Nakladatelství Jota nás za poslední dobu zaujalo rovnou sedmi tituly, o které jsme se rozhodli podělit v našem patnáctém díle knižních tipů. Do vašich knihoven doporučujeme hororově laděné Sirotčince slečny Peregrinové a Sanctum, skutečné příběhy z 2. světové války a krásný grafický román, který je oslavou komiksové formy.

Helga Weissová – Deník 1938-1945

Jak už titulní strana napovídá, kniha je deníkem mladé Helgy z doby druhé světové války. Na první pohled klasické téma se nám zde zobrazuje z pohledu dívky, která je na svůj věk velice inteligenčně vyspělá. Aby ne. Každý den se musela potýkat se ztrátami svých blízkých a výsměchem okolí. Když vezmeme v potaz, že všechny zápisky si dělala od svého devátého roku, nelze se nepozastavit nad jejím skvělým slohovým umem i výtvarným talentem – zápisky jsou doprovázeny jejími kresbami.
Kniha je úžasná především díky tomu, že svou jednoduchostí a autentičností dokáže zaujmout čtenáře všech věkových kategorií. Pokud si ji čte dítě, které se s tématem holocaustu ještě nesetkalo, díky vysvětlivkám se ve všem, co se zde píše, bude orientovat. V textu jsou totiž odkazy shrnuté v závěru knihy. Jak popis různých událostí, vysvětlení pojmů všeobecně známých, tak i slovník táborového slangu. Když ji dítě dočte, může ji předat rodičům. I kdyby totiž přečetli tisíce knih o druhé světové válce, přesto se v této zpovědi seznámí s dalším neobyčejným příběhem malé Helgy.
Téma holocaustu je stále živé a měli bychom si připomínat to, co se ještě v minulém století v naší zemi dělo.
Knihu zakoupíte za 278 Kč zde.Jota-6

Madeleine Roux – Sanctum

Je to téměř rok, co jsme psali o knize Asylum. Sanctum je pokračováním příběhu, který tehdy spisovatelka nakousla. A rovnou přiznávám narovinu: doufám, že tímto dílem to také končí. Skupinka tří středoškoláků se vrací na místo vysoškolského kampusu v New Hampshire, neboť všichni zjistili, že s jejich odchodem série zlých snů nekončí. Potřebují tedy definitivně zamezit zlovolnému řádění ředitele sanatoria pro duševně choré, Daniela Crawforda, který nepřestává tyranizovat své oběti ani z onoho světa. Již z prvního dílu jsem byla v rozpacích, nedošlo vlastně k žádnému odhalení a vysvětlení událostí. O to víc jsem spoléhala na Sanctum. Co se toho týče, odhalení přišla spousta. Jenže, jak to jen říct, to, co vyplynulo na povrch, mě nutí kroutit údivem hlavou. Šílené pokusy šíleného vědce vedly k založení sekty, která nemá vlastní vůli, ale na slovo poslouchá program, který do každého člena vložil ředitel Crawford, a to i dávno po jeho smrti. Pokud byste si mysleli, že v sektě je jen pár členů, mýlili byste se. Celé město je jimi prolezlé a je to horší, než narazit na semeniště zombie. O to víc přitažené za vlasy to působí. Stejně tak zjištění, že šílené pokusy nejsou úplně striktně vědecké, ale pohrávají si s okultismem, či jak to nazvat. Zkrátka, a je mi líto, že to musím říct, je Sanctum čtyř set stránkovou splácaninou. A jak jsem již zmínila, upřímně doufám, že tentokrát byl závěr happy endem, naši tři hrdinové ze všeho definitivně vyvázli a nebude další pokračování.
Knihu zakoupíte za 294 Kč zde.Jota-3

Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Ransom Riggs rozjel na stránkách své prvotiny poutavý a neotřelý příběh podivných dětí. Je libo chlapce, který dokáže oživit mrtvé, dívku, jejíž ruce na povel vzplanou nebo kluka, ve kterém se zabydlel roj včel? Ale prosím, beze všeho.
Skupina dětí žije bezstarostně v časové smyčce na ostrově poblíž Walesu pod ochranou slečny Peregrinové, ymbryny, která se dokáže proměnit v sokola a ovládat čas. Jejich životy zamíchá příjezd Jakoba Portmana, vnuka jednoho z podivných dětí, které ostrov dávno opustilo. Ten pátrá po dědečkově minulosti, snažíce se vysvětlit příčinu jeho smrti. Nevědomky pomůže do smyčky proniknout tajemným netvorům, kteří pronásledují podivné děti a unášejí jejich ymbryny. Odstartuje tak boj o přežití, který možná změní jeho život už navždy.
Celou knihou čtenáře provázejí staré fotografie, které jí dodávají starožitný punc a vyvolají ducha doby druhé světové války. Samotný příběh začíná velice slibně a startuje jako raketa. Mírný zlom nastane v momentě, kdy se Jakob setkává s podivnými. Děj začne být rozvláčný a místy až nudný. Přesto není lehké se odtrhnout – zvědavost, kam se vše bude ubírat dál, je příliš silná.
Nakladatelství Jota si s knihou vyhrálo. Pod svrchním přebalem se ukrývá jednoduchá vazba, připomínající svazky z první poloviny 20. století. Mohu doporučit všem fanouškům fantastických příběhů, jako jsou Řada nešťastných příhod, Harry Potter nebo Kronika rodu Spiderwicku. Námětu se chopil Tim Burton, brzy se tedy můžete jít na Sirotčinec podívat do kina. V roli slečny Peregrinové nenajdete nikoho jiného než skvělou Evu Green.
Knihu zakoupíte za 278 Kč zde.Jota-1

