personál o těchto zážitcích proškolen a jak by měl efektivně pacientům pomáhat.

Slovart 2

Alessandro Baricco – Pan Gwyn

Allesandro Baricco (* 1958) patří k nejznámějším a nejčtenějším současným italským autorům. Po souběžných studiích filosofie a hry na klavír působil v médiích jako novinář a hudební kritik.
Otázku, v čem spočívá smysl a poctivost umělecké tvorby, si Baricco ve svých románech položil už několikrát. Také jsme se už v jeho tvorbě setkali s postavami, které se v jisté chvíli své slibně rozjeté kariéry rozhodly – zdánlivě bez důvodu – zmizet či „přesednout na jiný vlak“.
V románu Pan Gwyn se autor k těmto vzájemně souvisejícím tématům vrací. Protagonistou příběhu je úspěšný spisovatel ve středních letech, který sepíše a zveřejní padesát dva věcí, které už nikdy v životě nemíní dělat, a jednou z nich je psaní knih. Jasper Gwyn totiž cítí, že mu uniká vlastní příběh: nechce být postavou, kterou píší média, obrazem, v němž se nepoznává. Alessanro Baricco tentokrát zvolil poutavé schéma záhady a jejího postupného odhalování. Čtenářovou průvodkyní po stopách zmizelého pana Gwyna se stane sympatická dívka Rebecca, které se podaří vrhnout světlo na složitý vztah autora a jeho díla, reality a fikce, a také pochopit, proč se Jasper Gwyn domníval, že lidé nejsou postavy, ale příběhy.

 

Slovart 4

Alessandro Baricco – Hedvábí

Poetický příběh novely Hedvábí se odehrává v šedesátých letech 19. století. Jeho protagonistou je obchodník Hervé Jouncour, prodejce vajíček bource morušového, který se za svým zbožím vydává „až na konec světa“, do tajemného Japonska, donedávna uzavřeného cizincům. Hervé Jouncour přitom není žádný dobrodruh – patří naopak k mužům, „kteří u svého života rádi asistují a pokládají za nepatřičnou jakoukoliv ambici ho žít“. Ale i na něj čeká osudové setkání. Křehké, snové vyprávění o nevyřčené bolesti a nenaplněné touze okouzlilo čtenáře po celém světě.
Milostná novela byla v roce 2007 převedena na filmové plátno režisérem Françoisem Girardem, který svěřil hlavní role Michaelu Pittovi a Keiře Knightley.

 

Slovart 3

Sarah Lewisová – Salátový bar

Na osmdesát druhů receptů pro všechny milovníky lehčích jídel přináší kniha Salátový bar Sarah Lewisové, kterou byste měli na jaře rozhodně otevřít! Když pomineme fakt, že zdravá strava právě frčí a lidé se předhánějí v tom, kdo postne na sociální sítě lépe vypadající salát nebo smoothie, pravdou zůstává, že všechny recepty v knize obsažené jsou skutečně velice dobré, zdravé a po jejich konzumaci budete moci fungovat vesele dál. Neumrtví vás jako meníčko z fastfoodu. Stačí se podívat na obálku knihy a najednou máte pocit, že jste o deset kilo lehčí a pleť máte zářivější. Sarah Lewisová vás v úvodu seznámí s tím, jak má vlastně takový zdraví prospěšný salát vypadat. Jaké oleje a ocet vybírat, které salátové listy jsou ty nejlepší a jak s nimi zacházet, aby byl salát bezchybný. Opomenuty nejsou ani dresinky.

Dále už pak můžete vybírat ze salátů zdravého „rychlého občerstvení“, jako třeba salát s melounem a kozím sýrem. Prostor dostaly také saláty, které vám zajistí i větší přísun energie, takže vhodné třeba k obědu. Dále saláty zdravé z nejzdravějších jako například salát s výhonkovou brokolicí a červeným zelím. Nechybí ani saláty vhodné k hubnutí či pro celkový detox organismu.

Kniha je sestavena velice prakticky a chytře. Nejvíc se mi na knize líbily fotografie základních potravin, které jsou na jednotlivé saláty potřeba, vyrovnané vedle sebe. Díky tomu zjistíte, jak neuvěřitelně jednoduché a čerstvé recepty vám Sarah Lewisová nabízí. A i když některé recepty budete znát, věřím, že naprostá většina z nich pro vás bude novinkou.

 

Slovart 1

Roderick Cave a Sara Ayadová – Knihy: Přehledné dějiny od klínového písma po elektronické čtečky

Pro knihomola neexistuje nic skvělejšího než kniha o knihách. Zvlášť taková, která mapuje 5 000 let dějin lidských snah o záznam myšlenek a příběhů.

Tyto dějiny jsou ukázány na příkladu sta knih, nebo lépe řečeno písemných záznamů, neboť první kapitoly neopomíjejí ani nápisy v jeskyních, hliněné tabulky a papyrové svitky. Kromě způsobu zpracování se autoři snažili postihnout i různé formy obsahu. Dějiny knihařství totiž utvářely knihy náboženské, ale i herbáře, lékařské knihy, příběhy (jako Homérova Illias či Ezopovy bajky), vědecké svazky nebo brožury o módě. V závěru se publikace věnuje nejnovějším technologiím.

Kromě elektronických čteček jsou to i nanotechnologie, které umožňují knihy miniaturizovat. Text sice nepřečtete, ale víte, že tam je přesně v té podobě, v jaké má být. Úplný závěr je věnován technice kolorovaného tisku, který vznikl v Japonsku (manga) a polemice, zda jsou takzvané art booky knihami. Celkové zpracování knihy o knihách je líbivé, text je doprovázen bohatými ilustracemi a fotografiemi, v závěru nechybí ani výkladový slovník vysvětlující neznámé pojmy.

 

www.slovart.cz
Na článku spolupracovaly: Soňa Hanušová, Petra Rašková, Šárka Hromádková