Ransom Riggs – Podivné město

Druhý díl příběhu Jakoba Portmana nás zavede na vrchol hory, kde žijí mluvící zvířata, do Londýna zmítaného válkou i do domu uchovaného v ledu. Podivné děti se vydávají na zběsilou třídenní cestu za záchranou své ymbryny, která je uvězněná v podobě ptáka. Po cestě potkávají jiné podivné a přehodnocují své cíle a priority. Celou dobu mají v patách skupinu stvůr, která, jak se zdá, má své agenty všude. Snaží se získat zbylé ymbryny a duše podivných pro zvrácené experimenty.
Pokračování Sirotčince je mnohem dospělejší a nemilosrdnější než pozvolný první díl. Čtenáři už nehrozí nuda ani na jediné stránce. Autorovi se daří konstruovat komplikovanou zápletku, kde má každá událost svůj význam a nic se neděje bez následků. V knize se dočkáte nečekaného zvratu, který vás usadí do židle. Konec sice působí jako spíchnutý horkou jehlou, ale o to zvědavější jsem, kam zamíří třetí kniha Knihovna duší, která by měla být v současnosti již k dostání.
Krom udržování napětí je Ransom Riggs mistr v navození správné atmosféry výstižným popisem okolí. Bere notoricky známá místa a píše o nich tak, že mu to cestování v čase bez námitek věříte. Pokud se v podobném duchu ponese i Knihovna duší, je jasnou volbou pro zabíjení času ve zkouškovém období.
Knihu zakoupíte za 294 Kč zde.Jota-2

Zdeněk Mahler – Muž, který přežil Lidice

Kniha Muž, který přežil Lidice vypráví o Františku Šímovi, muži, který se dostal do víru jedné absurdní náhody. Díky ní skončil ve vězení. Po návratu zpět domů zjišťuje, že už se ale nemá kam vracet…
Děj nám zprostředkovává pohled na problematiku Lidic zase z jiné stránky. Skvělý spisovatel Zdeněk Mahler se zabýval osudy obyvatel Lidic několik let, avšak co by se mu dalo vytknout, je, že nepomyslel na laické čtenáře. Jinými slovy na ty, kteří události v Lidicích nemají tolik nastudované. Ti by se totiž mohli v knize velice snadno ztrácet a některým situacím neporozumět.
Celkově se kniha četla jedním dechem. Mě osobně jen mrzela její stručnost. Měla spíše podobu filmového scénáře, či poezie psané prozaickou formou, než klasické beletrie. Přesto má ale své kouzlo a atmosféru. Je velice dojemná a člověk dokáže snadno s postavami soucítit.
Celý děj doplňují velice působivé ilustrace.
Pokud hledáte knihu na dopoledne s nábojem emocí, či prostředek, kterým si připomenete filmové Lidice, mohu vřele doporučit.
Knihu zakoupíte za 158 Kč zde.Jota-7

Scott McCloud – Sochař

Český čtenář komiksů si jméno Scotta McClouda spojí s jeho asi nejznámější knihou – Rozumět komiksu, v níž autor nastiňuje jakousi teorii tohoto média. Grafický román Sochař je nejnovějším McCloudovým počinem, který se dozajista zapíše do dějin komiksu tučným písmem. Scott McCloud rozehrává v Sochaři faustovský motiv aktualizovaný pro současnost v příběhu mladého umělce, který hledá své uplatnění ve společností. 224 stran, které dílo má, se nakonec bude zdát čtenářům nejspíš ještě málo, protože jde o dílko, jak se tak říká, velmi čtivé a napínavé. Komiks už naštěstí nemusí nikomu dokazovat, že není jen médiem vhodným k obrázkovým příběhům pro děti, ale že jeho unikátní spojení obrazu a slova může fungovat i u vážných a komplikovaných témat. McCloudův styl kresby je velmi realistický, přitom má však jasně poznatelný rukopis a navíc se Sochař obešel bez šílené barvičkami a barevnými přechody přetékající nevkusné kolorizace, která bohužel už pěkných pár komiksů dokázala pokazit. Černobílá kresba Scotta McClouda je doplněna jen chladným odstínem modré a podporuje tak čtenářovu imaginaci i charakter celého příběhu. Grafický román Sochař je románem v pravém slova smyslu – bohatě strukturovaným příběhem dopodrobna zkoumajícím osud člověka v současné společnosti. Kdo po tomto díle sáhne, nebude litovat.
Knihu zakoupíte za 398 Kč zde.Jota-4

Na článku spolupracovali: Jan Peroutka (Sochař), Veronika Müllerová (Deník 1938-45 / Muž, který přežil Lidice), Soňa Hanušová (Sanctum) a Lucie Martincová (Sirotčinec slečny Peregrinové / Podivné město)